Kredyt mieszkaniowy: jak wypełnić wniosek kredytowy?

Artykuł sponsorowany Sentono
Wypełnienie wniosku o kredyt na mieszkanie to nie lada wyzwanie! Wie to każdy, kto chociaż raz był zmuszony do wykonania tej czynności. Wnioski są często skomplikowane i składają się z wielu stron. Sprawdzamy, co powinniśmy wpisać do takiego wniosku i kogo możemy prosić o pomoc.

Kredyt mieszkaniowy: jak wypełnić wniosek kredytowy?

Wszyscy, którzy choć raz składali wniosek o kredyt na mieszkanie, zdają sobie sprawę, że jest to produkt skomplikowany. Świadczy o tym chociażby ilość formularzy, które należy wypełnić oraz dokumentów, które należy dostarczyć do banku. Zobaczmy, z czego składa się wniosek kredytowy i jak go wypełnić, żeby nie trzeba było nanosić poprawek.

Droga do otrzymania kredytu jest zazwyczaj długa i wyboista. Odpowiednia zdolność kredytowa i wkład własny to tylko niektóre kwestie, które powinniśmy przeanalizować jeszcze przed złożeniem wniosku. Gdy jednak uznamy że szanse na otrzymanie kredytu na mieszkanie są spore, to nadchodzi czas na złożenie wniosku. Bezbłędne wypełnienie wniosku o kredyt na mieszkanie znacznie ułatwia pracę analitykowi w banku. Jeśli dane, które wpiszemy, będą niejasne dla analityka, proces analizy wydłuży się. Najprawdopodobniej będziemy musieli dokonać poprawek, składając nowy dokument. Ze względu na to nieplanowane wydłużenie okresu analizy, mogą się „przeterminować” dokumenty, które składaliśmy razem z wnioskiem, takie jak np. zaświadczenie o dochodach.

Co wpisujemy do wniosku o kredyt mieszkaniowy?

Wniosek o kredyt na mieszkanie jest inny w każdym banku. Jednak we wszystkich wnioskach należy wpisać mniej więcej te same dane. Możemy je sklasyfikować w następujące grupy:
•dane osobowe (imię, nazwisko, adres, pesel, numer dowodu osobistego, stan cywilny, liczba dzieci na utrzymaniu itp.);
•dane dotyczące celu kredytu (czy chodzi o zakup, czy np. budowę?, jaki jest adres nieruchomości będącej celem kredytowania, jej powierzchnia, numer księgi wieczystej itp.)
•dane dotyczące nieruchomości będącej zabezpieczeniem (zabezpieczeniem kredytu często jest nieruchomość kredytowana, ale nie zawsze);
•dane dotyczące dochodów osoby/osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy (rodzaj źródła dochodu, okres uzyskiwania, wysokość dochodu, czy dochód obciążony z jakiegoś tytułu itp.);
•dane dotyczące dotychczasowych zobowiązań finansowych wnioskującego (wysokość kredytów gotówkowych oraz wysokość rat, informacje o limitach przy rachunku i przy karcie kredytowej itp.).

Wniosek o kredyt na mieszkanie jest dość rozbudowany. Część pól w formularzu nie będzie dotyczyła bezpośrednio danego wnioskującego. Należy więc wpisywać to, co jest związane z naszą sytuacją osobistą oraz nieruchomością kredytowaną i będącą zabezpieczeniem. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, zawsze możemy zapytać pracownika banku.

Tylko prawdziwe dane

Jest to zasada, która powinna przyświecać wszystkim wypełniającym wniosek o kredyt na mieszkanie. Specjalne wpisanie nieprawdziwych danych może obrócić się przeciwko kredytobiorcy. Analitycy w banku to osoby inteligentne, które potrafią łączyć fakty i analizować przedstawione im dokumenty. Jeśli np. kredytobiorca wpisze we wniosku liczbę osób na utrzymaniu: 1, a na jego konto wpływa co miesiąc świadczenie „500+” w wysokości 1000 zł, to każdy analityk bardzo szybko to wyłapie na podstawie wyciągów bankowych (wymaganych przez większość banków). I potem będzie się należało tłumaczyć, dlaczego we wniosku była wpisana tylko 1 osoba.

Poza nieprzyjemnościami bezpośrednio w banku, wnioskujący celowo zatajający dane o sobie, które mogą mieć wpływ na przyznanie kredytu, może zostać oskarżony o czyn z art. 286 par. 1, a dokładniej o oszustwo finansowe. Grozi za to nawet do 8 lat więzienia. Czy warto tak ryzykować? Zdecydowanie nie warto!

Poproś o pomoc doradcę kredytowego

Jeżeli sami nie czujemy się pewnie podczas wypełniania wniosku o kredyt mieszkaniowy, to zawsze możemy zwrócić się o pomoc do pracownika banku lub niezależnego doradcy finansowego. Co prawda nie wszyscy doradcy finansowi mogą pochwalić się dobrą opinią, ale mimo wszystko nie można skreślać wszystkich doradców z powodu niezadowolenia części klientów. A z pewnością są to osoby, które znają temat kredytów mieszkaniowych od podszewki i będą pomocne zarówno na etapie wypełniania wniosku, jak i na etapie jego procesowania.

Dodaj ogłoszenie