Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krążenie po zamachu

TYM
W zawodach modeli szybowców kategorii F1N wykonanych z bardzo lekkiego drewna balsa liczy się jedynie długość lotu. Modele wyrzucane z rąk najlepszych zawodników mogą w powietrzu utrzymać się nawet około 50 sekund. Dla początkujących modelarzy wynik powyżej 20 sekund jest już sporym osiągnięciem. Przekonać można było się o tym podczas wczorajszych otwartych mistrzostw Aeroklubu Krakowskiego dla młodzików Halowych Modeli Szybowców kategorii F1N.

Podstawą jest wyrzut

   - W imprezie bierze udział około 80 zawodników z Krakowa i okolic w wieku do 14 lat. Każdy z młodych modelarzy mógł zgłosić 3 zrobione przez siebie modele o rozpiętości i długości do około 50 cm, którymi wykonuje 9 konkursowych lotów. Wynik końcowy daje suma 3 najlepszych prób. Jedynym kryterium zawodów jest długotrwałość lotu. Chodzi więc o to, by model był jak najlżejszy - zazwyczaj ich waga wynosi 6 - 7 gramów. Podstawą jest również technika wyrzutu. Model po opuszczeniu dłoni musi osiągnąć odpowiedni pułap lotu i ma jak najdłużej krążyć w powietrzu. W tej hali najdłuższe loty trwają do 26 sekund - poinformował Tadeusz Kasprzycki, kierownik sekcji modelarskiej Aeroklubu Krakowskiego, współorganizator zawodów, które odbyły się w hali sportowej SP nr 31 przy ul. Prusa.
   Zawodnicy podkreślali, że modele są bardzo kruche, łamią się w czasie zawodów i trzeba je podklejać. Nie to jednak było ich największą bolączką. - Najtrudniejsze jest wykonanie odpowiedniego zamachu ręką, który pozwala dobrze wyrzucić model, tak by nie poleciał on prosto, tylko zataczał jak najwięcej okrążeń w powietrzu. Ten element trzeba szczególnie trenować. Modelarstwem zajmuję się już od dwóch lat. Podczas zeszłorocznych zawodów mój model latał 17 sekund. Mam nadzieję, że w tym roku poprawię ten wynik. W przyszłości chciałbym robić większe modele, a później zostać pilotem samolotu, tak jak mój tata, dwóch wujków, brat i kuzyn - wyznał 12-letni Marcin Wieczorek. W zawodach uczestniczyły również dziewczęta.
   - Na tego typu zawodach jestem po raz pierwszy. Wykonanie modelu było proste, ale sprawienie, by on poleciał jak najdłużej, nie jest już sprawą łatwą. Czuję, że czeka mnie jeszcze długi trening. Najważniejsza jest jednak dobra zabawa - stwierdziła 8-letnia Julia Gracz-Sambor, która modelarstwem - za namową mamy - zajmuje się dopiero od dwóch tygodni. Zwycięzcy zawodów: 1. Maciej Lebiedź (MTSR "Sowiniec" Kraków), 2. Konrad Wierzbicki (Zabierzów), 3. Szymon Góralczyk (Wadowice). (TYM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski