Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Król Artur

Redakcja
Dwa wspaniałe zagraniczne zespoły znane już dobrze krakowskiej publiczności: The Orchestra of the Golden Age oraz Pro Cantione Antiqua wystąpią razem na niezwykłym koncercie. Zagranicznym muzykom towarzyszyć będzie zespół Madrygalistów Capellae Cracoviensis. Polscy i brytyjscy artyści pod batutą Stanisława Gałońskiego wykonają estradową wersję "Króla Artura" - Henry’ego Purcella.

The Orchestra of the Golden Age

 The Orchestra of the Golden Age (na zdjęciu), mająca swą siedzibę w Manchesterze, została założona przez wiolonczelistę Roberta Glentona, który postanowił stworzyć zespół przybliżający szerokiej publiczności muzykę minionych wieków, wykonywaną na dawnych instrumentach. Zazwyczaj orkiestra licząca około 25 muzyków prezentuje także muzykę kameralną w obsadzie zaledwie 4-osobowej. Zaś większe dzieła chóralne wykonuje z własnym profesjonalnym chórem Choir of the Golden Age - także ponad 20 osób. Repertuar zespołu obejmuje muzykę dwóch stuleci - od Monteverdiego do Beethovena. Orkiestra wykonuje muzykę na instrumentach dawnych.
 Programy jakie przedstawia The Orchestra of the Golden Age łączą zainteresowanie historyczne z aspektem popularyzatorskim. Orkiestra często występuje z dwoma innymi zespołami brytyjskimi: Pro Cantione Antiqua i His Majesty’s Sagbutts and Cornettes, co pozwala na prezentowanie publiczności obszernych zasobów muzyki chóralnej, wokalnej i instrumentalnej z lat 1600-1800.
 Tym razem The Orchestra of the Golden Age wystąpi z zespołem dawnych instrumentów dętych His Majesty’s Sagbutts and Cornettes. Nazwa tego zespołu, założonego w 1982 roku, pochodzi od XVII-wiecznego ceremonialnego zespołu instrumentów dętych, który towarzyszył ceremoniom dworskim, m.in. koronacji Karola II w 1661 roku.
 Zespół poza występami na festiwalach w Anglii, Szkocji i Walii koncertował również w 16 krajach Europy. Odwiedził także Daleki Wschód i Australię, gdzie grał dla ponaddwutysięcznej publiczności w operze w Sydney. Od czterech lat HMS&C ma zaszczyt być "rezydującym zespołem muzyki dawnej" przy Royal College of Music w Londynie. Większość instrumentalistów zespołu to wykładowcy w londyńskich college’ach muzycznych.
 Pro Cantione Antiqua - to jeden z najważniejszych na świecie wokalnych zespołów wykonujących muzykę dawną. Zespół zrzesza śpiewaków, którzy także prowadzą występy solowe. Niezmiernie wysoki poziom osiągnięty przez muzyków powoduje, że ich koncerty cieszą się dużym powodzeniem. Trudno się dziwić, że zespół nazywany jest zbiorem wielkich indywidualności wokalnych.
 Pro Cantione Antiqua nagrał około 80 albumów płytowych z repertuarem obejmującym dzieła od średniowiecza do XX wieku. Główną część ich repertuaru stanowi jednak muzyka renesansu. I właśnie wykonaniom tych utworów zespół zawdzięcza swoją sławę. Śpiewacy wykonują programy o zróżnicowanym charakterze - od liryki miłosnej do utworów religijnych. Występując począwszy od Rio, Mexico City i San Salvador, na Daleki Wschód aż na całej Europie kończąc.
 W magazynie CD Review z 1994 roku w omówieniu nagrań związanych z 400-rocznicą Palestriny i Di Lasso, znalazło się pięć płyt Pro Cantione Antiqua, a wyróżnione zostało nagranie Missa Papae - Marcelli - dokonane dla Carlton Classic. Muzykolodzy orzekli, że właśnie to nagranie powinno się znaleźć w każdej reprezentatywnej kolekcji dzieł Palestriny. Także pięć lat temu inna płyta z repertuarem chorału gregoriańskiego "Essential Gregorian Chant" zajmowała w rankingach płytowych wysokie miejsca: czwarte - w Wielkiej Brytanii, dziewiąte - w USA i pierwsze - w Australii.
 Kościół oo. Augustianów, ul. Augustiańska 7
 nd. - godz. 19.30
 Bilety: 45 i 30 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski