MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krótko

Redakcja
Białko HAAH, które występuje w dużych ilościach we krwi pacjentów z rakiem płuc, niezależnie od stadium jego rozwoju, zidentyfikowali naukowcy z USA. Badacze liczą, że odkrycie to pomoże opracować test wcześnie wykrywający raka płuc u osób szczególnie na niego narażonych, np. u palaczy, wynika z informacji zamieszczonej przez serwis internetowy "EurekAlert".

Pomocne testy

Obecnie brak wiarygodnych testów krwi, które byłyby przydatne w wykrywaniu raka płuc. Osoby, które mają takie objawy tego nowotworu, jak przewlekły kaszel, duszność w klatce piersiowej, chudnięcie czy osłabienie, są przeważnie kierowane na badanie rentgenowskie lub tomografię komputerową klatki piersiowej. Problem w tym, że obecność objawów często oznacza, że rak jest w zaawansowanym stadium, a żadna z wymienionych metod nie jest przydatna we wczesnej diagnostyce raka płuc. Dlatego autorzy badań uważają, że mierzenie poziomu HAAH we krwi może pomóc we wczesnym wykrywaniu raka płuc, jeszcze zanim da on jakiekolwiek objawy. Pozwoliłoby to odpowiednio szybko poddawać pacjenta terapii i zwiększało szanse na jego wyleczenie. Test oceniający poziom HAAH przyniósłby najwięcej korzyści osobom najbardziej narażonym na raka płuc, np. palaczom. Jak oceniają naukowcy, test byłby zarówno praktyczny, jak i tani.

Hormon miłości i więzi

Badając poziom hormonu oksytocyny we krwi ciężarnej kobiety można przewidzieć, jak silna będzie jej więź z dzieckiem - informuje pismo "Psychological Science". Mocna więź między matką a dzieckiem ma dobre uzasadnienie ewolucyjne, jednak niektóre matki są bardziej związane z potomstwem niż inne.
Oksytocyna, zwana hormonem miłości i więzi, ma krytyczne znaczenie dla rozwoju instynktu macierzyńskiego. Dowiodły tego badania na zwierzętach. Teraz prof. Ruth Feldman z izraelskiego uniwersytetu Bar-Ilan przeprowadziła badania nad wpływem oksytocyny na ludzkie matki. Po analizie zebranych danych okazało się, że im wyższy poziom oksytocyny w pierwszych trzech miesiącach ciąży, tym silniejszy jest związek matki i dziecka. Ponadto matki, które miały podwyższony poziom oksytocyny w osoczu podczas całej ciąży i po porodzie, częściej rozwijały specjalne zachowania związane z dzieckiem - na przykład śpiewały mu specjalną piosenkę albo kąpały czy karmiły w określony sposób. Częściej także myślały o bezpieczeństwie dziecka czy jego przyszłości. (opr. DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski