Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredyt na budowę domu – nie taka prosta sprawa

Katarzyna Piojda
Przed zaciągnięciem pożyczki na budowę domu warto skorzystać z profesjonalnej porady doradcy finansowego
Przed zaciągnięciem pożyczki na budowę domu warto skorzystać z profesjonalnej porady doradcy finansowego Fot. 123rf
Finanse. Obsługa kredytu na budowę domu trwa latami. Oprócz standardowych zaświadczeń należy dostarczyć bankowi całą dokumentację budowlaną, włącznie z pozwoleniem na budowę i zaświadczeniem o własności działki.

Okazuje się, że budowa domu z pomocą bankowego kredytu jest o wiele bardziej czasochłonna i bardziej sformalizowana. O ile uzyskanie kredytu hipotecznego pozwala zamknąć transakcję kupna gotowego mieszkania lub domu bardzo szybko (z reguły 3-4 tygodnie trzeba czekać na decyzję banku), to obsługa kredytu na budowę domu trwa latami. Bank bowiem będzie uruchamiał kolejne transze kredytu wraz z postępem prac, które będzie monitorowała każdorazowo inspekcja wysłana z banku – oczywiście na koszt klienta.

Kredyt nie na wszystko, dokumentów więcej
Jeśli postępy prac będą niezadowalające albo pieniądze zostaną wydane niezgodnie z przeznaczeniem, bank może wstrzymać wypłacanie kolejnych kwot lub zerwać umowę kredytową. Warto też mieć świadomość, że niewiele banków kredytuje jednocześnie zakup działki budowlanej i samą budowę.

Kredyt hipoteczny jest o wiele łatwiejszy w obsłudze i jeśli ktoś zainteresowany zakupem domu spełni warunki banku, otrzyma całą kwotę potrzebną do zrealizowania transakcji.

Kredyt na budowę domu jest instrumentem zdecydowanie bardziej skomplikowanym. Wszystko przez to, że oprócz standardowych dokumentów, które trzeba dostarczyć do banku (zaświadczenia o dochodach, umowy o pracę itd.), w przypadku kredytu na budowę domu dochodzi jeszcze dokumentacja budowlana, stosowne pozwolenia z urzędu gminy.

– To jeden lub dwa dokumenty tożsamości, potwierdzenie źródeł dochodu, akt notarialny potwierdzający własność działki, odpis z księgi wieczystej, warunki zabudowy i zagospodarowania terenu, pozwolenie na budowę wraz z pieczęcią, projekt budowlany, dziennik budowy z __wpisem kierownika budowy, kosztorys (na druku bankowym) oraz wycena rzeczoznawcy lub pracownika banku – wylicza Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Grunt jako wkład własny
Budowa domu będzie miała dwa etapy. Najpierw inwestor musi kupić ziemię (najlepiej za własne pieniądze, aby ta mogła być później wkładem własnym do kredytu na budowę domu), potem zaś na tej ziemi stawiać dom. Kredyty różni wiele parametrów, np. oprocentowanie, prowizja, zdolność kredytowa w konkretnym banku, konieczność posiadania dodatkowego produktu czy ubezpieczenia.

Warto przy tym także zwrócić uwagę na wysokość wymaganego wkładu własnego oraz okres kredytowania. Pomocny może okazać się doradca finansowy. Ten nie tylko wskaże najkorzystniejsze rozwiązanie, ale także poprowadzi nasz wniosek przez cały proces kredytowania i budowy.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski