Kredyt na innowacje technologiczne

Materiał Partnera Zewnętrznego
Udostępnij:
W ramach realizowanego przez Unię Europejską Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, Działania 3.2 „Wsparcie wdrożeń wyników prac B+R” realizowane jest Poddziałanie 3.2.2 „Kredyt na innowacje technologiczne”. 28 lipca rusza nabór wniosków w konkursie, który potrwa do 30 września 2016 roku.

Dla kogo wsparcie?
Wsparcie w ramach „Kredytu na innowacje technologiczne” przewidziane jest dla twórców projektów dotyczących:
• wdrożenia innowacji technologicznej będącej wynikiem własnych lub nabytych prac badawczo-rozwojowych,
• uruchomienia na podstawie nowej technologii wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych, w stosunku do dotychczas wytwarzanych w Polsce, towarów, procesów lub usług,
• wykorzystywania nowej technologii poprzez stworzenie bazy technologicznej, która będzie następnie wykorzystywana do produkcji towarów lub świadczenia usług.

Z programu wyłączone są podmioty, których projekty dotyczą zakupu wyłącznie środków trwałych, w jakich została wdrożona nowa technologia będąca przedmiotem inwestycji technologicznej oraz zakupu i uruchomienia gotowej linii technologicznej, w której już zawarta jest innowacja - oznacza to, że nowa technologia nie jest wdrożona bezpośrednio przez nabywcę, ale przez producenta danego urządzenia.

Beneficjentami Poddziałania3.2.2. „Kredyt na innowacje technologiczne” są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Na realizację projektów przeznaczono łącznie kwotę 500 mln zł, a maksymalna wartość dofinansowania może wynieść 6 mln zł, przy czym górny pułap wydatków kwalifikowalnych - 50 mln euro. W zależności od regionu, z którego będzie pochodził beneficjent oraz typ realizowanego przez niego projektu, może obowiązywać go inna maksymalna intensywność pomocy. Na uprzywilejowanej pozycji stawiane są przy tym małe i mikro przedsiębiorstwa.

Co może być obiektem dofinansowania?
Dofinansowanie z Unii Europejskiej w Poddziałaniu 3.2.2 „Kredyt na innowacje technologiczne” przeznaczone może być wyłącznie na pokrycie kosztów kwalifikowanych, zdefiniowanych w materiałach udostępnianych przez instytucje pośredniczące dla beneficjentów.

W katalogu kosztów kwalifikowanych znalazły się wydatki przeznaczone na:
• zakup nieruchomości zabudowanej bądź nie, w tym również zakup prawa użytkowania wieczystego pod warunkiem, że:
- o przedsiębiorca przedstawi operat szacunkowy sporządzony przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego potwierdzający fakt nieprzekraczania ceny nabycia wartości rynkowej nieruchomości określonej na dzień zakupu;
- o przedsiębiorca przedstawi opinię rzeczoznawcy budowlanego potwierdzającą możliwość używania nieruchomości zabudowanej w określonym celu, zgodnym z celami projektu objętego wsparciem lub opinię określającą zakres niezbędnych do wprowadzenia zmian, lub ulepszeń;
- o w okresie 10 lat poprzedzających datę nabycia tej nieruchomości jej zakup nie był współfinansowany ze środków unijnych ani z krajowych środków pomocy publicznej lub pomocy de minimis;
- o nieruchomość będzie wykorzystywana wyłącznie do celów inwestycji technologicznej.

• zakup, wytworzenie oraz koszty montażu i uruchomienia nowych środków trwałych, poza nieruchomościami, ale z wykluczeniem środków transportu nabywanych przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w sektorze transportu.
• zakup używanych środków trwałych wraz z kosztami montażu i uruchomienia używanych środków trwałych, poza środkami transportu i nieruchomościami, o ile:

- o cena nabycia takich środków trwałych nie jest wyższa od ich wartości rynkowej określonej na dzień nabycia i jest niższa od ceny podobnych nowych środków trwałych,
- o sprzedający złoży oświadczenie określające podmiot, od którego nabył środki trwałe oraz miejsce i datę ich zakupu,
- o w okresie 7 lat poprzedzających datę nabycia środków trwałych ich zakup nie był współfinansowany ze środków unijnych, ani z krajowych środków pomocy publicznej lub pomocy de minimis.

• zakup robotów i materiałów budowlanych w celu budowy lub rozbudowy budynków, budowli lub ich części;
• zakup wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz nieopatentowanej wiedzy technicznej, o ile będą one:

- o wykorzystywane wyłącznie do celów inwestycji technologicznej,
- o podlegać amortyzacji zgodnie z odrębnymi przepisami,
- o nabyte na warunkach rynkowych od osób trzecich niemających związków z nabywcą,
- o stanowić aktywa przedsiębiorcy, który zrealizował inwestycję technologiczną oraz będą przez niego wykorzystywane przezminie,co najmniej 3 lata od dnia jej zakończenia.

• pokrycie kosztów związanych z najmem lub dzierżawą gruntów, budynków i budowli lub ich części, poniesionych od dnia zakończenia realizacji inwestycji technologicznej, przy czym umowa najmu lub dzierżawy powinna być zawarta na co najmniej 3 lata od przewidywanego terminu zakończenia inwestycji technologicznej;
• wykonane przez doradców zewnętrznych studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne, niezbędne do wdrożenia nowej technologii w ramach inwestycji technologicznej.

Należy przy tym podkreślić, że wartość wydatków poniesionych przez beneficjenta dotacji na zakup nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego oraz koszty związane z najmem lub dzierżawą gruntów, budynków, budowli i ich części, nie może przekroczyć progu 10 proc. wydatków kwalifikowanych w projekcie.

Artykuł powstał we współpracy z A1 Europe – Dotacje unijne i fundusze dla firm: www.a1europe.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski