Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krótko

SUB
Już niedługo charakterystyczne wieżyczki wartownicze opustoszeją. Tak samo stanie się w więzieniu przy ul. Konarskiego w Tarnowie. Dyrekcja nie chce jednak ujawnić więcej szczegółów na ten temat, powołując się na względy bezpieczeństwa. - Potwierdzamy, że strażnicy zostaną zdjęci z wieżyczek, ale nie podajemy, kiedy się to stanie, ani w jaki sposób będzie to przebiegać - mówi kpt. Cecylia Hajduk, rzeczniczka prasowa Zakładu Karnego przy ul. Konarskiego.

TARNÓW. Znikną wartownicy z więziennych wież.

Zmiany te związane są z modyfikacją reguł ochrony więźniów w całej Polsce. Wkrótce nie będzie posterunków na wieżach we wszystkich zakładach karnych w kraju. Ma to związek z tragicznymi wydarzeniami w 2007 roku w ZK w Sieradzu. Strażnik, który pełnił służbę na wieżyczce, niespodziewanie otworzył ogień do policjantów i aresztanta. Zginęły wtedy trzy osoby.

Wiesław Ziobro

MAŁOPOLSKA. Nie umiemy wydawać dotacji dla wsi.

Małopolska nie radzi sobie z wydawaniem unijnych dotacji na rozwój obszarów wiejskich. Władze regionu zapewniają, że mimo opóźnień nie ma zagrożenia utraty przyznanego już dofinansowania. Wszystkie województwa mają kłopoty z realizacją Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Choć dotacje na ten cel są dostępne od 2007 r., przyjmowanie wniosków możliwe było dopiero od 2009 r., bo Ministerstwo Rolnic-twa i Rozwoju Wsi spóźniało się z wydawaniem rozporządzeń. Część województw nadrabia zaległości, ale Małopolska należy do regionów, w których idzie to najgorzej. W zakresie podstawowych usług dla gospodarki i ludności do końca ubiegłego roku wydano zaledwie 0,3 proc. dostępnej puli, co plasuje Małopolskę na 14. miejscu w kraju. Na odnowę i rozwój wsi wydano niespełna 10 proc. puli (13. miejsce), na tzw. małe projekty w ramach wdrażania lokalnych strategii rozwoju tylko 1,8 proc. (16. miejsce), a na funkcjonowanie lokalnych grup działania - 13 proc. (14. miejsce). Stanisław Sorys, członek Zarządu Województwa, podkreśla, że ostatnio wprowadzono rozwiązania, dzięki którym zaległości będą nadrabiane. - Wprowadziliśmy reorganizację w Urzędzie Marszałkowskim. Do pracy przy PROW przesunęliśmy urzędników i już widać pierwsze efekty - np. w tym roku podpisano już ponad 120 umów na małe projekty, gdy w całym ubiegłym roku tylko 45 - dodaje.

(GEG)

ŻABNICA. Pamięci kaprala Szymona Słowika.

Żołnierze 16. batalionu powietrznodesantowego złożyli kwiaty na grobie zabitego w Afganistanie starszego kaprala Szymona Słowika na cmentarzu parafialnym w Żabnicy k. Żywca. Pięćdziesięciu spadochroniarzy z Krakowa uczestniczyło tam też w mszy świętej za duszę swego kolegi. Pamięć st. kpr. Szymona Słowika, a także kaprala Huberta Kowalewskiego z 10. Brygady Kawalerii Pancernej, który wraz z nim zginął 26 lutego 2008 r., gdy ich konwój najechał na minę-pułapkę, uczczono też w polskich bazach Ghazni i Vulcan. (SUB)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski