Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredyty we frankach to też sprawa państwa

(MAPI)
Debata. Czy państwo powinno udzielać pomocy zadłużonym we frankach i angażować w to środki publiczne? Między innymi na takie pytanie odpowiadali wczoraj eksperci podczas konferencji zorganizowanej przez Instytut Studiów Strategicznych i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Zdaniem dr. Adama Czerniaka, głównego ekonomisty Centrum Analitycznego Polityka Insight problem frankowiczów ma przede wszystkim charakter etyczny. - Większość osób chce obarczyć banki odpowiedzialnością za wzrost rat kredytu, ponieważ istnieje powszechne poczucie, że to one zawiniły, nie podając klientom wszystkich informacji o istniejącym ryzyku - oceniał dr Adam Czerniak.

Podobnego zdania był mecenas Jarosław Piekar, specjalizujący się m.in. w obsłudze prawnej przedsiębiorców i procesów inwestycyjnych. Zwracał uwagę, że zdecydowaną większość ryzyka związanego z kredytem w innej walucie większość banków przerzuciło na klientów. - Z opinii, które zebrałem, wynika, że nie byli oni informowani przez bank o ewentualnych zagrożeniach - tłumaczył mecenas Piekar.

Zdaniem dr. Adama Czerniaka, choć kwestia frankowiczów na razie nie jest poważnym problemem gospodarczym, nie można go lekceważyć. - Ponieważ ten problem etyczny przerodził się już w problem społeczny, a ten z kolei w polityczny. A niestety, pochopne decyzje polityczne mogą być bardzo groźne dla naszej gospodarki - zwracał uwagę dr Czerniak.

Czy zatem państwo nie powinno pomagać zadłużonym we frankach szwajcarskich? - Państwo powinno stworzyć przejrzyste reguły gry między bankami a kredytobiorcami. Dziś ta gra jest nierówna, na niekorzyść kredytobiorców - zwracał uwagę prof. Wiesław Gumała, szef krakowskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego.

- Ciężar rozwiązania trudnej sytuacji frankowiczów musi zostać rozdzielony między banki, kredytobiorców, ale też państwo - zgodził się mecenas Piekar. Przypomniał, że w Polsce zabrakło prowadzonej przez państwo solidnej edukacji dotyczącej ryzyka zaciągania kredytów w obcej walucie. A takie istniały w innych krajach. Przykładowo - Austria przestrzegała przed kredytami walutowymi już od 2002 r., a w 2008 r. całkowicie ich zakazała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski