Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Królestwo za (tanią) firmę

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Środowiskowy Dom Samopomocy w Gruszowie miał być docieplony w tym roku, ale już wiadomo, że to się nie uda
Środowiskowy Dom Samopomocy w Gruszowie miał być docieplony w tym roku, ale już wiadomo, że to się nie uda Aleksander Gąciarz
Osiem gmin, działając „wspólnie i w porozumieniu”, zamierza docieplić 17 budynków użyteczności publicznej. Choć od kilku miesięcy mają zagwarantowane środki unijne na inwestycje, sprawy posuwają się powoli. Trudno znaleźć firmy, które podejmą się zadania.

Najszybsze były Radziemice. Wkrótce po tym, gdy stało się jasne, że gminy biorące udział w programie otrzymają wsparcie z funduszy europejskich, został ogłoszony przetarg na docieplenie tamtejszego Zespołu Szkół. Wpłynęła co prawda tylko jedna oferta (kwota to niespełna 640 tys. złotych), ale inwestor uznał, że spełnia jego wymagania i umowa została zawarta. Prace w radziemickiej szkole miały się zakończyć wczoraj, ale ze względu na wrześniowe opady, opóźniły się o kilka dni.

Aż trzy postępowania przetargowe były natomiast potrzebne, aby wyłonić firmy, które wykonają zaplanowane prace na terenie Zespołu Szkół w Biórkowie Wielkim. Za pierwszym razem nie zgłosił się żaden wykonawca, za drugim wpłynęły oferty zbyt drogie. Dopiero trzecie podejście, gdy zadanie zostało podzielone na trzy mniejsze części, zakończyło się powodzeniem. - W tej chwili mamy już zamontowaną instalację fotowoltaiczną i przygotowujemy się do docieplenia budynku i wymiany centralnego ogrzewania - mówi zastępca wójta gminy Koniusza Hubert Wawrzeń. Zakończenie planowane jest na 15 grudnia i na razie nie ma przesłanek, by inwestycja miała się opóźnić.

Inwestycje w Radziemicach i Biórkowie Wielkim to na razie jedyne zadania, które udaje się realizować w ramach programu. Z problemem wyłonienia wykonawcy zderzyli się już dwukrotnie w Racławicach, gdzie zostały unieważnione dwa przetargi na wykonanie robót w zabytkowej willi Walerego Sławka w Janowiczkach. Powód: brak oferentów lub zbyt wysoka cena. Gmina zamierza w tej sytuacji ogłosić trzeci przetarg. Na razie na dotychczasowych warunkach. - To zadanie to perełka naszego programu - nie kryje prezes Zarządu Związku Międzygminnego Sabina Miernik.

Postępowań przetargowych na „swoje” obiekty nie udało się rozstrzygnąć również w gminie Drwinia w powiecie bocheńskim. Gmina Miechów, która uzyskała dofinansowanie w ramach tego samego działu Regionalnego Programu Operacyjnego, choć działając indywidualnie, też rozstrzygnęła tylko jedno z trzech postępowań przetargowych: na budynek ośrodka zdrowia w Nasiechowicach. Prace już się rozpoczęły. Dwa inne obiekty na razie nie mają swoich wykonawców.

Zdaniem prezes Sabiny Miernik jednym z powodów trudności z wyłonieniem firm jest nieszczęśliwy termin zawarcia umów na dofinansowanie zadań. - Stało się to w czerwcu a zatem w połowie roku. Wiele firm miało już swoje zlecenia i realizowało je. Tymczasem program przewiduje wykonanie aż 174 inwestycji. Dlatego na niektóre postępowania nikt się nie zgłasza, albo nieliczne firmy, które startując w przetargach, windują ceny - tłumaczy.

Przedstawiciele firm budowlanych zwracają z kolei uwagę, na wzrost cen materiałów służących do dociepleń oraz konieczność płacenia wyższych stawek pracownikom, których brakuje.

W tym roku zapewne już niewiele inwestycji w ramach tzw. głębokiej termomodernizacji uda się zrealizować. W Nowym Brzesku już zdali sobie sprawę, że zakładanego początkowo harmonogramu prac nie uda się dotrzymać. Planowane na ten rok docieplenie i modernizacja kotłowni w Środowiskowym Domu Samopomocy w Gruszowie nie dojdzie do skutku. - Nie ma sensu rozpoczynać takiej inwestycji przed samym sezonem grzewczym - przyznaje burmistrz Jan Chojka. Prace w gruszowskim ŚDS, podobnie jak docieplenie Szkoły Podstawowej w Mniszowie, rozpoczną się w roku przyszłym. Na rok 2019 pozostanie budynek wiejski w Gruszowie. - W najbliższym czasie będziemy chcieli ogłosić przetarg. Prawdopodobnie będzie to jedno postępowanie na wszystkie trzy zadania. Wierzę, że uda nam się znaleźć wykonawcę, choć rynek jest w tej chwili trudny - mówi burmistrz Chojka.

Do przetargów przygotowują się też w Proszowicach, Pałecznicy i Książu Wielkim. Sabina Miernik, która w imieniu Związku Międzygminnego monitoruje postęp inwestycji wierzy, że mimo problemów do roku 2019 wszystkie zamierzenia uda się zrealizować i rozliczyć.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski