Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskim szlakiem św. Faustyny chodzą turyści z ponad 100 krajów

Grażyna Starzak
Siostra Faustyna i słynny obraz Miłosierdzia Bożego
Siostra Faustyna i słynny obraz Miłosierdzia Bożego Archiwum
Turystyka religijna. Nie ma takiego miejsca w Polsce, a nawet w Europie środkowo-wschodniej, gdzie byłoby tyle, co w Krakowie, miejsc związanych ze świętymi i błogosławionymi Kościoła katolickiego.

Szlak świętych wiedzie przez 20 krakowskich kościołów. Na tym szlaku są również bazyliki i sanktuaria o światowej sławie. Pielgrzymi i turyści najczęściej wędrują szlakiem św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej. Ten ostatni jest jednym z młodszych w Krakowie. Powstał w 2008r. Wiedzie m.in. ulicą Szewską. W znajdującej się tam, pod numerem 22 kamienicy, dokładnie 80 lat temu rozpoczęto druk obrazków Jezusa Miłosiernego wedle wizji s. Faustyny. Niebawem, na frontonie budynku zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca ten fakt. Autorem projektu i wykonawcą tablicy jest artysta rzeźbiarz Piotr Idzi.

Kamienica Kolegiacka

Szlak św. Faustyny, jednej z najbardziej znanych na świecie polskich świętych, zaczyna się na Prądniku, w szpitalu im. Jana Pawła II, gdzie zakonnica była leczona na gruźlicę. Wiedzie przez bazyliki: Mariacką i Serca Bożego (ul. Kopernika), kościół parafialny św. Józefa na Podgórzu (do niego należała wieś Łagiewniki), a kończy w sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Nie wszyscy wiedzą, że miejscem, związanym z siostrą Faustyną jest też ul Szewska 22. Znajdująca się tam kamienica zwana „kolegiacką”, pochodzi z XVII w. Została przebudowana w 1910r. z dwu starych kamienic, należących do Kolegiaty św. Anny. Część tej kamienicy wynajmował krakowski wydawca Józef Cebulski dla potrzeb swojej firmy, która funkcjonowała pod nazwą „Wydawnictwo Książek do Nabożeństwa i Skład Dewocjonaliów”.

To właśnie tutaj wydrukowano pierwsze obrazki Jezusa Miłosiernego z Koronką do Miłosierdzia Bożego i małe modlitewniki, zatytułowane: „Chrystus, Król miłosierdzia”, które na podstawie objawień Siostry Faustyny opracował jej wileński kierownik duchowy ks. Michał Sopoćko.

Najbardziej znany

Siostra Faustyna była w wydawnictwie Józefa Cebulskiego 27 września 1937 r. Tak to wydarzenie opisała w swoim „Dzienniczku”: „Dziś poszłyśmy z matką przełożoną do pewnego pana, gdzie były w druku i malowały się małe obrazeczki Miłosierdzia Bożego, także wezwania i koroneczka, które już otrzymały aprobatę, i także miałyśmy zobaczyć większy obraz poprawiony. Bardzo jest zbliżony, ucieszyłam się tym”.

Obraz Jezusa Miłosiernego należy do najbardziej znanych w historii Kościoła wizerunków Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Powstał przy udziale siostry Faustyny w pracowni Eugeniusza Kazimirowskiego w Wilnie, w 1934 roku. W czasie II wojny światowej powstały kolejne wizerunki, a wśród nich obraz pędzla Adolfa Hyły, wiszący obecnie w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Reprodukcje tego obrazu różnej wielkości są w wielu, nie tylko polskich domach. Masowo kupują je pielgrzymi, przybywający do Łagiewnik, które, dzięki siostrze Faustynie, są światową stolicą kultu Bożego Miłosierdzia. Z badań, jakie przeprowadził Zakład Geografii Religii UJ pod kierunkiem prof. Antoniego Jackowskiego, wynika, że kult ten należy do najbardziej rozpowszechnionych w świecie.

Rekordowe Łagiewniki

Rekordowy dla Łagiewnik był ub. rok. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odwiedziło ponad 5 mln pielgrzymów na czele z papieżem Franciszkiem. Ci, którzy nie mogli przyjechać do Krakowa odwiedzali stronę internetową faustyna.pl, która w ub. roku miała 6,4 mln odsłon. To efekt m.in. Światowych Dni Młodzieży i Jubileuszu Miłosierdzia. - To był dla nas szczególny rok - przyznaje s. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Jak mówi s. Elżbieta, w Roku Miłosierdzia na adres klasztoru nadesłano rekordową liczbę podziękowań za otrzymane łaski - prawie 70 tysięcy! Łagiewniki były też celem także wirtualnych pielgrzymek. Dostępną w internecie gigapikselową wersję obrazu Jezusa Miłosiernego w ubiegłym roku kontemplowało na stronie (także na tabletach i smartfonach) prawie 78 tys. użytkowników, a prawie 400 tys. osób oglądało trwającą cały czas transmisję online z klasztornej kaplicy. Średnio każdego dnia korzystało z niej nieco ponad tysiąc osób.

Przed ŚDM powstała w Krakowie nowa trasa turystyczna związana ze św. Faustyną - Szlak Bożego Miłosierdzia. Wyznaczono na nim 40 miejsc związanych z św. siostrą Faustyną i św. Janem Pawłem II i z innymi świętymi.

WIDEO: Czy świecka szkoła to mit?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski