MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krótko

DD
Jak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), czynniki społeczne w większym stopniu niż genetyczne są przyczyną dużych różnic w stanie zdrowia i długości życia pomiędzy różnymi regionami świata.

Niesprawiedliwość zabija ludzi

Badania WHO trwały trzy lata i można streścić je jednym zdaniem: niesprawiedliwość społeczna zabija ludzi na wielką skalę. Np. mieszkanka afrykańskiego Lesotho ma szansę żyć aż o 42 lata krócej niż Japonka. Podczas ciąży i porodu umiera jedna na 17400 Szwedek, ale w Afganistanie zdarza się to co ósmej kobiecie. Nawet w bogatych krajach różnice bywają uderzające - londyńczyk z zamożnej dzielnicy Hampsted żyje średnio o 11 lat dłużej niż mieszkaniec okolic dworca St Pancras.
Generalnie, złe warunki socjoekonomiczne - w których ludzie się rodzą, dorastają, żyją, pracują i starzeją - wiążą się ze złym zdrowiem. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, będzie jeszcze gorzej - ostrzegają eksperci. Lepsze warunki życiowe mogą przedłużać życie skuteczniej niż medyczna interwencja. Chodzi o edukację, dostępność mieszkań, dostęp do zdrowego pożywienia i bezpieczeństwo społeczne, a także odpowiednią płacę i czas pracy.

Częściej się jąkają

Dzieci, które przed 5. rokiem życia posługują się dwoma językami, jąkają się znacznie częściej niż rówieśnicy mówiący w jednym języku - informuje pismo "Archives of Disease in Childhood". Naukowcy z University College London doszli do takich wniosków na podstawie badań w grupie 317 jąkających się dzieci oraz w grupie dzieci bez tego zaburzenia.
Okazało się, że dzieci, które przed 5. rokiem życia posługiwały się dwoma językami - ojczystym językiem rodziców oraz angielskim - częściej jąkały się niż dzieci posługujące się od urodzenia jednym językiem.
Z kolei jąkające się maluchy, które do 5. roku życia mówiły wyłącznie w jednym języku, szybciej pozbywały się tej wady wymowy. Ponad połowa z nich przestała się jąkać przed ukończeniem 12. lat, podczas gdy w grupie dwujęzycznej - jedna czwarta. Wyniki w nauce dzieci jąkających się nie odbiegały od wyników pozostałych uczniów.
(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski