Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie uczelnie wśród liderów Rankingu Perspektyw

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Archiwum
Archiwum Andrzej Banas / Polska Press
Uniwersytet Jagielloński znalazł się na czele rankingu najlepszych szkół wyższych, Akademia Górniczo-Hutnicza zajęła piąte miejsce

Zestawienie najlepszych polskich uczelni po raz kolejny przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy. Na czele rankingu – podobnie jak przed rokiem – znalazł się Uniwersytet Jagielloński ex aequo z Uniwersytetem Warszawskim. Eksperci ocenili, że krakowska uczelnia może pochwalić się największym potencjałem naukowym oraz prestiżem i jest liderem edukacji w zakresie 14 różnych kierunków. UJ najlepiej w Polsce kształci m.in. prawników, chemików, biologów, biotechnologów, dentystów, farmaceutów i pielęgniarki. Po raz kolejny doceniono również Collegium Medicum UJ, które zajęło pierwsze miejsce w kategorii uczelni medycznych.

– Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie znakomita kadra akademicka, która sięga po nowe techniki edukacji na miarę XXI wieku i prowadzi badania naukowe na najwyższym poziomie – komentuje prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, rektor UJ. – Pierwsze miejsce w rankingu to nie tylko kwestia prestiżu.

Traktujemy to zestawienie przede wszystkim w kategoriach narzędzia, które pokazuje w jakich obszarach jesteśmy najlepsi, a co wymaga jeszcze poprawy. Sporo do zrobienia mamy np. w kwestii umiędzynarodowienia. Zależy nam na przyjmowaniu jak największej liczby studentów z zagranicy, ale muszą być to kandydaci z odpowiednią wiedzą, którzy spełniają nasze kryteria rekrutacji – dodaje.

1. Uniwersytet Jagiellońskinajlepsze kierunki:PrawoAdministracjaChemiaBiotechnologia (mgr)BiologiaOchrona środowiskaDietetykaKierunek lekarsko-dentystycznyFarmacjaPielęgniarstwoZdrowie publicznePołożnictwoAnalityka medycznaKosmetologia

Perspektywy 2018 - TOP 10 najlepszych uczelni w Polsce [RANKING]

Oprócz UJ, w pierwszej dziesiątce tegorocznej listy Perspektyw znalazła się również Akademia Górniczo-Hutnicza, która została sklasyfikowana na 5. pozycji. To o jedno miejsce wyżej niż przed rokiem. Wśród uczelni technicznych AGH zajęła drugie miejsce, ustępując jedynie Politechnice Warszawskiej.

O wysokiej pozycji krakowskiej szkoły zdecydowała m.in. jakość kształcenia na 8 kierunkach, uznanych za najlepsze w Polsce: automatyce i robotyce, elektronice i telekomunikacji, elektrotechnice, górnictwie i geologii, inżynierii biome­dycznej, mechanice i budowie maszyn, mechatronice oraz zarządzaniu i inżynierii produkcji. – Bardzo nas cieszy awans na drugie miejsce w kategorii uczelni technicznych i piąte w klasyfikacji generalnej. Uważamy jednak, że – patrząc na wszystkie zestawienia międzynarodowe – nasza pozycja w Rankingu Perspektyw jest wciąż poniżej naszych aspiracji i ambicji – mówi prof. dr hab. inż. Wojciech Łużny, prorektor AGH ds. kształcenia.

Ranking Perspektyw jest publikowany od 2000 roku. Do oceny jakości kształcenia oferowanego przez uczelnie są wykorzystywane kryteria podzielone na siedem grup: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał naukowy, innowacyjność i umiędzynarodowienie. Twórcy zestawienia sprawdzają m.in. skuteczność szkół w pozyskiwaniu środków na badania, liczbę pracowników z tytułami naukowymi i studentów z zagranicy.

W zestawieniu obejmującym 94 najlepsze szkoły wyższe łącznie znalazło się 10 małopolskich uczelni. Obok UJ i AGH na listę trafiły także Politechnika Krakowska (38. miejsce), Uniwersytet Rolniczy (44. miejsce), Uniwersytet Ekonomiczny i Uniwersytet Papieski (miejsca 51-60), Uniwersytet Pedagogiczny (61-70), Akademia Wychowania Fizycznego i Krakowska Akademia (71-80) oraz Akademia Ignatianum (81-90). Dodatkowo Uniwersytet Pedagogiczny uznano za lidera w kategorii uczelni pedagogicznych, a krakowski AWF w grupie tych kształcących w zakresie wychowania fizycznego.

Oprócz rankingu uczelni akademickich Fundacja Edukacyjna Perspektywy przygotowała także zestawienia najlepszych szkół niepublicznych i Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. W pierwszym z nich uwzględniono: Krakowską Akademię, Wyższą Szkołę Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej oraz Małopolską Wyższą Szkołę Ekonomiczną. Z kolei wśród PWSZ na listę trafiły szkoły z Tarnowa, Nowego Targu, Nowego Sącza oraz Oświęcimia.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 3. Co to jest dziopa?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski