Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Królestwo ucznia

AK
Kącik do nauki powinien być miejscem funkcjonalnym i zacisznym. Ważny jest staranny dobór mebli, z których będzie korzystać dziecko - spędzi przy nich wiele godzin. Elementów, które powinno się brać pod uwagę urządzając to miejsce, jest jednak znacznie więcej.

Od tego, w jakich warunkach będzie uczyć się dziecko, zależą jego wyniki w nauce

   Wagę miejsca przeznaczonego do nauki w procesie edukacji najmłodszych podkreśli każdy psycholog i pedagog. Dziecko powinno mieć w domu miejsce przeznaczone do odrabiania zadań, czytania książek i poszerzania wiedzy. Optymalne rozwiązanie - to osobny pokój dla pociechy. Jednak wiele rodzin na taką opcję nie może sobie pozwolić. Niemniej, kwestii kącika do nauki nie należy bagatelizować. Od tego, w jakich warunkach będzie uczyć się dziecko, w pewnym stopniu zależą jego wyniki w nauce.

Spokój to podstawa

   Wybierając w mieszkaniu miejsce do nauki, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy przebywając w nim, dziecko nie będzie narażone na ciągły hałas i ruch. Kącik do nauki w żadnym razie nie powinien być zlokalizowany w bezpośredniej bliskości telewizora, z którego korzystają wszyscy domownicy, ani drzwi wejściowych do mieszkania. Jeżeli z pokoju korzysta kilkoro dzieci lub inni domownicy, wówczas miejsce nauki dla każdego dziecka powinno być starannie wydzielone. Tego typu zabieg nie wymaga wysokich nakładów finansowych. Zainstalowanie estetycznej ścianki działowej wykonanej z płyty gipsowo-kartonowej - to wydatek nieprzekraczający 100 zł. Jeżeli pozwalają na to fundusze, można sięgnąć po doskonałe rozwiązanie, jakim jest specjalna szafa z wyposażeniem do pracy. Biurko i półeczki w ciągu dnia są ukryte za zamkniętymi drzwiami szafy, a kiedy dziecko przystępuje do nauki - otwiera je, wysuwając jednocześnie ukryty wewnątrz blat. Drzwi ukrywające zawartość szafy stają się osłoną dla osoby uczącej się, która może spokojnie zasiąść nad książkami. Tego rodzaju szafy z wyposażeniem można kupić za 500 - 1700 zł. Niektóre z modeli są na tyle pojemne, że pomieszczą nie tylko biurko, książki i przybory, ale także komputer z monitorem. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zamknięcia szafy w dowolnym momencie i ukrycie nieporządku panującego zazwyczaj na dziecięcym biurku.

Kręgosłup pod presją

   Zakup, który powinien być szczególnie przemyślany - to krzesło, na którym będzie zasiadać dziecko podczas nauki. Powszechnie praktykuje się korzystanie z przypadkowego, wolnego krzesła, jakie akurat znajdzie się w zasięgu potrzebującego. To duży błąd. Powstające w ten sposób skrzywienia kręgosłupa szybko dadzą o sobie znać. Na zdrowiu nie warto oszczędzać! Również mając na uwadze zdrowie, nie warto ulegać dziecku kupując kolorowe krzesło o zabawnych kształtach. Takie meble, chociaż bardzo podobają się najmłodszym, bardzo często nie nadają się do intensywnego użytku i będą męczyć kręgosłup. Krzesło, na którym dziecko spędzi codziennie kilka godzin, powinno być odpowiednio twarde i koniecznie regulowane. Możliwość zmieniania wysokości siedziska i nachylenia oparcia jest istotna także wówczas, gdy pociecha jeszcze rośnie. Krzesło będzie "rosnąć" razem z dzieckiem. Ważny jest również rodzaj pokrycia krzesła. Najczęściej są one wykonane z polipropylenu lub akrylu. Trudno je zabrudzić, a jeśli już dziecko dokona tego wyczynu, to łatwo będzie zabrudzenie usunąć. Mniej funkcjonalne dla najmłodszych będą krzesła z wełnianym pokryciem, które - choć ładniejsze - brudzą się znacznie łatwiej. Dla zdrowia i wygody kręgosłupa znaczenie ma także wysokość stolika, który - podobnie jak krzesło - powinien być dopasowany do wzrostu dziecka. Klasyczne drewniane biurka zazwyczaj nie mają możliwości regulacji wysokości blatu, ale ma ją większość nowoczesnych drewniano-stalowych stolików. Wiele z nich wyposażono w półeczki na komputer, które z łatwością ukryją to urządzenie, by nie zabierało dodatkowego, cennego miejsca.

Indywidualny charakter

   Urządzając dziecięcy kącik do nauki, warto pamiętać o użytecznych drobiazgach, które pozwolą łatwiej utrzymać w nim porządek. Do najbardziej potrzebnych zaliczają się przybornik na długopisy i akcesoria oraz podkładka, na której dziecko będzie mogło pisać i rysować. Ta ostatnia, prócz zwiększenia komfortu pracy młodego człowieka, spełnia także ważną rolę w zachowaniu czystości blatu biurka. Podkładki, wykonane zazwyczaj z plastyku lub tworzyw pochodnych, łatwo konserwować i czyścić. Oprą się bez trudu nawet pisakom i plastelinie. Przydatna może okazać się też korkowa tablica. Kosztuje niewiele (7-20 zł), a pomoże dziecku zachować porządek w notatkach i wyróżnić najważniejsze informacje, o których musi pamiętać. Można na niej umieścić aktualny plan lekcji, który bywa przydatny także rodzicom.
   Dobierając drobne elementy wystroju miejsca do nauki, warto pozwolić dziecku podejmować samodzielne decyzje. Dzięki temu kącik do nauki zyska indywidualny charakter, najbardziej odpowiadający uczniowi. (AK)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski