MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krótko

Redakcja
Picie napojów z kofeiną obniża ryzyko zachorowania na raka jajnika, zwłaszcza u kobiet, które nie przyjmują hormonów - to wynik najnowszych amerykańskich badań, o których informuje czasopismo "Cancer". Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Harvarda, którzy przeanalizowali dane zebrane w latach 1976 - 2004 w grupie 121.701 amerykańskich pielęgniarek (w ramach projektu o "Nurses Health Study").Naukowcy nie zaobserwowali, by picie alkoholu, czy palenie papierosów (aktualnie, bądź w przeszłości) miało wpływ na ryzyko raka jajnika. Wyjątkiem była jedna z postaci tego nowotworu - tzw. śluzowy rak jajnika, na którą palaczki były wyraźnie bardziej narażone niż kobiety niepalące - na ryzyko wpływała m.in. długość trwania nałogu nikotynowego oraz liczba papierosów wypalanych dziennie. Z kolei spożycie napojów zawierających kofeinę, w tym kawy, obniżało prawdopodobieństwo zachorowania na raka jajnika. Zależność ta była szczególnie silna w przypadku kobiet, które nigdy nie stosowały doustnych pigułek antykoncepcyjnych czy hormonalnej terapii zastępczej. Jak oceniają badacze, obserwacja, że spożycie kofeiny może zmniejszać ryzyko raka jajnika jest bardzo obiecująca. Rak ten jest bowiem uważany za bardzo niebezpieczny kobiecy nowotwór - długo rozwija się bezobjawowo, a gdy już da o sobie znać, często jest w bardzo zaawansowanym stadium. Ze statystyk wynika, że śmiertelność z powodu raka jajnika jest trzykrotnie wyższa niż z powodu raka piersi. Marihuana gorsza niż papierosy

Filiżanka kawy polecana

Picie napojów z kofeiną obniża ryzyko zachorowania na raka jajnika, zwłaszcza u kobiet, które nie przyjmują hormonów - to wynik najnowszych amerykańskich badań, o których informuje czasopismo "Cancer". Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Harvarda, którzy przeanalizowali dane zebrane w latach 1976 - 2004 w grupie 121.701 amerykańskich pielęgniarek (w ramach projektu o "Nurses Health Study").Naukowcy nie zaobserwowali, by picie alkoholu, czy palenie papierosów (aktualnie, bądź w przeszłości) miało wpływ na ryzyko raka jajnika. Wyjątkiem była jedna z postaci tego nowotworu - tzw. śluzowy rak jajnika, na którą palaczki były wyraźnie bardziej narażone niż kobiety niepalące - na ryzyko wpływała m.in. długość trwania nałogu nikotynowego oraz liczba papierosów wypalanych dziennie. Z kolei spożycie napojów zawierających kofeinę, w tym kawy, obniżało prawdopodobieństwo zachorowania na raka jajnika. Zależność ta była szczególnie silna w przypadku kobiet, które nigdy nie stosowały doustnych pigułek antykoncepcyjnych czy hormonalnej terapii zastępczej. Jak oceniają badacze, obserwacja, że spożycie kofeiny może zmniejszać ryzyko raka jajnika jest bardzo obiecująca. Rak ten jest bowiem uważany za bardzo niebezpieczny kobiecy nowotwór - długo rozwija się bezobjawowo, a gdy już da o sobie znać, często jest w bardzo zaawansowanym stadium. Ze statystyk wynika, że śmiertelność z powodu raka jajnika jest trzykrotnie wyższa niż z powodu raka piersi.

Marihuana gorsza niż papierosy

Dym z palonej marihuany zawiera więcej szkodliwych substancji niż dym z papierosów - potwierdzają kanadyjskie badania, o których pisze "New Scientist". Badania, prowadzone na zlecenie kanadyjskiego rządu za pomocą maszyny palącej papierosy i skręty zamiast żywego palacza, wykazały obecność w dymie z palonej marihuany 20-krotnie większych ilości rakotwórczego amoniaku niż w papierosach. Pięciokrotnie więcej jest szkodzącego sercu cyjanowodoru i uszkadzających płuca tlenków azotu. Natomiast w dymie tytoniowym więcej było policyklicznych węglowodorów - substancji powodujących bezpłodność. Zawartość chromu, niklu, arsenu czy selenu okazała się podobna Wcześniejsze badania wykazały, że dym z marihuany jest bardziej szkodliwy, ponieważ palący wciąga go do płuc głębiej i zatrzymuje dłużej. Z drugiej strony przeciętny palacz papierosów wypala ich więcej, niż zwolennik jointów.
(opr. DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski