Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krótko

Redakcja
Brak odpowiedniej ilości snu zwiększa ryzyko urazów wśród dzieci w wieku przedszkolnym - informuje pismo "Public Health Nursing". W USA co roku od 20 do 25 procent dzieci wymaga pomocy medycznej z powodu urazów. Jak wykazały badania, przeprowadzone w ciągu 2,5 roku wśród 300 matek, przez naukowców z University of Rochester School of Nursing, częstość urazów jest dwukrotnie wyższa w przypadku dzieci, które śpią krócej niż powinny. Brano pod uwagę między innymi wiek matki, jej wykształcenie i temperament dziecka.

Powinny spać 11 godzin na dobę

Według amerykańskiej National Sleep Foundation, dzieci w wieku od trzech do sześciu lat powinny spać co najmniej 11 godzin na dobę.

Otyłe dzieci gorzej przechodzą zabiegi operacyjne

Otyłość wśród dzieci jest poważnym problemem społecznym i zdrowotnym. Najnowsze badania naukowców z USA wykazały kolejny negatywny skutek nadmiernej wagi - dzieci, które ważą więcej niż rówieśnicy są bardziej narażone na problemy z oddychaniem podczas zabiegów operacyjnych - podaje PAP.
U otyłych dzieci podczas planowanych operacji (niekardiologicznych) zdecydowanie częściej występują trudności z wentylacją przez maskę, niedrożność dróg oddechowych, spadek ilości tlenu we krwi i inne problemy oddechowe - ostrzegają na łamach pisma "Anesthesiology" naukowcy z University of Michigan Health System.
Badacze analizowali historie chorób 2025 dzieci, które przeszły planowane zabiegi operacyjne. 1380 z nich miało prawidłową wagę, 351 miało nadwagę, a 294 było otyłych. Wiek małych pacjentów wahał się od 2. do 18. lat.
Poza problemami pojawiającymi się w trakcie operacji otyłe dzieci częściej chorowały między innymi na astmę, nadciśnienie, bezdech senny i cukrzycę typu II, co również mogło mieć wpływ na trudności oddechowe podczas zabiegów.
Według danych statystycznych, w samych Stanach Zjednoczonych około 15 - 17 proc. dzieci i nastolatków jest otyłych, wśród nich aż 19 proc. choruje na niedrożność dróg oddechowych, w porównaniu z 11 proc. wśród dzieci o prawidłowej wadze. W Europie 25 proc. dzieci ma nadwagę, w Polsce jest to kilkanaście procent.
Pocieszające jest jednak to, że pomimo problemów na sali operacyjnej, jakich doświadczają otyłe maluchy, nie wiąże się to z dalszymi poważnymi powikłaniami.
(opr. DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski