Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Królewskie zmagania z "Dziennikiem Polskim". "Czarny Koń" dla Kamila

Redakcja
GNOJNIK. Kamil Mitoń triumfował w XIV już edycji Międzynarodowego Turnieju Szachowego o Czarnego Konia, który został rozegrany w Gnojniku. W gronie juniorów wygrał Przemysław Święch ze Staniątek.

Podczas dwudniowych rozgrywek szachowych (w pierwszym dniu grali juniorzy, w drugim seniorzy) do Gnojnika przyjechało 176 szachistów. Turniej ma wieloletnią tradycję.

- Zaczynało się bardzo skromnie, na szczeblu gminnym. Z uwagi na to, że miłośników tego sportu przybywało, przerodził się on w turniej międzygminny, a następnie w wojewódzki. Z roku na rok poziom uczestników był coraz wyższy i bardziej wyrównany. Do turnieju zaczęli się zgłaszać szachiści z całej Polski i tym samym ta królewska gra przyjęła charakter ogólnopolski, a od 2005 roku urosła do rangi międzynarodowej. Cieszy fakt, że bijemy rekordy nie tylko pod względem ilości, ale także "jakości", ponieważ z roku na rok zawodników posiadających rankingi ponad dwa tysiące jest coraz więcej. Obsada godna pozazdroszczenia. Tak było i w tym roku - mówi wójt Rzepa.

Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku zmagania trwały dwa dni. W pierwszym dniu rywalizowali najmłodsi, w drugim o palmę pierwszeństwa "bili" się seniorzy. Gościny szachistom udzieliło Publiczne Gimnazjum im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gnojniku.

Dodajmy, że oprócz nagród pieniężnych i rzeczowych, zawodnicy rywalizowali o symbole turnieju: Czarnego Konia (dla seniorów) i Źrebiątko (nagroda dla juniora). Dodajmy, że od lat rzeźby wychodzą spod dłuta artysty ludowego, Czesława Gazdy z Gnojnika.

Jak mówi Ewa Świerczek - dyrektor Centrum Kultury w Gnojniku w pierwszym dniu zmagań na starcie stanęło 96 juniorów z całej Polski. - Po 9 rundach rozegranych systemem szwajcarskim - kontrolowanym 2 x 15, zwycięzcą okazał się Przemysław Święch ze Staniątek, (zdobywając w ogólnej klasyfikacji 8,5 pkt.). Druga lokata przypadła Mirosławowi Lewickiemu, na trzeciej pozycji uplasował się Marek Lis. Kolejne miejsca zajęli: Damian Lewtak, Patryk Gajewski, Damian Bednarczyk, Tomasz Szeglowski, Filip Jasiak, Katarzyna Cyboran, Michał Mirski.

W pierwszym dniu rozgrywek na dobrych pozycjach znaleźli się również reprezentanci gminy Gnojnik. Daniel Pasek z Uszwi zajął 26. pozycję - czytamy w protokole końcowym. Dodajmy, że najmłodszymi uczestnikami byli: Szymon Piłat z Mielca, Mateusz Babula z Mielca i Małgorzata Sarad z Tarnowca. Najmłodszym juniorem z gminy Gnojnik był Krzysztof Radzięta z Uszwi, a najmłodszą juniorką z gminy Gnojnik Urszula Mróz. 80 amatorów królewskiej gry rywalizowało w kategorii seniorów. Grali 11 partii systemem szwajcarskim - kontrolowanym. Wygrał, po raz czwarty, Kamil Mitoń z Niepołomic, a na drugiej pozycji uplasował się Dariusz Mikrut z Krakowa, zaś trzecia lokata przypadła Danielowi Frączkowi. Kolejne lokaty zajęli: Maciej Brzeski, Paweł Sygulski, Marek Lis. Najlepszą seniorką była Katarzyna Cyboran.

Walka między zawodnikami rozgrywała się do ostatniej partii. Honorowy patronat nad imprezą sprawowali: Starosta Powiatu Brzesko - Ryszard Ożóg, Wójt Gminy Gnojnik - Wojciech Rzepa, oraz Małopolski Związek Szachowy w Krakowie z prezesem Janem Kusiną na czele. Dodajmy, że redakcja "Dziennika Polskiego" obok TVP 3, Radia RDN Małopolska, Wieści Gminnych, i portalu brzesko.com.pl sprawowała patronat medialny.

Mirosław Kowalski

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski