Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika wyborcza

GEG

7 października 2011r.

* Jeszcze tylko dziś w swoim urzędzie gminy można pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania, z którym w niedzielę można się pojawić w dowolnej komisji w kraju lub za granicą.

* Ruch Poparcia Palikota miał długi. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew Ruchu Palikota przeciwko Pawłowi Tanajnie za jego wypowiedzi o nieregulowanych zaległościach finansowych stowarzyszenia Ruch Poparcia Palikota. Po wysłuchaniu świadków sąd uznał, że stowarzyszenie miało zaległości i uchylało się od ich uregulowania.

* Agitacja o świcie. Przed godz. 6 prezes PiS Jarosław Kaczyński ruszył z Warszawy w podróż pociągiem do Gdańska. O godz. 6.40 na Rynku w Krakowie pojawił się Jarosław Gowin z PO i jego wolontariusze. Poseł przyznał, że codziennie wstaje przed wschodem słońca, by spotykać się z wyborcami.

* Przedsiębiorcy z Platformą. Premier Donald Tusk podczas I Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach obiecywał korzystne zmiany dla tego sektora. W Krakowie przedstawiciele biznesu przekonywali w sztabie PO, że trzeba pójść głosować w niedzielę i przypominali, że na listach Platformy jest wielu przedsiębiorców.

* Wygra lewica - oznajmił wczoraj prof. Jan Widacki podczas konferencji kandydata PO Wojciecha Filemonowicza. Prof. Widacki podkreślał, że ludzie lewicy są rozproszeni na listach PO, SLD, Ruchu Palikota i PSL, zdobędą 30 proc. głosów, ale należy rozliczyć tego, kto nie potrafił zjednoczyć tych osób na jednej liście. Filemonowicza poparł także związany z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk.

* PJN idzie w góry. Na finał kampanii Paweł Kowal wyjechał na Kasprowy Wierch pod hasłem "PJN idzie w góry (górę)". Lider PJN przekonywał, że "nic nie jest tak szczere jak góry jesienią" i że po krzykach i plakatowaniu trzeba w górach pomyśleć o kraju.

* "Hallny nadal wieje" to hasło konferencji Agaty Tatary z PiS, podczas której mówiła o absurdach reform wprowadzanych przez minister edukacji Katarzynę Hall. Krakowska kandydatka do Sejmu podkreślała, że koncepcje dotyczące sześciolatków zmieniają się co chwilę, nauczyciele zaś zajmują się biurokracją, a nie nauczaniem.

(GEG, AM)

6 października 2011r.

* Skarga Nowej Prawicy odrzucona. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego na działania Państwowej Komisji Wyborczej. Sąd uznał, że nie jest właściwy do orzekania w tej sprawie. Takie stanowisko przedstawiała wcześniej PKW. Na zdjęciu rzeczniczka partii Beata Tymińska.

* PO - 38 proc., PiS - 32 proc. SLD - 10 proc., Ruch Palikota - 10 proc., PSL - 8 proc. - to poparcie dla największych partii według sondażu przygotowanego przez portal kalkulator polityczny.pl.

* Głosowanie 9 października w godz. 7-21. Tylko 17 proc. Polaków wie, w jakich godzinach odbywa się głosowanie na posłów i senatorów, a jedna trzecia nie zna nawet daty wyborów - wynika z sondażu Instytutu Spraw Publicznych. Przypominamy - wybory są 9 października, głosować można od godz. 7.00 do godz. 21.00.

* Karty do głosowania w formie książeczek. Większość wyborców nie ma także świadomości tego, że karta do głosowania w wyborach do Sejmu będzie książeczką. Na jej stronach będą umieszczone listy kandydatów (każda na osobne stronie) w kolejności zgodnej z numerami wylosowanymi kilka tygodni temu.

* Senat dla samorządowców? Tak, z PO. Marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa przekonywał, że ideę usamorządowienia Senatu spełniają kandydaci PO. To Platforma wystawiła m.in. byłego marszałka województwa Janusza Sepioła (w Krakowie), obecnego wicemarszałka Romana Ciepielę (w Tarnowie), radnego sejmiku trzech kadencji Kazimierza Czekaja (w okręgu podkrakowskim) i byłego radnego miejskiego i sejmiku Stanisława Bisztygę (w okręgu chrzanowsko-myślenickim).

* Apel o pomoc dla polskich klubów na Ukrainie. Mirosław Gilarski z PiS przekonywał, że współpraca polskich i ukraińskich klubów piłkarskich jest możliwa. Apelował też o wsparcie finansowe dla klubów Pogoń Lwów i Polonia Chmielnicki, z którym współpracuje Szkoła Mistrzostwa Sportowego (kandydat PiS jest dyrektorem tej szkoły).

* Niebagatelna nagroda, ale pod warunkiem. Kandydująca do Sejmu Małgorzata Jantos z PO ogłosiła konkurs na najlepszy biznesplan dla nowej firmy. Zadeklarowała, że na nagrodę przeznaczy dwa pierwsze uposażenia poselskie (ok. 20 tys. zł). Wcześniej obiecywała przekazanie na ten cel dwóch diet poselskich (ok. 5 tys. zł), teraz do uposażeń posłanki dwie diety radnego dołoży Aleksander Miszalski. To wszystko będzie możliwe, gdy kandydatka PO zostanie posłanką, a jej miejsce w Radzie Miasta zajmie nowy radny - Aleksander Miszalski.

* Apel do nieba. Anna Grodzka, liderka krakowskiej listy Ruchu Palikota, odczytała przed budynkiem kurii metropolitalnej w Krakowie list protestacyjny "przeciwko zachłanności Kościoła rzymsko-katolickiego w Polsce". Apel do duchownych, by budowali "Królestwo Niebieskie w sercach ludzi, a nie królestwo Księże na Ziemi" ma trafić także do... nieba, bo "ziemskie władze w Polsce nie są zainteresowane prowadzeniem uczciwej działalności publicznej".

* Małopolska w drużynie Kaczyńskiego. Prezes PiS przedstawił wczoraj zespół ekspertów nazwany "Drużyną Jarosława Kaczyńskiego". W tym gronie znaleźli się m.in. przedstawiciele Małopolski: posłanka Beata Szydło, wójt Pcimia Daniel Obajtek oraz były wicemarszałek województwa małopolskiego Witold Śmiałek.

* Premier reformuje administrację rządową. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zostanie podzielone, powstanie nowe Ministerstwo Środowiska i Energetyki, Ministerstwo Infrastruktury zmieni się w Ministerstwo Transportu, powstanie Ministerstwo Cyfryzacji, Centrum Planowania Strategicznego, Rada Ryzyka Finansowego i Sztab Bezpieczeństwa Socjalnego. To plany Donalda Tuska, jeśli to on po wyborach zostanie premierem. (GEG)

* SPROSTOWANIE. We wczorajszym artykule "Dziesięć lat bezradności" pojawiła się błędna informacja o poparciu kandydatury Ludwika Węgrzyna przez Platformę Obywatelską RP. Uprzejmie informujemy, że jedynym kandydatem na senatora w okręgu nr 34 popieranym przez Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP jest Stanisław Kracik.

Witold Latusek

Szef Sztabu Wyborczego Regionu Małopolskiego PO RP

5 października 2011r.

* PO - 46 PROC. PiS - 31 proc., SLD - 9 proc., PSL - 5 proc. - to poparcie dla największych partii w najnowszym sondażu GfK Polonia, jedynego ośrodka badawczego, według którego dystans między PO a PiS nie maleje, a do tego Ruch Palikota nie przekracza 5-proc. progu wyborczego.

* PO - 31 proc., PiS - 21 proc. Ruch Palikota - 8 proc, SLD - 6 proc. PSL - 6 proc. - to poparcie dla największych partii w najnowszym sondażu TNS OBOP.

* PO - 35,1 proc., PiS - 28,3 proc. SLD - 11,2 proc., PSL - 10 proc. Ruch Palikota - 8,5 proc., PJN - 5 proc. - to poparcie dla największych partii w najnowszym sondażu Estymatora. To pierwszy sondaż, w którym PJN osiąga 5-proc. próg wyborczy.

* Wymuszona apartyjność. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski rekomendował wczoraj kandydatów Unii Prezydentów Obywatele do Senatu: Włodzimierza Roszczynialskiego, Pawła Klimowicza, Jerzego Leszka Batki i Bogusława Mąsiora. Prezydent podkreślał, że zaletą tych kandydatów jest apartyjność i związanie z regionem. Gdy Bogusław Mąsior zostawał kandydatem Obywateli do Senatu tylko zawiesił swoje członkostwo w SLD, zrezygnował z niego, gdy sojusz wystawił w jego okręgu kontrkandydata. Zrezygnował, ale chce wrócić w szeregi SLD. Prezydent Majchrowski zaznaczył, iż wierzy, że gdy Bogusław Mąsior zostanie senatorem, przez 4 lata do SLD nie wstąpi.

* Ludzie Marka Nawary na listach ludowców. PSL podpisało oficjalne porozumienie wyborcze ze Wspólnotą Małopolską, stowarzyszeniem utworzonym przez zmarłego w maju byłego marszałka województwa małopolskiego Marka Nawarę. Przedstawiciele WM jeszcze przed podpisaniem umowy znaleźli się na listach wyborczych PSL.

* Lotniska dziękują byłemu ministrowi. Związek Regionalnych Portów Lotniczych oraz Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice wystosowały list do byłego ministra obrony narodowej Bogdana Klicha, w którym podziękowały mu za przekazanie terenów zbędnych wojsku. Przekazując list prezes związku i MPL Kraków-Balice Jan Pamuła podkreślał, że bez tej decyzji, której nie podjęły poprzednie rządy, nie byłby możliwy rozwój polskich lotnisk.

* "Niezły" kapitał. Małgorzata Jantos (PO) obiecała, że dwie pierwsze diety poselskie przeznaczy na nagrodę w konkursie dla młodych przedsiębiorców na najlepszy biznesplan. Kandydatka PO do Sejmu uznała, że jej dwie pierwsze diety to "niezły kapitał na start dla młodego przedsiębiorcy!". Po pierwsze - dwie diety poselskie to ok. 5 tys. zł, po drugie - kandydatka musi jeszcze zostać posłanką.

* Senator Skorupa z poparciem PiS. Wprawdzie Tadeusz Skorupa nie jest kandydatem PiS (założył własny komitet wybroczy), ale może twierdzić, że jest popierany przez tę partię. Sąd Okręgowy w Krakowie zakazał kandydatowi PO do Senatu Stanisławowi Hodorowiczowi rozpowszechniania informacji, że Tadeusz Skorupa nie ma oficjalnego poparcia PiS.

* Kampania w sądzie. Jacek Protasiewicz, szef sztabu PO, nie musi przepraszać za wypowiedź, że za Ruchem Palikota stoją ludzie z przeszłością kryminalną. Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił pozew Ruchu Palikota, bo uznał, że sformułowanie "stoją za ruchem" nie jest równoznaczne z tym, że znajdują się na listach.

4 października 2011r.

* Jeszcze tylko dziś można dopisywać się do spisu wyborców w wybranej komisji. W czwartek mija termin dopisania się do spisu wyborców w komisjach utworzonych poza granicami Polski. Do piątku można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania.

* Sprawdź, który program odpowiada twoim poglądom. Na stronie internetowej www.latarnikwybroczy.pl można porównać programy wyborcze 5 komitetów (PO, PiS, SLD, PSL, Ruch Palikota) z własnymi poglądami. Po wskazaniu odpowiedzi na 20 pytań na portalu wyświetlają się wyniki zgodności tych odpowiedzi z postulatami poszczególnych partii.

* Kandydaci PO promowali się. Poseł Jarosław Gowin i senator Janusz Sepioł promowali się wspólnie - najpierw w towarzystwie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, a potem szefa doradców strategicznych premiera Michała Boniego. Szef PE spotkał się rano ze studentami, a minister Boni gościł w restauracji Stylowa w Nowej Hucie, gdzie mówił o projekcie "Kraków Wschód XXI", czyli rewitalizacji tej dzielnicy miasta. Po południu Michał Boni pojawił się na spotkaniu z młodzieżą i studentami w towarzystwie kandydata na senatora Bogdana Klicha. Łukasz Gibała promował się wśród krakowskich bukinistów, a Małgorzata Jantos przekonywała, by nie zapominać o niedowidzących i niewidomych.

* Zburzyli mur na Błoniach. - Powstaliśmy po to, by dać Polakom szanse wyboru kogoś spoza czterech partii - przekonywał wczoraj na krakowskich Błoniach Paweł Kowal z PJN. Kandydat tej partii Emil Emilewicz podkreślał, że PJN chce zburzyć mur krępujący polską gospodarkę i polską politykę. Działacze PJN symbolicznie rozbili młotami mur, na którym wypisane były nazwy 4 partii (PO, PiS, SLD, PSL).

* Kampania w sądzie. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew wyborczy PJN przeciwko Donaldowi Tuskowi. PJN domagał się od premiera przeprosin za stwierdzenie, że "każdy, kto przychodzi dzisiaj do wyborców i mówi: dajcie nam władzę, a my obniżymy podatki, kłamie". Sąd uznał, że szef rządu nie mówił konkretnie o PJN, ale i tak komitet zapowiedział odwołanie od tego wyroku.

* PO też pośle mężów zaufania? Najprawdopodobniej Komitet PO wyśle do obwodowych komisji wyborczych mężów zaufania. Wcześniej wysłanie mężów zaufania do wszystkich komisji zapowiedziało PiS. PO przymierza się do tego samego po tym, gdy okazało się, że każdy mąż zaufania PiS będzie miał na plakietce nazwę komitetu. Państwowa Komisja Wyborcza tłumaczy, że mąż zaufania musi mieć widoczną informację, kogo reprezentuje.

(GEG)

3 października 2011r.

* Obalić ustrój, nie rząd. - Różnica między niewolnictwem a obecnym systemem jest taka, że raz na cztery lata możemy wybrać sobie pana - mówił wczoraj na Rynku Głównym w Krakowie Janusz Korwin-Mikke. Lider Nowej Prawicy przez kilkadziesiąt minut przekonywał, że rząd i Unia Europejska to złodzieje, że większość urzędników i przepisów jest niepotrzebna, że trzeba obalić socjalistyczny ustrój, a nie tylko rząd, i że tylko Nowa Prawica może uratować nasz kraj. Zdarzało mu się używać dosadnych określeń; Straż Miejska wlepiła organizatorom wiecu mandat za wjazd ich samochodu na Rynek bez wymaganego zezwolenia.

* Sejm to nie kabaret. O rozsądny wybór apelował w Krakowie wicepremier Waldemar Pawlak. Prezes PSL przekonywał na Rynku Głównym, że należy głosować na sprawdzonych polityków, że teraz nie jest czas dla eksperymentów, a Sejm nie może być miejscem rozrywki, gdyż od tego są kabarety. Wicepremier stwierdził, że to PSL gwarantuje spokojne, poważne ale i pomysłowe prowadzenie polityki. W konferencji kandydatów PSL do Sejmu i Senatu uczestniczył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który wprawdzie jest jednym z inicjatorów antypartyjnego komitetu Obywatele do Senatu, ale równocześnie zaangażował się w kampanię kandydatki PSL Moniki Piątkowskiej, podległej mu urzędniczki. Na wypowiedzenie swojej kwestii prezydent Krakowa musiał czekać ponad dwie godziny, bo o tyle spóźnił się wicepremier, a czekano jeszcze na wejście na żywo w TVP Info.

* Kurtyka z poparciem Rokity. Zuzanna Kurtyka, kandydatka PiS do Senatu, zamieściła na swojej stronie internetowej list z poparciem Jana Rokity. Niedoszły "premier z Krakowa" przyznał w tym liście, że obce mu są partyjne emocje zwolenników PO i PiS, ale podkreślił, że w osobie wdowy po swoim przyjacielu Januszu Kurtyce widzi pewną nadzieję na odnowę i naprawę kiepskiej sceny politycznej.

* PO - 31 proc., PiS - 22 proc., Ruch Palikota - 7 proc., SLD - 6 proc., PSL - 6 proc. - to poparcie dla największych partii w najnowszym sondażu TNS OBOP. To pierwszy sondaż, w którym Ruch Palikota wyprzedził SLD. Janusz Palikot oznajmił, że liczy aż na 11 proc. głosów.

* PO - 30,1 proc., PiS - 29,1 proc., PSL - 10,4 proc., SLD - 9,9 proc., Ruch Palikota - 9 proc. - to poparcie dla największych ugrupowań w najnowszym sondażu Homo Homini. To pierwszy sondaż, w którym PSL jest przed SLD. Prognoza wyborcza oparta na tym sondażu pokazuje, że ostatecznie PiS może pokonać PO (według prognozy: PiS - 31,4 proc., PO - 31,2 proc., PSL - 12,3 proc., SLD - 11,5 proc. Ruch Palikota - 10,2 proc.).

* Tuskopalikot. Każdy, kto odda głos na PO, głosuje za tym, by Palikot rządził Polską - stwierdził Jarosław Kaczyński. Prezes PiS apelował do wyborców, by nie marnowali głosów na różne małe formacje, bo to pomoże "tuskopalikotowi".

* Kolejny pozew wyborczy? Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna zapowiedział, że sztab PO najprawdopodobniej pozwie prezesa PiS za nieprawdziwe dane o zwalnianiu niepełnosprawnych za rządów PO. (GEG)

1 października 2011r.


Konferencja prezesa PiS tłumaczona była na język migowy Fot. Grzegorz Jakubowski/PAP

* Postulaty w języku migowym. Ułatwienia w zatrudnieniu niepełnosprawnych w administracji publicznej, więcej szkoleń dla niepełnosprawnych, bezpłatne wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego to tylko niektóre deklaracje Jarosława Kaczyńskiego. Wczorajsza konferencja prezesa PiS tłumaczona była na język migowy.

* Mężczyźni chętniej głosują. Z sondażu SMG/KRC dla koalicji "Masz Głos, Masz Wybór" wynika, że zamiar udziału w wyborach 9 października zadeklarowało 68 proc. mężczyzn i 58 proc. kobiet.

* Młodzi zagłosowali. W ponad 1,4 tys. szkołach odbyły się wczoraj prawybory parlamentarne, zorganizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Wyniki mają być ujawnione dopiero po 9 października.

* Uratuje Kraków. Przemysław Zalasiński, niezależny kandydat do Senatu z Krakowa, alarmuje, że Krakowowi grozi wykreślenie z listy światowego dziedzictwa UNESCO. I zapowiada, że jak tylko zostanie senatorem, przedstawi projekt ustawy, dzięki której znikną rażące niezgodności między przepisami UNESCO i polskimi, które powodują zagrożenie usunięcia z listy UNESCO.

* A miało już nie być debat o debatach. Sztab wyborczy PiS w Krakowie zarzuca PO, że unika merytorycznych debat. PO twierdzi, że to kłamstwo. Prawda jest taka, że sztaby obu partii nie doszły do porozumienia co do terminów i uczestników debat.

* Filharmonia jest potrzebna. Przekonywali do tego wczoraj kandydat PO na posła Jerzy Fedorowicz i kandydat PO na senatora Janusz Sepioł przy Bulwarze Kurlandzkim w Krakowie, w miejscu, gdzie ma powstać Centrum Muzyki. Jako pierwszy w tej kampanii mówił o tym inny kandydat PO na senatora - Bogdan Klich.

* PSL przebija PO. Były minister rolnictwa, obecny europoseł Jarosław Kalinowski oznajmił, że z Unii Europejskiej Polska może otrzymać nawet 500 mld zł, a nie 300 mld zł obiecywanych przez PO. Ta większa kwota ma wynikać z faktu, że PO nie uwzględniła pieniędzy dla rolnictwa.

* Czy niemiecki Ślązak zasługuje na więcej? - pytanie tej treści wysłała do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego Mniejszość Niemiecka (hasło wyborcze PiS - Polacy zasługują na więcej")

* Kampania w sądzie. 5 października Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrzy skargę komitetu wyborczego Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego na działanie Państwowej Komisji Wyborczej. Nowa Prawica uważa, że PKW bezprawnie odmówiła jej możliwości zarejestrowania list we wszystkich okręgach. Z kolei 3 października Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrzy pozew wyborczy PJN przeciwko Donaldowi Tuskowi. Premier naraził się PJN, kiedy powiedział, że "każdy, kto przychodzi dzisiaj do wyborców i mówi: dajcie nam władzę, a my obniżymy podatki, kłamie".

* Reklamował stoperan, teraz PiS. Głośno było o tym, że w spocie wyborczym PiS występuje aktorka, której roznegliżowane zdjęcia znalazły się na rozkładówce "Playboya" w 2003 r. Tymczasem inny aktor ze spotu PiS (który mówi "zawsze dotrzymuję obietnic"), wcześniej reklamował stoperan.

* W ciszy samochody z kandydatami zakazane. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że po zakończeniu kampanii wyborczej, czyli od północy z piątku na sobotę poruszanie się pojazdów, na których lub w których są reklamy wyborcze, jest naruszeniem kodeksu wyborczego, a właściwie - ciszy wyborczej. Wszystkie ulotki, naklejki lub namalowane reklamy należy usunąć.

(GEG)

30 września 2011r.

* PO - 34 PROC., PiS - 29 proc., SLD - 8 proc., Ruch Palikota - 7 proc., PSL - 6 proc., Nowa Prawica - 4 proc., PJN - 3 proc. - to poparcie dla największych ugrupowań w najnowszym sondażu SMG/KRC dla TVN24.

* Telewizje w kampanii. W TVP dominuje neutralne przedstawianie partii i ich liderów, Polsat i TVN częściej w pozytywnym świetle prezentowali Donalda Tuska, w negatywnym - Jarosława Kaczyńskiego i Grzegorza Napieralskiego. Takie wnioski przedstawia raport z monitoringu serwisów informacyjnych prowadzonego przez Fundację Batorego.

* Zachęcali do głosowania. "Nie musisz wyjeżdżać. Zagłosuj w Krakowie" - pod takim hasłem Bogdan Klich, kandydat PO do Senatu i Anna Szybist, kandydatka PO do Sejmu, zachęcali krakowian do udziału w wyborach parlamentarnych. Rozdawali ulotki z informacjami o możliwości dopisania się do spisu wyborców do 4 października. Do tej pory w Polsce wnioski w tej sprawie złożyło ponad 14,5 tys. osób.

* Białe miasteczko PO. W niedzielę w Rynku Podgórskim na kilka godzin powstanie Białe Miasteczko, w którym będzie można skorzystać z bezpłatnych badań lekarskich i porad specjalistów. Bezpłatne badania mają być prowadzone w ramach kampanii małopolskiej PO.

* PKW: Nowa Prawica nie ma racji. Państwowa Komisja Wyborcza tłumaczyła wczoraj, że to nie z jej winy Nowa Prawica nie zarejestrowała list we wszystkich okręgach. PKW podała, że w jednym z okręgów Nowa Prawica dostarczyła dodatkowe podpisy na 10 minut przed upływem terminu zgłaszania list do rejestracji, a potem okazało się jeszcze, że trzeba uzupełnić dokumenty jednego z kandydatów. Komitet tego nie zrobił i kilka dni później wycofał kandydata, więc dopiero wtedy możliwa była rejestracja list. PKW podkreśliła, że zaświadczenie o prawie rejestracji bez podpisów wydawane jest po zarejestrowaniu list w co najmniej połowie okręgów, a nie po złożeniu list do rejestracji. Tak było przez ostatnie 20 lat i nic w tym zakresie się nie zmieniło. Na zdjęciu przewodniczący PKW Stefan Jaworski (z prawej) oraz sekretarz PKW Kazimierz Wojciech Czaplicki.

* Kto najwięcej obiecuje? Na realizację wszystkich pomysłów PJN potrzeba 40 mld zł, obietnice SLD wymagają znalezienia 10 mld zł, a PiS - 6,8 mld zł - wynika z raportu Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA. PO i PSL składają bardzo ostrożne deklaracje, za to spełnienie deklaracji wyborczych Ruchu Palikota o podniesieniu podatków przyniesie budżetowi państwa dodatkowe 38,6 mld zł.

* Nakładki dla niewidomych niepopularne. Chęć posługiwania się nakładką Braille'a w lokalu wyborczym zgłosiło w całym kraju tylko 211 osób. Dodatkowo 43 osoby niepełnosprawne zażądały takiej nakładki wraz z pakietem wyborczym do głosowania korespondencyjnego. (GEG)

* Pokerowa zagrywka PJN. Uchwalona w listopadzie 2009 roku ustawa hazardowa sprawiła, że w Polsce nie są organizowane turnieje pokera sportowego, a grający na żetony to przestępcy - uważa PJN. Przekonywała o tym wczoraj wspólnie z prezesem Polskiego Związku Pokera, muzykiem Michałem Wiśniewskim. - Praktycznie każdy, kto gra dziś w pokera sportowego - żeby nie było wątpliwości - a więc takiego, w którym istnieje tzw. opłata turniejowa i nie gra się pieniędzmi, tylko żetonami, zgodnie z prawem jest przestępcą, jeśli nie robi tego w kasynie - mówił szef klubu PJN Paweł Poncyljusz. (PAP)

29 września 2011r.

* 819 niepełnosprawnych zagłosuje korespondencyjnie. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że zamiar głosowania korespondencyjnego zgłosiło 819 osób niepełnosprawnych, w tym 36 w Warszawie, 34 w Krakowie, 26 w Łodzi i Wrocławiu, 22 w Szczecinie i 20 w Poznaniu.

* Korespondencyjnie zagłosuje też 22 tys. Polaków mieszkających za granicą - podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Do tej pory do spisów w komisjach zagranicznych zapisało się ok. 38 tys. Polaków., ale termin dopisywania się mija 6 października.

* Skarga Nowej Prawicy niekompletna. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wezwał Komitet Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego do uzupełnienia braków formalnych w skardze na działania PKW. Wezwanie do uzupełnienia braków trafiło do także do PKW, która do sądu wysłała wyjaśnienia w sprawie odmowy wydania zaświadczenia uprawniającego do rejestracji list Nowej Prawicy we wszystkich okręgach wyborczych. Po uzupełnieniu braków skarga ma być rozpatrzona w trybie pilnym poza kolejnością.

* PJN pozywa premiera. "Każdy, kto przychodzi dzisiaj do wyborców i mówi - dajcie nam władzę, a my obniżymy podatki, kłamie" - mówił w ubiegłym tygodniu Donald Tusk. I za tę wypowiedź w trybie wyborczym pozwie premiera PJN, która w swoim programie ma obniżenie podatków.

* Zapobiec katastrofie cyfryzacyjnej. Barbara Bubula (PiS), były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, postuluje, by na 3 miesiące przed wyłączaniem analogowego sygnału sprawdzać, czy co najmniej 90 proc. gospodarstw domowych odbiera sygnał cyfrowy i przesuwać termin rezygnacji z telewizji analogowej, jeśli wyniki badań pokażą, że odsetek nieprzygotowanych do telewizji cyfrowej jest większy niż 10 proc.

* Kandydat PiS broni wójta Pcimia. Krzysztof Szczerski wystosował list otwarty do wojewody i marszałka województwa małopolskiego, w którym atak na wójta Pcimia Daniela Obajtka nazwał niegodnym. W poniedziałek wojewoda i marszałek zwrócili uwagę, że wykorzystywany w kampanii PiS Obajtek, przedstawiany jako wójt, który wszystko może, przeciwstawiany premierowi, który nic nie może, korzysta z funduszy przekazywanych przez rząd, a więc korzysta z pomocy premiera.

* Łazienki nie dla Kaczyńskiego. Zaplanowana na wczoraj prezentacja książki Jarosława Kaczyńskiego "Polska naszych marzeń" została odwołana. Dyrekcja Łazienek cofnęła zgodę na spotkanie w Starej Pomarańczarni.

* Wieś w kampanii. Jarosław Kaczyński stwierdził, że polska wieś powinna mieć swojego premiera i że on sam - jeśli zostanie szefem rządu - będzie takim właśnie premierem. Donald Tusk zapowiedział tworzenie przyjaznej atmosfery dla produkcji produktów regionalnych. Kilka dni temu Waldemar Pawlak apelował, by nie wierzyć tym, którzy teraz przypomnieli sobie o polskiej wsi. (GEG)

28 września 2011r.

* PO - 36 PROC., PiS - 32 proc., SLD - 8 proc., Ruch Palikota 7 proc., PSL - 5 proc. - to poparcie dla największych ugrupowań w najnowszym sondażu SMG/KRC.

* PO - 37,4 proc., PiS - 29 proc., SLD - 10,5 proc., Ruch Palikota 8,2 proc., PSL - 7,4 proc., PJN - 4,6 proc., Nowa Prawica - 1,3 proc. - to poparcie dla największych ugrupowań w najnowszym sondażu Estymatora.

* Mają swoje sondaże. Europoseł Jacek Kurski twierdzi, że 9 października przewaga PiS nad PO wyniesie od 5 do 7 proc. Adam Hofman potwierdza, że w zamówionych przez PiS sondażach partia Jarosława Kaczyńskiego wyszła na prowadzenie. Katarzyna Piekarska z SLD oznajmiła, że jej partia w wewnętrznych sondażach osiąga 15-16 proc. Polska Partia Pracy Sierpień 80 też ma korzystne dla siebie sondaże, a jej lider Bogusław Ziętek stwierdził, że to ugrupowanie przekracza w tych badaniach 5-proc. próg wybroczy.

* Z "Playboya" do spotu PiS. Anna Kandraciuk, modelka z rozkładówki "Playboya" z października 2003 r., występuje w spocie wyborczym PiS "Portret Polaków". Aktorka przyznaje, że jej udział w reklamówce wyborczej (pojawia się za plecami Jarosława Kaczyńskiego) to zwykła gra aktorska.

* Kazik nie popiera PiS. Na ostatniej konwencji PiS Jarosław Kaczyński mówił, że Kazik Staszewski popiera jego partię. "To spora nadinterpretacja pana prezesa" - napisał znany muzyk na swojej stronie internetowej.

* Na kryzys tylko Tusk. - Żaden z moich kontrkandydatów nie wygląda mi na człowieka i polityka gwarantującego bezpieczeństwo w sytuacji kryzysu gospodarczego - twierdzi Donald Tusk. Według premiera to najważniejszy argument za głosowaniem na PO.

* Skarga Nowej Prawicy. Państwowa Komisja Wyborcza przekazała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę Nowej Prawicy na odmowę wydania zaświadczenia uprawniającego do rejestracji list we wszystkich okręgach. W wyjaśnieniach PKW znalazły się nie tylko argumenty uzasadniające odmowę, ale także stwierdzenie, że ta sprawa nie podlega sądom administracyjnym.

* Ostatni moment na pełnomocnika. Jeszcze tylko dziś i jutro osoby starsze i niepełnosprawne mogą składać wnioski o ustanowienie pełnomocnictwa do głosowania.

(GEG, WCH)

27 września 2011r.

* Nie to miejsce. W Krakowie (przy ul. Bronowickiej - na zdjęciu) na billboardzie reklamuje się Wojciech Szarama jako lider listy PiS. Liderem krakowskiej listy jest Andrzej Duda, a Wojciech Szarama jest jedynką na Śląsku. Sztab PiS sprawdza, jak doszło do wywieszenia tego plakatu.

* Wójt "wszystko może", bo pomaga mu rząd. Daniel Obajtek, wójt Pcimia, prezentowany jest w kampanii wyborczej jako wójt, który wszystko może (jako przeciwwaga dla premiera, który nic nie może). Wczoraj marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa i wojewoda małopolski Stanisław Kracik informowali, że gmina Pcim dostaje miliony na inwestycje z budżetu państwa i w ramach unijnych funduszy dzielonych przez samorząd regionalny. Obaj stwierdzili, że musieli zabrać głos w obronie premiera, bo są zniesmaczeni wypowiedziami wójta i jego udziałem w kampanii wyborczej po stronie PiS.

* Karta rodziny wielodzietnej. Według prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego rodzina wielodzietna to taka, gdzie jest co najmniej troje dzieci. PiS chce wprowadzenia dla nich specjalnej karty, która uprawniałaby do bezpłatnego (lub z dużymi zniżkami) korzystania z komunikacji miejskiej, oferty instytucji kultury i sportu itp.

* To nie kampania? Billboardy reklamujące książkę Jarosława Kaczyńskiego "Polska naszych marzeń" są finansowane przez wydawcę tej książki, więc oficjalnie nie są elementem kampanii wyborczej. W podobny sposób (też poza kampanią) w 2005 r. finansowana była kampania promocyjna książki Donalda Tuska "Solidarność i duma".

* Nie wierzcie sondażom. Paweł Kowal w liście do członków PJN zaapelował o kontynuowania bezpośredniej kampanii wyborczej. Szef PJN podkreślił, że wbrew sondażom ugrupowanie ma szansę wejść do Sejmu.

* Apel o udział w wyborach. Prezydent Bronisław Komorowski zaapelował do Polaków, by 9 października wzięli udział w głosowaniu. W akcję "Głosuj" zaangażowali się m.in. piosenkarka Monika Brodka i aktor Maciej Stuhr.

* Kto agituje w telewizji. Jak podaje portal KalkulatorPolityczny.pl - powołując się na raport Nielsen AGB - do 18 września najwięcej na reklamę w telewizji wydały PO (ponad 4,2 mln zł) i PiS (prawie 3,6 mln zł). SLD wydało na ten cel zaledwie 388,2 tys. zł.

(GEG)

25 września 2011r.

* PO - 33,1 PROC., PiS - 28,1 proc., SLD - 12,2 proc., PSL - 8,7 proc. - to poparcie dla czterech największych ugrupowań w najnowszym sondażu Homo Homini dla Polskiego Radia.

* Senacka debata w "Klubie Wtorkowym". Jutro w Klubie Imbir przy ul. św. Tomasza 35 w Krakowie odbędzie się debata kandydatów do Senatu, organizowana przez "Dziennik Polski" i "Klub Wtorkowy". W politycznej debacie o roli Senatu, jego możliwościach i ograniczeniach, problemach, którymi powinien się zająć, udział wezmą: Zbigniew Cichoń (PiS), Kazimierz Czekaj (PO), Paweł Klimowicz (Obywatele do Senatu), Zuzanna Kurtyka (PiS) i Jacek Soska (PSL). Początek debaty - godz. 18.

* Ekskomunika wyborcza. Poseł Jacek Krupa, kandydat PO do Sejmu, otrzymał list od proboszcza parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie z informacją, że nie spełnia kryteriów osoby, na którą mógłby głosować katolik. Powodem takiego stwierdzenia jest głosowanie posła za odrzuceniem obywatelskiego projektu ustawy o całkowitym zakazie aborcji. Ksiądz informuje też posła, że z treścią listu podzieli się z wiernymi i innymi kapłanami. W oświadczeniu, które jest odpowiedzią na list, poseł PO przypomina, że był autorem ustawy o przywrócenia Święta Trzech Króli i pyta, czy zaangażowanie proboszcza nie wynika z faktu, że na liście PiS jest dyrektor Zespołu Szkół Katolickich, który podlega parafii.

* Bezpłatna przychodnia prawna. Przemysław Zalasiński, niezależny kandydat do Senatu, obiecał, że pierwszą swoją senacką dietę przeznaczy na stworzenie w Krakowie przychodni prawnej, w której z bezpłatnych porad mogliby korzystać mieszkańcy i organizacje pozarządowe. Dieta senacka wynosi ok. 2,5 tys. zł.

* Upomina się o LGTB. Liderka krakowskiej listy Ruchu Palikota Anna Grodzka pyta prezydenta miasta Krakowa, co zamierza zrobić w sprawie zapobiegania dyskryminacji lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transpłciowych. Anna Grodzka przyznaje, że sama "przeszła korektę płci", więc zna problemy środowisk LGTB, o które się upomina.

* O angielskim po angielsku. Łukasz Wantuch (PSL) przedstawił (po angielsku) założenia programu "godzina angielskiego codziennie" i zapewniał, że znajdą się na to pieniądze w budżecie państwa. By za dodatkowe godziny języka obcego nie płacili rodzice. (GEG)

24 września 2011r.

* PO - 36 proc, PiS - 28 proc., SLD - 14 proc., PSL - 7 proc., Ruch Palikota - 5 proc. - to poparcie dla największych ugrupowań według najnowszego sondażu Homo Homini.

* PiS w obronie wartości. Jarosław Kaczyński zapowiedział na Jasnej Górze, że on i jego ugrupowanie będą bronić polskich wartości, opartych na wierze i zasadach chrześcijańskich.

* Premier o rodzinie. Plan minimum na najbliższe lata to polska rodzina z minimum dwójką dzieci - oznajmił Donald Tusk w Urazie (zachodniopomorskie) i zapowiedział przynajmniej częściową subwencję oświatową dla przedszkoli.

* Papryka gadżetem PiS? Portal wPolityce.pl podał, że oficjalnym gadżetem kampanii wyborczej PiS ma być czerwona papryka. Na pewno nie będzie nim chleb, bo piekarnię, w której we wtorek przemawiał Jarosław Kaczyński odwiedził w piątek sanepid (po donosie, że prezes PiS nie miał na sobie odzieży ochronnej).

* Skarga po skardze. Nowa Prawica Janusza Korwin- -Mikke skarży się, że Państwowa Komisja Wyborcza nie przesłała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargi Nowej Prawicy na działanie PKW, która odmówiła rejestracji list tego komitetu.

* Kolejny minister wspiera kandydatów PO. Tym razem w towarzystwie startującego do Sejmu Ireneusza Rasia oraz kandydatów na senatorów Bogdana Klicha i Janusza Sepioła wystąpiła w Krakowie minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

* Czego chcą krakowianie? Łukasz Gibała z PO przedstawił raport ze swojej kampanii społecznej "Kierunek Kraków". Wynika z niego, że krakowianie najbardziej narzekają na korki, stan ulic oraz brak parkingów i chcieliby, aby miasto kojarzone było przede wszystkim z kulturą. Sensacji w raporcie nie ma.

(GEG)

23 września 2011r.


Fot. Radek Pietruszka/PAP

* PREMIER W TUSKOBUSIE . Podczas objazdu Wielkopolski premier premier zatrzymał się w miejscowości Jasionna, gdzie mieszkańcy protestowali przeciwko wjeżdżaniu do ich wsi tirów o masie powyżej 12 ton. Podczas burzliwej rozmowy mieszkańcy prosili premiera o pomoc w wybudowaniu nowej drogi i chodnika w ich wsi. Wywiesili transparenty: "Nie okłamujcie nas, zróbcie drogę na czas", "Nasze drogi, to dziura w dziurze", "Woda drogi płuka, a kierowca drogi szuka".

* PREZES PIS MOŻE WSPÓŁPRACOWAĆ Z PREZYDENTEM, choć od ponad roku nie chce się z nim spotkać, choćby w sprawach bezpieczeństwa państwa. Jarosław Kaczyński tłumaczy, że była to sprawa osobista związana "z niebywałymi sformułowaniami ówczesnego marszałka Sejmu", a teraz to kwestia publiczna. Donald Tusk zasugerował, że prezes PiS łaski nie robi, bo ma obowiązek współpracować z instytucjami państwowymi.

* LUDOWCY OBIECUJĄ MAŁOPOLSCE. Kandydaci PSL twierdzą, że jako jedyne ugrupowanie mają program wyborczy dla Małopolski, Zapisano w nim m.in. 13 mld zł na zabezpieczenie przeciwpowodziowe naszego województwa. To kwota prawdziwa, ale na realizację programu antypowodziowego dla kilku województw południowej Polski.

* KANDYDACI Z DALEKICH MIEJSC PRÓBUJĄ SIĘ PRZEBIĆ. Mirosław Gilarski, 12. na krakowskiej liście PiS, przedstawił swój własny program wyborczy, w którym priorytetem jest inwestowanie w nowoczesny transport oraz wsparcie i ochrona rodziny. Agata Tatara, 7. na tej samej liście, zarzuciła Ministerstwu Edukacji Narodowej, że bierze udział w agitacji wyborczej, wysyłając do poradni psychologiczno-pedagogicznych prośby o wskazanie potrzeb w zakresie komputerów i oprogramowania. Emil Emilewicz, 19. na krakowskiej liście PJN, przekonywał wczoraj na Rynku Głównym do programu gospodarczego PJN, w którym obiecano mniej koncesji, mniej licencji, mniej biurokracji, niższe podatki oraz realne wspieranie rodziny.

* PIENIĄDZE DLA KRAKOWA SĄ W ŁODZI. Przynajmniej tak sugeruje Andrzej Adamczyk z PiS po lekturze wpisu Cezarego Grabarczyka na Facebooku. Minister infrastruktury chwali się, że wartość największych inwestycji drogowych i kolejowych wokół Łodzi wynosi 15 mld zł.

* SENAT JEST POTRZEBNY - przekonywali wczoraj kandydaci PO na senatorów: Stanisław Bisztyga, Bogdan Klich i Janusz Sepioł. Wspierał ich w tym marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

(GEG, AM, PAP)

22 września 2011r.

* PiS coraz bliżej PO. PO - 33 proc., PiS - 26 proc., SLD - 8 proc., PSL - 6 proc. - to najnowszy sondaż TNS OBOP. W porównaniu z poprzednim PO straciła 2 punkty, a PiS zyskało 4.

* Ruch Palikota powyżej progu. PO - 35,1 proc., PiS - 29,6 proc., SLD - 13,7 proc., Ruch Palikota - 7,6 proc., PSL - 7,1 proc., PJN - 4,1 proc. - to najnowszy sondaż Estymatora. Kolejny, w którym Ruch Palikota przekracza 5-proc. próg wyborczy.

* O koalicji. Donald Tusk oznajmił, że zdolność koalicyjną danej partii można ocenić dopiero po powierzeniu jej szefowi misji tworzenia rządu. - Po co koalicja, skoro PiS wygra bezwzględnie - zapowiedział Jarosław Kaczyński.

* Katastrofę wyjaśni tylko PiS. Tak twierdzi Jarosław Kaczyński. - Kto chce, żeby katastrofa została wyjaśniona, musi poprzeć PiS w wyborach - oświadczył wczoraj. Donald Tusk oświadczył, że bierze go obrzydzenie, gdy ktoś w kampanii wykorzystuje tragedię narodową.

* Stop podatkom. Kandydaci PJN podpisywali wczoraj przed Izbami Skarbowymi (także w Krakowie) oświadczenia o przeciwstawianiu się wszelkim próbom podnoszenia podatków. Pytali, jak to możliwe, że wpływy podatkowe mają wzrosnąć w przyszłym roku o 22 mld zł, choć PO obiecuje utrzymanie obowiązujących stawek podatkowych.

* SLD powalczy o aborcję i in vitro. Grzegorz Napieralski zapowiedział, że jeśli SLD wejdzie w koalicję z PO, powalczy o liberalizację prawa aborcyjnego, refundację metody in vitro i legalizację związków partnerskich.

* Kto negocjował budżet UE? To ja, a nie Jarosław Kaczyński negocjowałem budżet Unii Europejskiej na lata 2007-2013, nie miałem też żadnych wytycznych od prezesa PiS - oznajmił wczoraj były premier Kazimierz Marcinkiewicz, któremu towarzyszył m.in. minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. W poniedziałek prezes PiS informował, że premier Marcinkiewicz negocjował zgodnie z dyrektywami kierownictwa partii.

* Samorządowcy chcą do Sejmu. 946 radnych i wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast startuje w wyborach do Sejmu, a 129 radnych i 9 szefów gmin w wyborach do Senatu - wyliczył portal Mamprawowiedzieć.pl.

* Młodzieżówka PiS broni "aniołków". Forum Młodych PiS domaga się od Donalda Tuska wycofania poparcia dla posła Dariusza Dolczewskiego, kandydującego do Sejmu z warszawskiej listy PO. Poseł, szef młodzieżówki PO, zamieścił na swoim profilu na Facebooku film z młodymi kandydatkami PiS do Sejmu, a w tle filmu słychać było słowa piosenki: "hej suczki, my znamy wasze sztuczki". Po protestach kandydat PO usunął kontrowersyjny film i przepraszał za swoje zachowanie. Małgorzta Kidawa-Błońska z PO uznała, że po przeprosinach sprawa jest już zamknięta.

* "Zielona karta" dla ministra. Działacze SLD przygotowali wzór "zielonej karty" dla ministra finansów Jacka Rostowskiego. - Z zielonej wyspy pozostała już tylko zielona karta - stwierdzili politycy lewicy.

* Agitacja w szkole? Komitet PiS powiadomił Państwową Komisję Wyborczą i policję o możliwości popełnienia wykroczenia przez komitet PO i Donalda Tuska, który w ramach kampanii wyborczej odwiedził szkołę podstawową w Piastowie. Premier Tusk w TVN24 tłumaczył, że w szkole nie prowadził agitacji wyborczej, a robili to inni, wywieszając tam transparenty (m.in. napis "dość kłamstw"). (GEG)

21 września 2011r.

* SENATOR PRAWIE IDEALNY. Artyści (m.in. poeta Adam Zagajewski, aktorzy Andrzej Seweryn i Tadeusz Huk, piosenkarze Andrzej Sikorowski i Grzegorz Turnau), naukowcy (m.in. prof. Zygmunt Kolenda, prof. Zdzisław Mach, prof. Grażyna Skąpska, prof. Andrzej Skotnicki), kombatanci (Mieczysław Herod, Tomasz Skrzyński, prof. Wojciech Narębski) i przedsiębiorcy (m.in. Jacek Łodziński, Rafał Sonik, Antoni Potocki) znaleźli się w komitecie honorowym wspierającym Bogdana Klicha, jako kandydata do Senatu. - Wielu z nas ma marzenie, czym jest polityka. Bogdan Klich jest bliski tego ideału - przekonywał wczoraj Adam Zagajewski. O uczciwości kandydata PO na senatora mówili m.in. Tadeusz Huk i prof. Zygmunt Kolenda. Sam kandydat deklarował, że będzie dbał o tak ważne sprawy dla Krakowa, jak budowa filharmonii przy wiślanych bulwarach, pełnowymiarowy basen w uniwersyteckim kampusie, domknięcie obwodnicy miasta i rozbudowa lotniska w Balicach.

* PIS NIE CHCE WIĘKSZEGO BUDŻETU UE? PO podważa deklarację prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że będzie w stanie wywalczyć dla Polski więcej niż 300 mld zł. Jako argument przedstawia wyniki głosowania w Parlamencie Europejskim za zwiększeniem budżetu unijnego w następnej perspektywie finansowej, w którym frakcja, do której należy PiS, głosowała przeciwko. Europoseł Ryszard Czarnecki przyznał, że głosował przeciwko, bo się pomylił, ale oznajmił, że wysłał sprostowanie do tego głosowania.

* ZAGŁOSUJE NA SIEBIE. Donald Tusk przyznał, że zagłosuje na siebie. Jarosław Kaczyński oświadczył, że nigdy na siebie nie oddaje głosu.

* PREZES PIS W PIEKARNI. Walkę z nieuczciwą konkurencją i zmniejszenie liczby inspekcji kontrolujących przedsiębiorców zapowiedział Jarosław Kaczyński podczas wizyty w piekarni w Tursku.

* SZEF PO WŚRÓD SPORTOWCÓW. Donald Tusk spotkał się z polską reprezentacją siatkarzy. Wczoraj wczesnym popołudniem w jego towarzystwie pojawił się Robert Korzeniowski, mistrz olimpijski w chodzie.

* LIDER LUDOWCÓW W ROLI GŁÓWNEJ. "Pamiętamy" - to hasło 40-sekundowego spotu wyborczego PSL, w którym Waldemar Pawlak występuje jako minister na konferencji prasowej, kibic piłkarski na stadionie i rolnik pracujący przy żniwach. (GEG)

20 września 2011r.

* Ruch Palikota w Sejmie? PO - 35 proc. PiS - 29 proc., SLD - 13 proc., Ruch Palikota - 6 proc., PSL - 5 proc. - to poparcie dla pięciu największych partii w najnowszym sondażu SMG/KRC dla RMF FM.

* Jaka zmiana? - Widzimy tę zmianę, ale nie wiemy, czy to zmiana taktyczna czy farmakologiczna, ale mamy nadzieję, że nikt się już na to nie nabierze - mówił w Krakowie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski o Jarosławie Kaczyńskim. Prezes PiS oznajmił, że stwierdzenia ministra nie nadają się do komentowania przez poważnych ludzi. Szef MSZ zachęcał w Krakowie do głosowania na kandydującego do Senatu Bogdana Klicha, który wprowadził wiele zmian w wojsku.

* Milion mieszkań z wielkiej płyty i to w cenie 2 tys. za metr kwadratowy obiecuje Polska Partia Pracy Sierpień 80. Przyszły lokator musiałby zapłacić tylko 20 proc. wartości mieszkania, a resztę dopłacałoby państwo. Kosztowny 5-letni program skierowany do młodych miałby być finansowany z podniesienia podatków najbogatszym, a nawet z rezerw walutowych jako inwestowanie tych rezerw w nieruchomości. Kandydaci PPP opowiadają się także przeciwko prywatyzacji kolejki na Kasprowy Wierch, rozbudowie "zakopianki" kosztem wyburzeń wielu domów i zabudowywania drogi ekranami akustycznymi.

* Kaczyński zagłosuje na Karskiego. Przynajmniej taka deklaracja Jarosława Kaczyńskiego widnieje na ulotce wyborczej Karola Karskiego. Posła, który zasłynął rajdami meleksem w jednym z zagranicznych hoteli.

* Będzie rewolucja? Jeśli Państwowa Komisja Wyborcza nie ujawni swojej opinii w sprawie uniemożliwienia komitetowi Nowej Prawicy zarejestrowania list wyborczych, do Sądu Najwyższego trafi wniosek o nieuznanie wyborów parlamentarnych - zapowiada Janusz Korwin-Mikke i przestrzega, że jeśli te wybory wygra PiS, a SN uzna je za nieważne, dojdzie do rewolucji na ulicach. W ubiegłym tygodniu SN wezwał PKW do złożenia wyjaśnień i dokumentacji dotyczącej protestu Nowej Prawicy, wczoraj PKW przekazała SN swoje stanowisko w tej sprawie, ale treści wyjaśnień nie ujawniono.

* Napieralski znalazł 20 mld zł. Takie oszczędności - według SLD - ma przynieść likwidacja Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Instytutu Pamięci Narodowej i Funduszu Kościelnego, zakończenie misji wojskowej w Afganistanie oraz cięcia w kancelariach premiera i prezydenta, Sejmu i Senatu.

* Gospodarka i Smoleńsk. Wprowadzenie przejrzystego systemu podatkowego i uproszczenie deklaracji podatkowych zapowiedział w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński. W Szczecinie polityk tej partii Joachim Brudziński przekonywał, że katastrofa smoleńska jest ważnym dla PiS tematem, choć nie jedynym.

* Certyfikaty dla przyjaznych życiu. 75 kandydatów na posłów, w tym 69 z PiS, po 3 z PO i PJN, otrzymało certyfikaty kandydata przyjaznego życiu i rodzinie przyznane przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Aborcji". Lista tych kandydatów znajduje się na stronach www.stopaborcji.pl i www.nienarodzeni.pl

(GEG)

19 września 2011r.

* Jeszcze tylko dzisiaj osoby niepełnosprawne mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego. Można to zrobić ustnie, pisemnie lub telefonicznie. Do 3 października mają otrzymać pakiet z dokumentami umożliwiającymi oddanie głosu korespondencyjnie.

* Więcej historii w szkołach. Jarosław Kaczyński zaapelował do premiera Donalda Tuska o zmianę rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie nauczania historii w szkołach. Według prezesa PiS nauczanie historii w szkole będzie kończyć się w pierwszej klasie liceum, a w drugiej i trzeciej będzie realizowane jedynie w luźnych i niezobowiązujących formach. Za zwiększeniem liczby godzin historii i wychowania patriotycznego opowiedziało się także PJN. Według eurodeputowanego Marka Migalskiego rządowi PO-PSL bardziej zależało na tym, by dzieci były umięśnione niż dobrze wykształcone. Świadczyć ma o tym to, że najpierw budowano "Orliki", a dopiero teraz obiecuje się "Świetliki" i "Koperniki".

* Konie po owcach. Minister rolnictwa Marek Sawicki chwalił w sobotę zorganizowanie na krakowskich Błoniach wypasu owiec jako okazję do pokazania "mieszczuchom z Krakowa, jak wygląda tradycyjna produkcja żywności, żeby dzieci miejskie nie myślały, że mleko czy ser wytwarzane są w supermarkecie". Inicjator redyku na Błoniach, kandydujący do Senatu Jacek Soska zapowiedział kolejną inicjatywę - zorganizowania na wielkiej łące w centrum Krakowa wyścigów konnych.

* Prawybory wśród młodych. 30 września odbędą się prawybory w ramach ogólnopolskiej akcji "Młodzi głosują". Szkoły, które chcą wziąć w nich udział muszą do 26 września zgłosić się do Centrum Edukacji Obywatelskiej, organizatora akcji.

* Zatrzymany kandydat. Kandydujący do Senatu działacz KPN-OP Adam Słomka został w sobotę zatrzymany przez policję za zniszczenie stojącego w centrum Katowic pomnika poświęconego żołnierzom radzieckim. W rocznicę agresji ZSRR na Polskę kandydat namalował na tym pomniku faszystowskie i komunistyczne symbole. (GEG)

17 września 2011r.

* TWARDY ELEKTORAT. PO - 19 proc., PiS - 18 proc., SLD - 5 proc., Ruch Palikota - 4 proc., PSL - 3 proc., PJN - 2 proc. - Polska partia Pracy - 1 proc. - to pewni wyborcy, a więc twardy elektorat, według sondażu CBOS dla "Gazety Wyborczej".

* TUSK DWA RAZY LEPSZY OD KACZYŃSKIEGO. Na premiera Donalda Tuska chce zagłosować 30 proc. warszawiaków, na prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - 15 proc. - wynika z sondażu SMG/KRC dla RMF FM. Na 4-procentowe poparcie mogą liczyć Ryszard Kalisz z SLD i Janusz Palikot, a na 1 proc. - Paweł Poncyliusz z PJN i Władysław Kozakiewicz z PSL

* JUŻ WIDZĄ SIĘ W RZĄDZIE. Lider SLD Grzegorz Napieralski oznajmił, że jest gotowy do rozmów z PO na temat budowania większości w przyszłym parlamencie oraz o tym, by "Polska miała dobry rząd, modernizacyjny i otwarty, by projekt IV RP nie powrócił".

* W PONIEDZIAŁEK MIJA TERMIN ZGŁASZANIA PRZEZ OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE zamiaru skorzystania z głosowania korespondencyjnego. W Krakowie taki zamiar zgłosiło do tej pory tylko 10 osób. Z sondażu CBOS dla Instytutu Spraw Publicznych wynika, że połowa Polaków nie wie, kto może skorzystać z głosowania korespondencyjnego.

* LIMITY WYDATKÓW. Państwowa Komisja wyborcza podała górne limity wydatków na kampanię wyborczą dla poszczególnych komitetów: PiS - 30,28 mln zł, PO - 30,22 mln zł, SLD i PSL - po 28,85 mln zł, PPP Sierpień 80 - 25,87 mln zł, PJN - 25,82 mln zł, Ruch Palikota - 25,1 mln zł, Nowa Prawica - 14,35 mln zł, Prawica - 12,61 mln zł, Samoobrona - 6,16 mln zł.

(GEG)

16 września 2011r.

* PO - 44 PROC., PiS - 32 proc., SLD - 11 proc., PSL - 4 proc. - to poparcie dla 4 największych partii w najnowszym sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". W tym sondażu Ruch Palikota może liczyć na 3 proc., a PJN - na 1 proc.

* PO - 37 proc., PiS - 20 proc., SLD - 7 proc., PSL - 6 proc. - to poparcie dla czterech największych partii w najnowszym sondażu CBOS. Ten ośrodek Ruchowi Palikota daje 2 proc., a PJN - 1 proc.

* Poseł 24 godzin na dobę. Wojciech Filemonowicz, 24. na krakowskiej liście PO, będzie reklamował się w kampanii wyborczej pod hasłem "Twój poseł 24 h na dobę". Jeśli wejdzie do Sejmu, jego biuro ma być czynne na okrągło, 12 godzin w tradycyjnym biurze, a 12 godzin w internecie on-line. Prowadzić takie biuro mają pomóc szefowi Socjaldemokracji Polskiej studenci politologii.

* Pakiet rodzinny obiecuje PO. Pakiet zawiera m.in. budowę tysiąca świetlików (centrów edukacyjno-wychowawczych), zwiększenie ulgi podatkowej na trzecie i kolejne dziecko (ale dopiero od 2014 r.).

* Zdrowa tłusta żywność? PSL będzie namawiać Polaków do jedzenia tłustych posiłków. Na konferencji ludowców przedstawiciele stowarzyszenia Optymalni przekonywali, że kuchnia staropolska opierała się na tłustych posiłkach, że stosowane były gęsi, kaczki, smalec, jaja, masło, tłusta śmietana.

* Bugaj zostaje w domu. Były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego Ryszard Bugaj oznajmił, że 9 października zostaje w domu. Tymczasem obecny prezydent Bronisław Komorowski promuje akcję "Idziemy na wybory".

(GEG)

15 września 2011r.

* PO - 33 PROC., PiS - 29 proc., SLD - 12 proc., PSL - 6 proc. - to poparcie dla czterech największych partii w najnowszym sondażu Homo Homini dla Wirtualnej Polski. To kolejny sondaż, w którym różnica między PO i PiS jest niewielka, a Ruch Palikota ma 4-proc. poparcie.

* Wygrany tworzy rząd. - Jeśli Platforma Obywatelska nie wygra wyborów parlamentarnych, to nie powinna ubiegać się o tworzenie rządu - stwierdził wczoraj premier Donald Tusk.

* Będzie debata PO - PiS w Krakowie? Liderzy krakowskiej listy PiS zaproponowali kandydatom PO z tego samego okręgu programowe debaty wyborcze. Może do tego rzeczywiście dojdzie, bo krakowska PO jest gotowa do tego typu spotkań. PiS chce, by debaty "nie były ustawiane przez dziennikarzy i stacje telewizyjne".

* Gibała za koalicją z SLD. W TVP 1 Łukasz Gibała, kandydat PO na posła (19. miejsce na krakowskiej liście) mówił o możliwej koalicji powyborczej z SLD. Poseł przekonywał, że to lepsze rozwiązanie niż koalicja z PSL. Oficjalny przekaz PO jest zupełnie inny.

* PO nie dotrzymuje obietnic - twierdzi PiS. Jak wyliczyło PiS, rząd PO nie spełnił 150 ze 195 obietnic złożonych podczas sejmowego exposé Donalda Tuska sprzed czterech lat.

* Milion mieszkań i darmowe podręczniki - to obietnice wyborcze Polskiej Partii Pracy - Sierpień 80. Podręczniki mają być jednak wypożyczane przez szkoły za opłatą 20-30 zł, a milion mieszkań dla młodych ludzi zakładających rodziny ma powstać w ciągu 5 lat. A do tego płaca minimalna na poziomie 2,3 tys. zł brutto.

* Szkoła bez religii. Ruch Palikota chce wyprowadzić ze szkół religię. Janusz Palikot "postawieniem na głowie" nazwał sytuację, w której lekcji religii jest więcej niż lekcji historii.

* Głosowanie przez internet? Tak, ale dopiero w najbliższych wyborach samorządowych, czyli najwcześniej za trzy lata - zapowiada PO. W Norwegii z takiej formy udziału w wyborach korzysta 17 proc. uprawnionych do głosowania.

* 800 330 330 - to numer infolinii, pod którym można odsłuchać nagranych informacji o udogodnieniach dla niepełnosprawnych (w głosowaniu korespondencyjnym, przez pełnomocnika oraz za pomocą nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braille'a). (GEG)

14 września 2011r.

* 263 komisje za granicą. Polacy przebywający poza krajem będą mogli zagłosować w 263 obwodowych komisjach utworzonych poza granicami Polski. Najwięcej takich komisji będzie w Wielkiej Brytanii (43) i Stanach Zjednoczonych (27), Irlandii (16), Hiszpanii (12), Niemczech (11), Afganistanie (8), Francji, Ukrainie i Kanadzie (7). Polacy będą także mogli zagłosować m.in. w Angoli, Chile, Gruzji, Katarze, Kenii oraz Uzbekistanie.

* Wyjątkowe poparcie posła Girzyńskiego. Kandydujące z rekomendacji PiS do Senatu Zuzanna Kurtyka i do Sejmu Agata Tatara otrzymały wczoraj rekomendację posła Zbigniewa Girzyńskiego. Poseł PiS oznajmił, że dla obu pań zrobił wyjątek od zasady prowadzenia kampanii w swoim okręgu. Zuzanna Kurtyka stwierdziła, że szczególną uwagę będzie zwracać na konieczność reform w służbie zdrowia, w tym demonopolizację ubezpieczeń zdrowotnych. Program PiS zakłada finansowanie lecznictwa z budżetu państwa, o demonopolizacji zmowa jest w programie PO.

* Kwiatkowski i Waszczykowski lepsi od Grabarczyka. Z sondażu SMG/KRC dla RMF24 wynika, że minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski (PO) może liczyć na 18-proc. poparcie łodzian, a minister infrastruktury Cezary Grabarczyk (też PO) - na 6 proc. Lider listy PiS Witold Waszczykowski cieszy się poparciem 7 proc., a drugi na tej liście Dariusz Barski może liczyć zaledwie na 1 proc. głosów.

* Fotyga nie będzie debatować z Sikorskim. Choć to była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga jako pierwsza zaprosiła do dyskusji obecnego ministra Radosława Sikorskiego, a ten to zaproszenie przyjął, teraz PiS do debaty o polityce zagranicznej wystawia Witolda Waszczykowskiego.

* Premierowi się nie odmawia. Kiedyś znana z tego stwierdzenia była kobieta - miss Polski Ewa Wachowicz, która został rzecznikiem rządu Waldemara Pawlaka. Teraz liderowi ludowców nie odmówił 23-letni student piątego roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim Krzysztof Kosiński, który został rzecznikiem sztabu wyborczego PSL. Doświadczenie medialne zdobywał, zadając pytania w programie TVP Info "Młodzież kontra" oraz jako redaktor naczelny i wydawca czasopisma krzysztofkosinski.pl.

* Niedostępne strony www. Żaden serwis internetowy sześciu głównych partii nie spełnia minimalnych wymagań dostępności dla osób wykluczonych (w tym niepełnosprawnych) - wynika z badania Fundacji Widzialni. Tylko PO dostała trójkę, strony www PiS, SLD, PSL, PJN i Ruchu Poparcia Palikota oceniono na dwóję. Tak samo jak portal Państwowej Komisji Wyborczej, który właśnie się zmienił.

* Kaczyński przeprosił PSL. W weekend prezes PiS Jarosław Kaczyński przeprosił na antenie TVP Info za swoją wypowiedź, jakoby posłowie PSL opowiedzieli się za legalizacją miękkich narkotyków - poinformowała wczoraj rzeczniczka TVP Joanna Stempień-Rogalińska. Jak powiedziała Stempień-Rogalińska, oświadczenie J. Kaczyńskiego zostało wyemitowane w TVP Info w niedzielę o godz. 12.26 w postaci planszy z napisem. Trwało ok. 14 sekund. Dodała, że oświadczenie zostało nadane jako ogłoszenie płatne, a jego emisja była jednorazowa.

(GEG, PAP)

13 września 2011r.


Wczoraj w Krakowie marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, poparł kandydata na posła Jarosława Gowina i kandydata do Senatu Bogdana Klicha. Fot. Stanisław Rozpędzik/PAP

* PO - 31 PROC., PiS - 29, proc., SLD - 13,8 proc., PSL - 6,5 proc. - to poparcie dla największych partii według najnowszego, telefonicznego sondażu Homo Homini dla Polskiego Radia. W tym sondażu Ruch Palikota ma ponad 4 proc.

* PO - 35 proc., PiS - 29, proc., SLD - 10 proc., PSL - 7 proc. - to poparcie dla największych partii według najnowszego, telefonicznego sondażu SMG/KRC dla TVN 24. W grupie wiekowej 18-24 lata na PiS chce głosować 29 proc., a na PO - 27 proc. Poparcie dla PiS na wsi wynosi 31 proc., a dla PO - 26 proc.

* "Następny krok" w regionach. Kandydaci Platformy Obywatelskiej (na zdjęciu) będą prezentować regionalny kontekst programu wyborczego "Następny krok. Razem" - zapowiedział wczoraj w Krakowie marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, który poparł kandydata na posła Jarosława Gowina i kandydata do Senatu Bogdana Klicha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski