Kromer Biecz Festiwal. Goście koncertu usłyszeli brzmienie...

Kromer Biecz Festiwal. Goście koncertu usłyszeli brzmienie niezwykłego instrumentu skonstruowanego na podstawie projektu Leonarda da Vinci

Halina Gajda

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Kromer Biecz Festiwal - niezwykłe spotkanie z muzyką renesansu
1/30
przejdź do galerii

Kromer Biecz Festiwal - niezwykłe spotkanie z muzyką renesansu ©fot. UM Biecz

Uczestnicy koncertu w Kolegiacie p.w. Bożego Ciała w Bieczu na pewno się nie zawiedli, gdyż mogli usłyszeć brzmienie wyjątkowego instrumentu - violi organista, skonstruowanego na podstawie projektu Leonarda da Vinci. Polski muzyk i konstruktor - Sławomir Zubrzycki na podstawie szkiców Leonarda da Vinci oraz opisów Praetoriusa zbudował unikatowy instrument będący połączeniem klawesynu, violi da gamba i liry korbowej. W ten sposób sfinalizowana została konstrukcyjna myśl włoskiego geniusza. Sam wygląd instrumentu jest intrygujący, a wraz z brzmieniem mogliśmy wczuć się w klimat renesansu i poczuć złożoność zmysłu muzycznego Leonarda.
Zobacz galerię

Sławomir Zubrzycki realizował swój projekt przez ponad 3 lata i zyskał tym uznanie światowych mediów. Ten właśnie muzyk i konstruktor pokazał próbę swoich niebywałych umiejętności w Kolegiacie p.w. Bożego Ciała w Bieczu. Towarzyszyła mu grająca na klawesynie Lilianna Stawarz.

Artyści zmierzyli się z kancjonałami Teresy Fabiańskiej i Jadwigi Dygulskiej oraz repertuarem synów Jana Sebastiana Bacha - Johanna Christiana Bacha i Carla Phillipa Emanuela Bacha. Po zakończonym koncercie Artysta zaprezentował zasady działania instrumentu.
Wcześniej przed koncertem odbyło się spotkanie z artystami, podczas którego odkryli kulisy współpracy oraz przybliżyli program koncertu.

Miłosne utwory natomiast wypełniły Dziedziniec muzeum Dom z basztą, podczas drugiego czwartkowego koncertu. Sopranistka Anna Zawisza i lutnistka Anna Wiktoria Swoboda dały popis niezwykle harmonijnego połączenia wokalno – instrumentalnego, tak często stosowanego na przełomie renesansu i baroku. Repertuar wieczornego koncertu wypełniony był utworami znakomitych twórców tamtego okresu prezentującymi oblicza miłości ziemskiej i niebiańskiej.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe

Źródło: vivi24Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?