Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Królowa "wysp"

DMA
Fot. Marek Długopolski
Fot. Marek Długopolski
Mogielica była niegdyś żoną wielkoluda Łopienia. Małżonków rozdzieliła jednak przełęcz, zwana dziś Rydza-Śmigłego - tak opowiadają miejscowi. Od niepamiętnych czasów w porastających ją lasach chętnie chronili się też zbójnicy. Zrabowane złoto i cenne precjoza mieli dzielić na dużym głazie, zwanym dziś Zbójnickim Stołem.

Fot. Marek Długopolski

Letnik na szlaku

Skarby, których nie przehulali, ukryli w Marszałkowej Studni na polanie Poręba - twierdzą jedni. Inni jako miejsce, w którym należy szukać zbójnickich dukatów, wskazują polanę Brzostek pod Przysłopkiem. Ile w tym prawdy? Nie wiadomo! Przy okazji zdobywania królowej beskidzkich "wysp" można spróbować odnaleźć zbójnickie skarby.

Opowieści te, to nie tylko legendy. W XVIII stuleciu na Mogielicy rezydował bowiem jeden z najbardziej znanych beskidzkich zbójów - Józef Baczyński. Pamiątką po jego kompanie - Świstaku - ma być nazwa jednego z słopnickich przysiółków "Do Świstaka". Może więc i skarby nie są tylko legendą...

Mogielica (1171 m n.p.m.). to najwyższa góra Beskidu Wyspowego, zwana - ze względu na charakterystyczną sylwetkę - także Kopą. Na szczycie od trzech lat stoi wieża widokowa wybudowana staraniem gmin Słopnice, Dobra i Kamienica. Można z niej podziwiać uroczą panoramę (na zdjęciu poniżej) Beskidu Wyspowego, Gorców, Beskidu Sądeckiego i Tatr. Malownicze widoki roztaczają się także z hali Stomorgi. (DMA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski