Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krótko

Redakcja
Czarny pieprz może znaleźć zastosowanie w leczeniu białych plam na skórze - informuje PAP za "British Journal of Dermatology". Bielactwo nabyte (vitiligo) to choroba spowodowana miejscowym niedoborem barwnika - melaniny. Na skórze, zwykle na twarzy i grzbietach rąk, pojawiają się szpecące białe plamy. Bielactwo występuje u co setnej osoby. W leczeniu stosuje się smarowanie kortykosterydowymi kremami i naświetlanie ultrafioletem. Jednak krem pomaga tylko w co czwartym przypadku, a pod wpływem ultrafioletu zmiany stają się "łaciate" i rośnie ryzyko raka skóry. Naukowcy z King's College w Londynie przeprowadzili na myszach eksperymenty z użyciem piperyny - aktywnego składnika czarnego pieprzu - oraz jej syntetycznych pochodnych. Piperynę stosowano miejscowo samą lub w połączeniu z nadfioletem. Jak się okazało, piperyna oraz dwie z jej pochodnych nadawały odbarwionej skórze równomierny, jasnobrązowy kolor w ciągu sześciu tygodni, natomiast gdy substancję tą łączono z naświetlaniem ultrafioletem, kolor stawał się ciemniejszy, leczenie trwało krócej i dawało trwalszy efekt. Zdaniem autorów badań piperyna pobudza wytwarzanie komórek barwnikowych skóry - melanocytów. Większe ryzyko nawrotów

Dobre efekty użycia pieprzu

Czarny pieprz może znaleźć zastosowanie w leczeniu białych plam na skórze - informuje PAP za "British Journal of Dermatology". Bielactwo nabyte (vitiligo) to choroba spowodowana miejscowym niedoborem barwnika - melaniny. Na skórze, zwykle na twarzy i grzbietach rąk, pojawiają się szpecące białe plamy. Bielactwo występuje u co setnej osoby. W leczeniu stosuje się smarowanie kortykosterydowymi kremami i naświetlanie ultrafioletem. Jednak krem pomaga tylko w co czwartym przypadku, a pod wpływem ultrafioletu zmiany stają się "łaciate" i rośnie ryzyko raka skóry. Naukowcy z King's College w Londynie przeprowadzili na myszach eksperymenty z użyciem piperyny - aktywnego składnika czarnego pieprzu - oraz jej syntetycznych pochodnych. Piperynę stosowano miejscowo samą lub w połączeniu z nadfioletem. Jak się okazało, piperyna oraz dwie z jej pochodnych nadawały odbarwionej skórze równomierny, jasnobrązowy kolor w ciągu sześciu tygodni, natomiast gdy substancję tą łączono z naświetlaniem ultrafioletem, kolor stawał się ciemniejszy, leczenie trwało krócej i dawało trwalszy efekt. Zdaniem autorów badań piperyna pobudza wytwarzanie komórek barwnikowych skóry - melanocytów.

Większe ryzyko nawrotów

Chorzy na czerniaka z podwyższonym poziomem białka S-100 są bardziej narażeni na ryzyko nawrotów tego raka, niż pacjenci z niskim poziomem S-100 we krwi - zaobserwowali naukowcy z USA. Informację na ten temat podaje PAP za serwisem internetowym EurekAlert. Czerniak jest najgroźniejszym ze wszystkich raków skóry. Na świecie, również w Polsce, liczba zachorowań na ten nowotwór ciągle rośnie. Do najważniejszych czynników ryzyka czerniaka należą intensywne ekspozycje na słońce, jasna karnacja i jasny kolor włosów, a także predyspozycje genetyczne. Podstawową metodą leczenia tego raka jest chirurgiczne usunięcie zmian. W przypadku przerzutów komórek nowotworowych do węzłów chłonnych stosuje się tzw. leczenie uzupełniające. Może to być chemioterapia lub immunoterapia z użyciem białka odporności o nazwie interferon alfa, bądź też kombinacja tych dwóch metod. Poszukując odpowiedzi na pytanie, którzy pacjenci są najbardziej narażeni na wznowę czerniaka, naukowcy przebadali próbki surowicy krwi 103 pacjentów chorych na ten nowotwór. Jak wykazały analizy, im wyższy był poziom białka S-100 w surowicy pacjenta, tym bardziej był on narażony na nawrót raka.
(opr. DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski