Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Królewskie rezydencje i Piktowie

Marek Długopolski
Wielka Brytania. Gdy Jej Królewska Mość jest w domu nad pałacem Buckingham powiewa sztandar, jeśli nie ma jej maszt jest pusty.

Buckingham Palace, Anmer Hall, Sandringham House, Windsor Castle, Balmoral… - to tylko kilka z rezydencji należących do brytyjskich monarchów. W której najchętniej wypoczywa rodzina Jej Królewskiej Mości, a gdzie z rzadka i niechętnie się wybiera, jakie tajemnice skrywają wiekowe mury zamków i pałaców?

- To szaleństwo, ale o rodzinie królewskiej turyści, chcą wiedzieć dosłownie wszystko. Często nic ich więcej nie interesuje - mówi z niesmakiem Andrew, przewodnik, nie tylko po londyńskich tajemnicach. Od razu jednak zaznacza, że na szczęście nie brakuje takich przybyszów, którzy poza „klasyką”, chcą poznać angielską wieś, wydeptują ścieżki, którymi „kroczył” Sherlock Holmes, poznają meandry produkcji szkockiej whisky, a nie stronią też od nocnej zabawy w pubach Newcastle.

Królewska klasyka

Od czego zaczynamy? - Jak to od czego? Oczywiście, od pałacu Buckingham - śmieje się złośliwie. - Bez tego gmaszyska trudno przecież wyobrazić sobie historię brytyjskiego imperium. To tutaj zapadały najważniejsze decyzje, stąd kierowano imperium, nad którym słońce nie zachodziło - zaznacza.

Potężna siedziba królowej Elżbiety II jest - co z dumą podkreślają londyńczycy - „największą, pełniącą swą funkcję rezydencją królewską”. Gdy królowa jest w domu nad pałacem powiewa sztandar, gdy wyjeżdża maszt jest pusty. Imponująca perła późnego baroku została wzniesiona w 1705 r. Była wtedy miejską siedzibą księcia Buckingham. Oficjalną rezydencją królewską stała się w 1837 r.

Gdy królowa wypoczywa na wakacjach - jej ulubioną letnią rezydencją jest szkockie Balmoral - wtedy można zwiedzać sale reprezentacyjne, a także królewskie stajnie - Royal Mews. W tym czasie w Queen’s Gallery prezentowana jest część królewskiej kolekcji obrazów.

Londyn z wysokości

Na Londyn można też spojrzeć z wysokości… - Już nie królewskich - zaznacza szybko Andrew. Turyści najchętniej wybierają 135-metrowe London Eye, zwane też Millennium Wheel (Londyńskie Oko lub Koło Milenijne).

Olbrzym, przypominający gigantyczne koło rowerowe, „turla” się na brzegu Tamizy od 1999 r. Odnajdziemy go między mostami Westminster i Hungerford. Pełny obrót jednej z 32 klimatyzowanych kapsuł trwa około 30 minut. Wspomnieć trzeba, że wsiada się i wysiada w... biegu.

Na rozleglejszy widok mogą liczyć wszyscy, którzy zdecydują się spojrzeć na stolicę z tarasu widokowego wieżowca Shard (ponad 309 m, taras powyżej 65 piętra), dzieła znakomitego włoskiego architekta - Renzo Piano. Na ten szklany „Odłamek” wydano 435 milionów funtów.

Nie tylko Highlands

Highlands, Lake District, Snowdon… - te miejsca także chętnie wybierają turyści. - Nie można też zapomnieć o Edynburgu i jego mrocznych tajemnicach - szybko dodaje Andrew.

Highlands, to szkockie Pogórze. Choć ścieżki najrzadziej zaludnionego terenu Europy, po których kroczyli niegdyś tajemniczy Piktowie, mogą mrozić krew w żyłach, to rejon ten lubią odwiedzać nie tylko brytyjska rodzina królewska, ale także turyści z Francji, Argentyny, Niemiec i Polski. Wspomnieć wypada i to, że Highlands zagrało w „Skyfall”, filmie o przygodach agenta 007, najbardziej znanego szpiega Jej Królewskiej Mości. - Bond wrócił w rodzinne strony - przypomina Andrew.

Lake District to nie tylko malownicze jeziora, ale także piękne góry. Niegdyś powab Krainy Jezior opiewali romantyczni poeci William Wordsworth, Robert Southey, a także Samuel Taylor Coleridge, teraz tereny północno - zachodniej Anglii na eskapady chętnie wybierają turyści, także koronowani. Można też spróbować wspiąć się na Snowdon. Śnieżna Góra, najwyższe wyniesienie gór Kambryjskich, jest także najwyższym szczytem Walii. Miejscowi mówią o nim Yr Wyddfę - czyli Grób. To tutaj król Artur miał pokonać giganta.

A to tylko parę atrakcji. Zapewnią królewską… przygodę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Góry, jeziora i palmy, czyli wakacje w szwajcarskim Ticino

Źródło: AIP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski