Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krok w stronę rozbudowy Gminnego Ośrodka Zdrowia w Miechowie

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Gminny Ośrodek Zdrowia w Miechowie
Gminny Ośrodek Zdrowia w Miechowie archiwum UGiM w Miechowie
Jest szansa, że w niedalekiej przyszłości pacjenci z Miechowa i okolicy doczekają się na nową siedzibę Gminnego Ośrodka Zdrowia. Kilka dni temu gmina rozstrzygnęła powtórzony przetarg na projekt obiektu. Dokumentacja ma być gotowa za pół roku.

FLESZ - Otyli nie powinni jeść mięsa?

od 16 lat

Zlecenie otrzymała krakowska firma Instal Tech, która podjęła się wykonania zadania za kwotę niespełna 150 tys. złotych. Nie było to najtańsza z trzech złożonych w przetargu ofert, ale przedsiębiorstwo, które zaoferowało niższą cenę, nie mogło się wykazać odpowiednim doświadczeniem w projektowaniu tego typu obiektów.

Zwycięzca postępowania powinien w pierwszej kolejności wykonać dwie koncepcje rozbudowy ośrodka, a następnie dla wybranej przygotować dokumentację niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę.

- Modernizacja ośrodka zdrowia to jedna z tych inwestycji, o której realizacji myśleliśmy od dawna. Podobna sytuacja jest z dworcem autobusowym, czy budową hali sportowej. Liczymy, że na realizację przedsięwzięcia uda nam się pozyskać środki europejskie, dlatego przed ich kolejnym rozdaniem chcemy być gotowi, czyli posiadać wymaganą dokumentację – zapowiada burmistrz Dariusz Marczewski.

Gminny Ośrodek Zdrowia w Miechowie od 2002 roku działa w pomieszczeniach, które zostały do tego celu zaadaptowane z dawnych budynków gospodarczych szpitala. Znajdują sie tu gabinety internistyczne, jest pokój zabiegowy i pomieszczenia wykorzystywane dawniej do zajęć rehabilitacji obecnie przystosowane do innych celów, związanych m. in. z pandemią. Kierująca ośrodkiem lek. Regina Siudak zapewnia, że warunki nie są złe.

- Obiekt jest otynkowany, pomalowany, nieźle wyposażony. Mamy też łazienki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Staramy się, aby pacjenci czuli się tu jak najlepiej – zapewnia.

Obiekt z racji swoich ograniczeń nie spełnia jednak wszystkich standardów i jest za mały. W efekcie część działalności musi być świadczona w pomieszczeniach szpitala Świętej Anny: na parterze znajdują się poradnie dla dzieci, na trzecim piętrze poradnia alergologiczna, USG, laboratorium, administracja. - Nasza idea jest taka, by w wyniku rozbudowy powstał obiekt nowoczesny, który jednocześnie pozwoli skupić całą działalność ośrodka w jednym miejscu. Myślimy też o poszerzeniu oferty usług medycznych – dodaje burmistrz Marczewski.

Lek. Regina Siudak dodaje, że rozbudowa ośrodka poza tym, że pacjenci będą mieli lepsze warunki, powinna też spowodować, że koszty funkcjonowania placówki będą niższe.

Kiedy gmina będzie mogła przystąpić do realizacji inwestycji? - Gdy będziemy mieć projekt, będą znane koszty, będziemy wiedzieć więcej. Dużo będzie zależało od tego, kiedy zostaną uruchomione nabory na środki zewnętrzne i czy będzie można aplikować na inwestycje tego typu – słyszymy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski