Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika smutku

Redakcja
Do Polaków dociera straszliwa wiadomość Fot. PAP/TVN24/TVP
Do Polaków dociera straszliwa wiadomość Fot. PAP/TVN24/TVP
10.04.2010

Do Polaków dociera straszliwa wiadomość Fot. PAP/TVN24/TVP

7.29 Prezydencki samolot Tu-154M z prezydentem i wysokimi dostojnikami państwowymi startuje z warszawskiego lotniska Okęcie. Prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, politycy, wojskowi, duchowni, kombatanci i przedstawiciele Rodzin Katyńskich lecą na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

8.56 Maszyna rozbija się w okolicach lotniska w Smoleńsku. Samolot od pasa startowego dzieliło tylko kilkaset metrów. Panowały trudne warunki pogodowe.

9.00 Pojawiają się pierwsze sygnały o problemach przy lądowaniu.

9.25 Informację o katastrofie podaje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

9.30 Rzecznik MSZ informuje, że samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie rozbił się, podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku.

9.41 Rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych podaje, że w katastrofie zginęło 87 osób.

9.49 Premier Donald Tusk jest w drodze z Gdańska do Warszawy.

9.54 Gubernator obwodu smoleńskiego informuje, że nikt nie przeżył katastrofy. Ludzie oczekujący na rocznicową uroczystość na cmentarzu katyńskim nie mogą uwierzyć w to, co się stało. Kiedy docierają do nich pierwsze informacje o katastrofie, płaczą i modlą się za dusze zmarłych.

10.03 Rosyjska prokuratura informuje, że samolot rozbił się przy podchodzeniu do lądowania na lotnisko w Smoleńsku w warunkach gęstej mgły. Zdaniem rosyjskich mediów widoczność nie przekraczała 500 m. Według rosyjskiego ministra ds. nadzwyczajnych Siergieja Szojgu, z analizy trajektorii lotu wynika, że samolot miał bardzo duże odchylenie od kursu, ok. 150 m od pasa startowego. W pewnej chwili zawadził skrzydłem o drzewa i runął na ziemię, koziołkując kilkaset metrów.

10.08 Rzecznik polskiego MSZ potwierdza, że najprawdopodobniej nikt nie przeżył katastrofy.

10.09 Premier Donald Tusk zwołuje nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów.

10.15 Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powołuje specjalną komisję do zbadania przyczyn katastrofy pod przewodnictwem premiera Rosji Władimira Putina.

10.25 Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wraca z Trójmiasta do Warszawy. Według konstytucji z chwilą śmierci prezydenta RP jego obowiązki wykonuje właśnie marszałek Sejmu.

11.29 Pojawiają się informacje, że przyczyną katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem mógł być błąd załogi.

11.30 Setki osób gromadzą się przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie na wiadomość o śmierci Lecha Kaczyńskiego w katastrofie samolotu w Smoleńsku. Flaga państwowa na pałacu zostaje opuszczona do połowy masztu. Mieszkańcy stolicy przynoszą bukiety kwiatów, wielu modli się w ciszy i skupieniu. W Krakowie mieszkańcy przynoszą kwiaty, zapalają znicze i modlą się pod Krzyżem Narodowej Pamięci, powszechnie nazywanym Krzyżem Katyńskim.

11.36 Na cmentarzu wojskowym w Katyniu rozpoczyna się msza święta w intencji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu.

12.00 W Krakowie brzmi dzwon Zygmunta, który bije w najważniejszych chwilach dla polskiego narodu. - O godzinie 12 rozdzwonił się dzwon Zygmunta, jego głos obwieszcza zawsze radość albo ból. Dziś obwieścił Krakowowi i Polsce żałobę po stracie pierwszego człowieka w państwie: prezydenta, jego żony i wybitnych przedstawicieli władz i społeczeństwa polskiego. Co nam pozostaje: wielki ból i żałoba - mówi metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.
12.00 Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie rozpoczynają się uroczystości zaplanowane dla uczczenia 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 15. rocznicy poświęcenia Symbolicznej Mogiły - Pomnika Ofiar Komunizmu. Stają się również hołdem dla ofiar tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem.

12.46 W mediach pojawia się informacja, że załoga samolotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego była informowana przez białoruskich kontrolerów lotu o niesprzyjających warunkach pogodowych i otrzymała propozycję, by wylądować w Moskwie albo w Mińsku w obwodzie smoleńskim.

13.00 Na nadzwyczajnym posiedzeniu zbiera się Rada Ministrów. -Takiego dramatu współczesny świat nie widział - mówi premier Donald Tusk. W imieniu wszystkich Polaków składa wyrazy współczucia i kondolencje rodzinie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i rodzinom ofiar sobotniej katastrofy samolotowej. Premier podkreśla, że z całego świata spływają do Polski kondolencje. Jako pierwsi złożyli je premier Rosji Władimir Putin (polski premier rozmawiał z nim telefonicznie dwukrotnie) i prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Premier zapewnia, że podległe mu urzędy i urzędnicy będą pracowali 24 godziny na dobę, aby "konsekwencje tej tragedii dla rodzin, dla najbliższych były najmniejsze z możliwych". Informuje też, że w Smoleńsku są już polscy prokuratorzy. Premier apeluje do Polaków, aby "nasze zachowania od tej chwili były właściwe dla czasu żałoby".

13.44 Poznajemy pełną listę ofiar katastrofy.

13.46 Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski ogłasza żałobę narodową.

13.56 Pierwsi zastępcy dowódców rodzajów wojsk i Sztabu Generalnego przejmują dowodzenie po zmarłych szefach.

14.00 - Katastrofa w Smoleńsku to dopełnienie strasznych ofiar wojny, ale jednocześnie wezwanie dla nas do budowania dobra wspólnego narodu - mówi prymas Polski abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński.

14.30 Krakowscy studenci idą w marszu pamięci, którym składają hołd ofiarom tragedii.

16.46 Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew w specjalnej odezwie do narodu polskiego mówi, że wszyscy Rosjanie dzielą z Polakami ból i żałobę w związku z tragedią i ogłasza 12 kwietnia (poniedziałek) dniem żałoby narodowej w Rosji.

16.48 Wyczarterowanym samolotem leci do Smoleńska Jarosław Kaczyński.

17.09 Odnaleziono ciało polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

17.30 Premier Donald Tusk leci do Smoleńska, towarzyszą mu wicepremier Waldemar Pawlak i minister obrony Bogdan Klich.

17.30 Na Wawelu rozpoczyna się żałobna msza św. w intencji ofiar tragedii pod Smoleńskiem. - Trudno sobie w tej chwili poradzić z bólem, możemy się tylko zatrzymać nad tą tragedią, skorzystać z tego smutku, żeby wyprowadzić z niego dobro dla naszego narodu. Krzyż zawsze rodzi dobro. Chrystus umarł, aby zmartwychwstać - mówi w katedrze na Wawelu kardynał Stanisław Dziwisz.

17.33 Prokuratura Generalna informuje, że wszczęto polskie śledztwo w sprawie katastrofy samolotu, prokuratorzy wojskowi znajdują się już w Smoleńsku.
18.00 Rozpoczyna się siedmiodniowa żałoba narodowa.

18.00 Odczytaniem imiennej listy ofiar rozpoczęła się w Katedrze Polowej WP msza św. w intencji ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, którą odprawia nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk. - Każde nazwisko nam coś mówiło, udawali się do Katynia, by swoją modlitwą uczcić ofiary. W tej drodze spotkała ich śmierć. Ich los wpisuje się w martyrologię tych, którzy oddali życie w walce o prawdę, o wolność, o obronę godności każdego człowieka - mówi abp Józef Kowalczyk. - Niech ich ofiara zaowocuje w życiu społecznym duchem solidarności, wzajemnego szacunku i miłości - dodaje abp Józef Kowalczyk.

19.00 Samolot z premierem Donaldem Tuskiem ląduje w Witebsku. Premier na miejscu katastrofy spotyka się z premierem Rosji Władimirem Putinem.

20.00 Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wygłasza telewizyjne orędzie do narodu. - Dzisiaj w obliczu naszego narodowego dramatu jesteśmy razem, dziś nie ma podziału na lewicę i prawicę. Różnice poglądów, wyznania, nie mają dzisiaj znaczenia. Dziś jesteśmy razem, stojąc wobec wielkiego dramatu, w obliczu śmierci wielu ludzi. Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i w trosce o dalsze losy osieroconej przez nich Ojczyzny - mówi marszałek Bronisław Komorowski.

20.43 Na miejsce tragedii przybywają polscy eksperci.

21.40 Premierzy Polski i Rosji składają kwiaty na miejscu tragedii, wcześniej uczestniczą w telekonferencji, w której przedstawiciele rosyjskich służb relacjonują przebieg katastrofy i akcji ratowniczej.

22.40 - To oczywiście przede wszystkim tragedia Polski i polskiego narodu, lecz jest to także i nasza tragedia. Odczuwamy wielki ból razem z wami i przeżywamy to tak samo jak wy. W imieniu rządu Federacji Rosyjskiej pragnę złożyć najszczersze wyrazy współczucia całej Polsce i wszystkim Polakom - mówi premier Rosji Władimir Putin w przesłaniu do Polaków, które emitują polskie media.

22.53 Do Moskwy docierają pierwsze trumny z ofiarami katastrofy.

11.04.2010

* Drugi dzień żałoby narodowej. W niedzielę Miłosierdzia Bożego w kościołach w całym kraju odbywają się nabożeństwa w intencji ofiar sobotniej katastrofy pod Smoleńskiem.

* Premier Donald Tusk wraca po godz. 1 ze Smoleńska. Odwołuje wizyty w Waszyngtonie i w Kanadzie, planowane na przyszły tydzień.

* Prezes PiS Jarosław Kaczyński ląduje po godz. 4 rano w Warszawie, po podróży do Smoleńska. Na miejscu katastrofy dokonał identyfikacji zwłok prezydenta.

* Komentator radia Echo Moskwy Matwiej Ganapolski zwraca się do Polaków: - Nie chcieliśmy, ale znów przysporzyliśmy wam bólu. Wybaczcie, że kolejne nieszczęście przyniosła wam Rosja!

* O godz. 7.47 pociąg specjalny wiozący 460 osób, głównie rodziny ofiar zbrodni katyńskiej, przyjeżdża ze Smoleńska do Warszawy. W czasie podróży wszyscy dyskutują o katastrofie. - O zbrodni katyńskiej dowie się cały świat - mówi Marek Mucha, harcmistrz "Zawiszaków".
* Minister zdrowia Ewa Kopacz, szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski i wiceminister MSZ Jacek Najder udają się do Moskwy, gdzie zajmą się ustaleniami dotyczącymi identyfikacji zwłok ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu, a także opieką nad członkami rodzin ofiar.

* Benedykt XVI składa kondolencje narodowi polskiemu w związku z katastrofą lotniczą. Papież mówi o tej tragedii po polsku i włosku podczas spotkania z wiernymi w Castel Gandolfo na południowej audiencji.

* Żałobę narodową ogłaszają rządy państw europejskich. Na Litwie będzie trwała trzy dni, na Ukrainie w poniedziałek. Rządy Czech i Słowacji decydują, że dzień pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego będzie w tych krajach dniem żałoby.

* O godz. 12.20 na lotnisku w Smoleńsku odbywa się przekazanie trumny z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Żegna ją premier Władimir Putin.

* W południe cała Polska czci chwilą ciszy pamięć ofiar katastrofy.

* Na Węgrzech o godz. 12 dwie minuty ciszy ku czci ofiar tragedii przerwały odbywające się tam wybory parlamentarne.

* - Straciliśmy elitę tego kraju. To bardzo podobne do Katynia. Zastąpienie ich będzie trudne - mówi Lech Wałęsa w Gdańsku.

* Polska i rosyjska prokuratura, patomorfolodzy i eksperci ds. katastrof lotniczych współpracują w Smoleńsku w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy. Rzecznik rządu Paweł Graś podkreśla, że Rosjanie czekali na polskich ekspertów z otwarciem "czarnych skrzynek" tu-154.

* Przed Pałacem Prezydenckim gromadzą się mieszkańcy Warszawy. Wiele osób zapala znicze i zostawia kwiaty.

* - To ogromna tragedia dla narodu i dla rodzin. Tego bólu nie da się opisać. Musimy się wszyscy połączyć - mówi Stanisława Sochaczenko, która zapaliła znicz pod Krzyżem Katyńskim na placu im. Ojca Adama Studzińskiego w Krakowie.

* O godz. 15.04 samolot z trumną z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego ląduje po południu na Wojskowym Lotnisku na Okęciu. Przy trumnie modlą się członkowie najbliższej rodziny zmarłego prezydenta: jego brat Jarosław Kaczyński i córka Marta. Zmarłemu prezydentowi hołd oddali też m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Bronisław Komorowski i Bogdan Borusewicz, premier Donald Tusk.

* Kondukt z trumną z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego przejeżdża ulicami Warszawy. Tłumy warszawiaków w milczeniu obserwują przejazd. Niektórzy rzucają na ulice kwiaty, żegnają się. Wiele osób płacze.

* Trumna z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostaje złożona w kaplicy w Pałacu Prezydenckim, gdzie zgromadziła się rodzina zmarłego.

* Zapada decyzja, że trumna z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostanie wystawiona na widok publiczny we wtorek w Pałacu Prezydenckim.

* Z lotniska na warszawskim Okęciu po godz. 20 startuje samolot, którym do Moskwy lecą rodziny ofiar sobotniej katastrofy lotniczej.

* Szef Centrum Informacyjnego Rządu informuje późnym wieczorem, że udało się zebrać trzy czwarte materiału genetycznego potrzebnego do identyfikacji ofiar sobotniej katastrofy samolotu pod Smoleńskiem.
* W rosyjskiej telewizji, po głównym wydaniu magazynu informacyjnego "Wiesti", został pokazany film "Katyń" Andrzeja Wajdy.

12.04.2010

* Poniedziałkowe gazety w kraju i na świecie na pierwszych stronach informują o śmierci polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wyrazy szczególnej solidarności Rosjan z Polakami w prasie rosyjskiej - "Katastrofa pod Smoleńskiem - nasz wspólny ból", "Czarne dni Polski", "Smutek bez granic", "Katyń znów zgubił Polaków" - to tylko niektóre z tytułów.

* Pierwsza grupa rodzin ofiar przyjeżdża na oględziny do moskiewskiego Biura Ekspertyz Sądowych, gdzie leżą ciała tragicznie zmarłych.

* Na Litwie zaczyna obowiązywać trzydniowa żałoba narodowa. Również władze Łotwy i Estonii zdecydowały się ogłosić żałobę narodową z powodu śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

* Uczniowie i nauczyciele w całej Polsce czczą pamięć ofiar katastrofy. W szkołach lekcje rozpoczynają się od minuty ciszy, organizowane są apele.

* Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wpisał się do księgi kondolencyjnej w ambasadzie RP w Moskwie. Do księgi kondolencyjnej wpisał się także były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow. Były prezydent Litwy, Valdas Adamkus, wpisuje się do księgi kondolencyjnej wystawionej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Kondolencje przesyłają: przywódca duchowy Tybetańczyków Dalajlama XIV, Król Norwegii Harald V, premier Jens Stoltenberg i minister spraw zagranicznych Jonas Gahr Store, Tatarzy, polscy Romowie oraz Wspólnota Kazachska. Kondolencje dla Polaków po katastrofie prezydenckiego samolotu popłynęły także z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

* W Sejmie posłowie składają hołd zmarłym.

* W Brukseli pracownicy unijnych instytucji czczą pamięć ofiar minutą ciszy.

* Nadzwyczajne posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej NATO w Kwaterze Głównej sojuszu w Brukseli.

* Stoczniowcy ze Stoczni Gdańskiej modlą się pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku za ofiary katastrofy.

* Arcybiskup Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, odprawia w Warszawie mszę świętą w intencji śp. profesora Janusza Kurtyki, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

* Po śmierci rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego kierowanie urzędem tymczasowo obejmuje jeden z jego zastępców - Stanisław Trociuk.

* Przed budynkiem Ministerstwa Obrony Narodowej minister Bogdan Klich, kierownictwo resortu oraz dowódcy Wojska Polskiego oddają hołd ofiarom katastrofy.

* Uniwersytet Jagielloński oddaje hołd ofiarom. W katastrofie zginęło dwóch pracowników uczelni: Ewa Bąkowska i dr Andrzej Kremer.

* Zakończono pobieranie próbek oraz gromadzenie materiału genetycznego do badań DNA, umożliwiających identyfikację ofiar katastrofy.

* Odnaleziono trzecią "czarną skrzynkę" rozbitego tu-154;

* Samolot z 52 osobami, krewnymi ofiar oraz psychologami na pokładzie odlatuje z wojskowego lotniska Okęcie do Moskwy. Od rana w moskiewskim Biurze Ekspertyz Sądowych trwają oględziny ciał tragicznie zmarłych.
* Rada Miasta Warszawy przyznaje pośmiertnie Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy.

* Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski proponuje, by patronami ulic w mieście byli Ryszard Kaczorowski i Lech Kaczyński.

* Szef Biura Ochrony Rządu gen. Marian Janicki składa wnioski w sprawie pośmiertnych odznaczeń oraz awansów funkcjonariuszy BOR, którzy zginęli w sobotniej katastrofie.

* Akademicki Marsz Milczenia w Warszawie. Bierze w nim udział prawie 5 tys. osób: studenci warszawskich uczelni, a także ich wykładowcy oraz kierownictwo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, z minister Barbarą Kudrycką na czele.

13.04.2010

* Biały Dom informuje, że prezydent USA Barack Obama przybędzie na pogrzeb prezydenta Kaczyńskiego.

* Po sobotniej tragedii światowe telewizje zasypują TVP pytaniami o możliwość emisji filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy.

* Jacek Sasin z Kancelarii Prezydenta podaje, że pogrzeb pary prezydenckiej odbędzie się w niedzielę.

* Samolot, którym przewożona jest trumna z ciałem małżonki prezydenta Marii Kaczyńskiej, ląduje po godz. 10.30 na lotnisku wojskowym Okęcie. Na lotnisku zebrała się najbliższa, rodzina m.in. córka Marta Kaczyńska, Jarosław Kaczyński, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, wiceszef BBN Witold Waszczykowski, przedstawiciele Kościoła.

* Kondukt z trumną z ciałem pierwszej damy przejeżdża z lotniska Okęcie do Pałacu Prezydenckiego tą samą trasą, którą jechał kondukt z ciałem prezydenta.

* Po mszy św. w kaplicy Pałacu Prezydenckiego trumny z ciałami pary prezydenckiej zostają przeniesione do Sali Kolumnowej. Polacy mogą oddawać hołd parze prezydenckiej.

* Wojewoda małopolski Stanisław Kracik informuje, że pogrzeb pary prezydenckiej odbędzie się na Wawelu w niedzielę o godz. 14.

* W Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożono wieńce, w Ogrodzie Saskim zasadzono Dąb Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

* W Krakowie spod studni im. Badylaka pod Krzyż Katyński przechodzi marsz pamięci zorganizowany przez krakowski IPN.

* Rada Ministrów decyduje o przyznaniu rodzinie każdej z ofiar katastrofy samolotu 40 tys. zł. Na ten cel rząd przeznaczył z budżetu 3 mln 840 tys. zł.

* W Sejmie parlamentarzyści czczą minutą ciszy ofiary katastrofy.

* Kard. Stanisław Dziwisz mówi dziennikarzom, że pogrzeb pary prezydenckiej na Wawelu byłby zaszczytem dla Krakowa i krakowian.

* Pojawia się informacja Naczelnej Prokuratury Wojskowej w Warszawie, że czarne skrzynki z prezydenckiego samolotu zachowały się w dobrym stanie i zaczęto podnosić szczątki polskiego samolotu.

* Rada miejska Tbilisi zdecydowała, że jedna z ulic stolicy Gruzji będzie nosić imię Lecha Kaczyńskiego.

* O godz. 18 kard. Dziwisz potwierdza, że Lech Kaczyński i jego żona zostaną pochowani na Wawelu w krypcie, w której spoczywa marszałek Józef Piłsudski.

* Kilkaset osób protestuje wieczorem przed krakowską kurią, pod papieskim oknem, przeciwko pochówkowi Lecha Kaczyńskiego na Wawelu. Na Franciszkańskiej pojawili się też zwolennicy pochówku.
* W Warszawie nawet kilka godzin muszą czekać na oddanie hołdu tragicznie zmarłej parze prezydenckiej ci, którzy zdecydowali się to uczynić w ten wieczór.

* Do tego dnia zidentyfikowano 55 ciał katastrofy pod Smoleńskiem, wydobyto 90 ofiar.

14.04.2010

* W kolejce, by oddać hołd parze prezydenckiej, po kilkanaście godzin stoją nie tylko warszawiacy, ale też przyjezdni z całej Polski.

* Żałoba narodowa zostaje przedłużona do niedzieli do północy.

* W Krakowie trwają przygotowania do pogrzebu, w tym do budowy sarkofagu pary prezydenckiej na Wawelu. Sarkofag stanie obok krypty, w której pochowany jest Józef Piłsudski.

* W Krakowie na placu przed Krzyżem Katyńskim u stóp Wawelu są rozdawane flagi narodowe przepasane kirem i żałobne plakietki z herbem miasta. W magistracie odbywa się nadzwyczajna sesja Rady Miasta.

* Do Warszawy przylatuje samolot z 30 ciałami ofiar katastrofy.

* Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiada, że data wyborów prezydenckich ogłoszona zostanie 21 kwietnia, ale już wiadomo, że odbędą się one 20 czerwca, to jedyny możliwy termin.

* Reżyser Andrzej Wajda protestuje przeciw decyzji o pochowaniu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii na Wawelu.

* Wiadomo już też, że po mszy kondukt żałobny przejdzie Drogą Królewską do katedry na Wawelu, ale nie wiadomo, czy - ze względów bezpieczeństwa - będą w nim uczestniczyć głowy państw. Uroczystość w bazylice uświetnią Filharmonicy Berlińscy jako "dar narodu niemieckiego na uczczenie i uświetnienie tej smutnej uroczystości".

* Informacja, że brytyjski następca tronu książę Karol weźmie udział w niedzielnych uroczystościach pogrzebowych w Krakowie. Potwierdzona zostaje też wiadomość, że przybędzie prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

* Część ulicy Polskiej w Odessie, na południu Ukrainy, będzie nosić imię tragicznie zmarłego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. Decyzję w tej sprawie podejmuje odeska rada miejska.

* W siedzibie Parlamentu Europejskiego (PE) w Brukseli odbywa się ceremonia ku czci ofiar katastrofy. Przewodniczący PE Jerzy Buzek odczytuje nazwiska 96 ofiar tragedii.

* Senat USA przyjmuje w środę przez aklamację rezolucję oddającą hołd tragicznie zmarłemu w katastrofie lotniczej prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu.

15.04.2010

* Szósty dzień żałoby narodowej. Ciała kolejnych 34 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem wróciły do Polski, w tym m.in. ciało rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego, szefa BNN Aleksandra Szczygły, dowódcy Wojsk Lądowych gen. Tadeusza Buka, posłów Grzegorza Dolniaka, Sebastiana Karpiniuka, Macieja Płażyńskiego, Jolanty Szymanek-Deresz oraz Małopolan: Andrzeja Kremera, Janusza Kurtyki, Bronisławy Orawiec-Loeffler, Andrzeja Sariusza-Skąpskiego i Zbigniewa Wassermanna.

* Na Lotnisku Wojskowym Okęcie wylądował także samolot z ciałem ostatniego prezydenta RP na wychodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. - Z prawdziwym wzruszeniem witamy dzisiaj jednego z ostatnich żołnierzy-tułaczy, jednego z ostatnich polskich pielgrzymów, którzy przez całe życie, a czasami i przez cały świat, wracali do Polski. Panie Prezydencie, ojczyzna wita cię i zarazem żegna po raz ostatni - powiedział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.
* Prezydent Lech Kaczyński otrzymał pośmiertnie tytuł honorowego obywatela Warszawy. Uchwałę w tej sprawie jednogłośnie podjęli stołeczni radni.

* Nigdy wcześniej od 1991 r., czyli od prawie 20 lat, Polska nie cieszyła się takim zainteresowaniem Rosjan i Rosji. Nigdy wcześniej tak wiele informacji na temat Polski, i to informacji podawanych w sposób bardzo rzetelny, nie było przekazywanych w mediach rosyjskich - powiedział Sławomir Dębski, były dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

* Czwartkowe dane mówią o zidentyfikowaniu ciał 71 ofiar sobotniej katastrofy pod Smoleńskiem. Rosja przekazała polskiej stronie osobiste rzeczy i dokumenty prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

* Piloci prezydenckiego samolotu, który w sobotę rozbił się pod Smoleńskiem, wiedzieli, że się rozbiją - powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet. Zapis z "czarnych skrzynek" zostanie ujawniony; do wiadomosci publicznej nie zostaną podane tylko "treści intymne".

* Ostateczna decyzja o pochówku pary prezydenckiej na Wawelu w Krakowie należała do rodziny zmarłych, jednak to nie rodzina zabiegała o Wawel - powiedział w czwartek minister w Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin.

* Osoby chcące uczcić pamięć pary prezydenckiej czekają na wejście do Pałacu Prezydenckiego kilkanaście godzin.

* Chmura pyłu po wybuchu wulkanu Eyjafjallajökull na Islandii paraliżuje ruch lotniczy w całej Europie.

16.04.2010

* Nad Polskę dotarła chmura pyłu wulkanicznego, który wydobył się z wulkanu na Islandii. Zapadła decyzja o zamknięciu przestrzeni powietrznej w kraju, w południe także przestrzeń powietrzna nad Krakowem jest już zamknięta dla samolotów rejsowych.

* Z powodu zamknięcia lotnisk w Belgii przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek wyjechał z Brukseli samochodem, a większość polskich europosłów zdecydowała się na podróż pociągiem, by zdążyć na uroczystości żałobne w Polsce.

* Trwają uroczystości pogrzebowe ostatniego prezydenta rzeczypospolitej na wychodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Trumna została przewieziona z Belwederu do kościoła Świętego Krzyża

* Szef Ministerstwa Obrony Narodowej wystąpił do wykonującego obowiązki prezydenta Bronisława Komorowskiego o pośmiertne mianowanie na wyższe stopnie i odznaczenia żołnierzy, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Bogdan Klich wystąpił również o pośmiertne odznaczenie Złotym Krzyżem Zasługi trzech stewardes: Natalii Januszko, Barbary Maciejczyk i Justyny Moniuszko.

* W piątek tysiące ludzi nadal czekają na wejście do Pałacu Prezydenckiego. Oczekujący deklarują, że będą stać aż do skutku, nawet gdyby miało to trwać 18 godzin.

* "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy został pokazany w Kongresie USA z inicjatywy Komisji Helsińskiej, przy współpracy Ambasady RP w Waszyngtonie. Projekcja nominowanego do Oscara filmu, ukazującego mord ponad 20 tys. polskich oficerów w 1940 r. na rozkaz Stalina, jest okazją do pogłębienia wiedzy Amerykanów o tragicznej karcie polskiej historii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski