MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krótko

Redakcja
Uśmiercając duże ilości zdrowych komórek w organizmie, a oszczędzając komórki zmutowane, wirusy mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów złośliwych - tak o teorii naukowców amerykańskich informuje pismo "PLoS ONE".

Wirusy i nowotwory

Dotychczas infekcje wirusowe powiązano z ryzykiem niektórych ludzkich nowotworów, takich jak mięsaki, raki gardła, raki wątroby, szyjki macicy, pewne postacie chłoniaków. Naukowcy od lat proponują różne mechanizmy na wyjaśnienie tego związku. Jedna ze starszych teorii głosi, że pod wpływem materiału genetycznego wirusa, komórki zaczynają się dzielić sposób w niekontrolowany, co prowadzi do rozwoju raka. Podejrzewa się też, że niektóre z wirusów mogą stwarzać warunki do wzrostu nowotworów, wywołując przewlekłe stany zapalne.
Z najnowszej pracy dr Preeta M. Chaudhary'ego z Uniwersytetu w Pittsburgu wynika, że wirusy mogą się również przyczyniać do raka w bardziej pośredni sposób.
Zdaniem badacza, wirus może nadmiernie niszczyć zdrowe komórki, a oszczędzać istniejące w organizmie komórki zmutowane, posiadające cechy nowotworowe. Dzięki temu, wadliwe komórki, normalnie eliminowane, mogą bez przeszkód powielać się i rozwijać, przyczyniając się do rozwoju nowotworu. Mówiąc inaczej - w rozwoju raka wirusy mogą odgrywać rolę zbliżoną do tej, jaką odgrywa naturalna selekcja w toku ewolucji.
- Według tej teorii, raka można by porównać do mitycznego ptaka Feniksa, który odradza się z popiołów - w tym wypadku z popiołów zdrowych komórek - tłumaczy dr Chaudhary. Naukowiec sformułował takie wnioski na podstawie badań nad komórkami zakażonymi herpeswirusem wywołującym mięsaka Kaposi'ego (jest to złośliwy nowotwór, wywodzący się z komórek naczyń krwionośnych, który rozwija się przeważnie u osób z osłabioną odpornością).
Zaobserwowano, że wirus nie niszczył komórek, które z powodu mutacji miały podwyższoną aktywność genu K13. Zakażenie wirusem powodowało w nich natomiast wzrost produkcji dwóch białek, które przyczyniają się do wzrostu raka. Z kolei normalne komórki, z prawidłową aktywnością genu K13, ginęły pod wpływem zakażenia wirusowego. - Jeśli nasza teoria zostanie potwierdzona w przyszłych badaniach, może pomóc w zrozumieniu mechanizmów rozwoju nowotworów złośliwych, jak również w rozwoju nowych skutecznych metod ich prewencji i leczenia - podsumowuje dr Chaudhary. (opr. DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski