Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kreml nie dostanie zgody na budowę pomnika jeńców sowieckich na cmentarzu Rakowickim

(SUB)
Tak miałby wyglądać pomnik
Tak miałby wyglądać pomnik FOT. ARCHIWUM
Kontrowersje. Do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie nie wpłynęły do wczoraj żadne dokumenty od Rosjan dotyczące planów wybudowania przez nich pomnika pamięci jeńców sowieckich z czasów wojny 1920 r. na cmentarzu Rakowickim.

Wojewoda Jerzy Miller nie otrzymał też na razie negatywnej oceny rosyjskiej inicjatywy wystawionej przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. O jej przekazaniu do Krakowa mówił wczoraj w Polskim Radiu sekretarz rady dr Andrzej Kunert.

– Jeśli opinia została wysłana pocztą, dotrze do urzędu dopiero w najbliższych dniach. Będziemy się musieli nad nią pochylić. Mamy na to 30 dni – mówi rzecznik wojewody Jan Bro­dowski. Można się jednak spodziewać, że Jerzy Miller postawi Rosjanom „weto”.

Zdaniem dra Andrzeja Ku­ner­ta pomnik na Rako­wi­cach nie powinien powstać m.in. dlatego, że „nie do przyjęcia jest abstrakcyjna kompozycja rzeźbiarska towarzysząca krzyżowi”. A sowieccy żołnierze, zmarli w obozach jenieckich w latach 1919–1921, m.in. w pod­krak­owskim wówczas Dąbiu, powinni być upamiętnieni „bez monumentalnych akcentów, niewłaściwych na mogiłach najeźdźców”. Np. poprzez ustawienie prawosławnego krzyża z tablicą w językach polskim i rosyjskim. Podobne rozwiązanie proponuje prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

Do rosyjskich planów odniósł się wczoraj także prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta RP. – Żaden naród pomników najeźdźcom nie stawia. Proszę poszukać w Rosji pomników Wielkiej Armii Napoleońskiej, pomników Wehrmachtu… – mówił prof. Nałęcz w RMF FM.

Przypomnijmy. Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne, powiązane z Kremlem, rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na budowę pomnika „zamęczonych w Polsce”. Twierdzi, że w „polskich obozach koncentracyjnych” po wojnie 1920 r. zginęło 60 tys. czerwonoarmistów. Polscy historycy wyliczyli, że zmarło ich 16–18 tys. I to wskutek epidemii, a nie polskich represji.

Wczoraj przeciw używaniu przez Rosjan terminu „polskie obozy koncentracyjne” ostro zaprotestowała polska ambasada w Moskwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski