MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krynica, czyli pamięć o Janie Kiepurze

Wacław Krupiński
Koncerty plenerowe w ramach cyklu „Uśmiechnij się z Kiepurą” cieszyły się rok temu wielką popularnością
Koncerty plenerowe w ramach cyklu „Uśmiechnij się z Kiepurą” cieszyły się rok temu wielką popularnością Fot. MATERIAŁY PRASOWE
W dniach 12-19 sierpnia odbędzie się ponad 30 imprez - w tym osiem koncertów w Pijalni Głównej.

Festiwal im. Jana Kiepury, który zawładnie Krynicą-Zdrój w dniach 12-19 sierpnia, to łącznie ponad 30 imprez - z czego większość dostępna bez biletów; te obowiązują jedynie na osiem koncertów wieczornych w sali Pijalni Głównej. Ogółem wystąpi blisko 500 śpiewaków i muzyków.

W tym roku festiwal dostał szczodrze od ministerstwa kultury wyjątkowe wsparcie w wysokości 800 tys. zł, o czym z radością mówił, dziękując ministrowi, prof. Piotrowi Glińskiemu burmistrz Krynicy Dariusz Reśko.

- Myślę, że Festiwal im. Kiepury jest jednym z najważniejszych wydarzeń ze sfery kultury w Polsce, a zarazem znakomitym elementem promocji naszego miasta, służącym umacnianiu jego marki jako miejsca związanego z kulturą - dodawał podczas konferencji prasowej krynicki włodarz.

- Program obecnego festiwalu zapowiada się niezwykle bogato i atrakcyjnie - oceniał prof. Stanisław Krawczyński, rektor krakowskiej Akademii Muzycznej, wchodzący w skład festiwalowej Rady Programowej. Tworzą ją ponadto Elżbieta Gładysz, prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Opery „Aria” - jako przewodnicząca (będzie gospodarzem codziennych, „Spotkań z artystą” (godz. 11, Stary Dom Zdrojowy) oraz prof. Ryszard Karczykowski.

Naturalnie osią festiwalu są wieczorne koncerty w Pijalni. Zacznie je „Aria dla Krynicy”, koncert przebojów operowych, które śpiewać będą Polacy występujący na scenach świata: Agnes Wolski - sopran, Edyta Kulczak - mezzosopran, Aleksander Pinderak - tenor, Wojciech Śmiłek - bas, Marcin Bronikowski - baryton. Wykonają dzieła m.in. Belliniego, Donizettiego, Pucciniego, Rossiniego, Verdiego, jak i Nino Roty, bo nie zabraknie i melodii z popularnych filmów, jak „Ojciec chrzestny”. Śpiewakom będą towarzyszyć zespoły pod batutą Francesco Botigliero, uznanego dyrygenta włoskiego pochodzenia, od wielu lat współpracującego z polskimi orkiestrami i chórami.

Dzień później „Zakochani w operetce” - arie, duety i ansamble z ulubionych operetek przywołają: Bogumiła Dziel-Wawrowska, Katarzyna Laskowska, Katarzyna Mackiewicz - sopranistki, Adam Sobierajski i Miłosz Gałaj - tenorzy oraz Rafał Songan - baryton. Batutę będzie dzierżył Ruben Silva. Obok takich operetkowych evergreenów jak „Usta milczą” czy „Wielka sława” zakochany w operetce Łukasz Lech, który koncert przygotuje (i wystąpi jako jeden z prowadzących) wybrał też repertuar mniej oczywisty, acz równie piękny.

14 sierpnia „Świat w hołdzie Janowi Kiepurze” - wieczór w przeddzień rocznicy śmierci patrona festiwalu, z udziałem śpiewaków głównie z Korei. Wystąpią: Graziella Morino (Japonia) - sopran, JaeEun Paik -(Korea) - mezzosopran, ByuongKil Yoon i DongWon Kim tenorzy z Korei oraz koreański baryton Paul Kong. Chór Polskiego Radia i Orkiestrę Sinfonietta Cracovia poprowadzi Aurelio Canonici z Włoch.

Dodajmy, że w dniu śmierci wielkiego tenora odbędzie się msza św. w jego intencji - godz. 9.30, kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, podczas której zabrzmią arie wykonywane przez Adama Sobierajskiego oraz Katarzynę Laskowską.

Tego też dnia - „Kiepura i co dalej”, czyli młodzi zdolni - wśród nich krewna słynnej śpiewaczki - Natalia Brodzińska (sopran koloraturowy) - w przebojach z oper i operetek.

16 sierpnia - „Xerxes” Haendla, jedyna opera komiczna tego kompozytora w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Krakowie, przygotowany pod kierownictwem Rafała Jacka Delekty.

Dzień później - „Wielka Księżna Gerolstein” Offenbacha, spektakl operetkowy Teatru Muzycznego w Łodzi, przywracający pierwotną wersję dzieła.

Zamknie festiwal Gala Finałowa, podczas której znane utwory kompozytorów polskich i zagranicznych, takich, jak Rossini, Verdi, Moniuszko, Strauss, Bernstein oraz popularne pieśni z repertuaru samego Kiepury zaśpiewają czołowi polscy śpiewacy: Edyta Piasecka, Joanna Moskowicz, Małgorzata Walewska, Tomasz Kuk, Emil Ławecki, Voytek Soko, Leszek Skrla. Chór Polskiego Radia oraz Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus poprowadzi Andriy Yurkevych.

Dzień wcześniej, w piątek - koncert, co w tradycji tego festiwalu od lat, jakże odmienny: Natalia Kukulska, a z nią rewelacyjny Atom String Quartet i działająca przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu kameralna Orkiestra Leopoldinum.

W ramach codziennych imprez towarzyszących - zawsze o godz. 16, w różnych miejscach - spektakl „Brunetki, blondynki” pokaże Balet Cracovia Danza. Poza tancerzami Salonowa Orkiestra Camerata Wiesława Murzańskiego oraz śpiewacy, którzy przywołają szlagiery lat 20. i 30. XX wieku jak i arie z repertuaru patrona festiwalu.

Popołudniami wystąpią także m.in. Katarzyna Oleś-Blacha, Bożena Zawiślak-Dolny, jak i Tomasz Kuk.

Artystów związanych z Krakowem będzie w Krynicy wielu. W oratorium „Requiem katyńskie” Pawła Muzyki, krakowianina i absolwenta krakowskiej Akademii Muzycznej, wystąpią: Katarzyna Oleś-Blacha, Beata Rybotycka z Teatru STU, Tomasz Kuk, Przemysław Firek. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia oraz Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej. Całość poprowadzi Sebastian Perłowski.

W ramach tych koncertów zwracam uwagę na występ (19 sierpnia) męskiego zespołu wokalnego The Chanticleer; dwunastu obdarzonych pięknymi głosami panów - w tym ten o najniższym głosie, tzw. basso profondo - zaprezentuje najpiękniejsze utwory światowej klasyki.

Powrócą też na deptak (o godz. 18.45) cieszące się podczas ubiegłorocznego festiwalu ogromnym powodzeniem codzienne koncerty przy muszli koncertowej pt. „Uśmiechnij się z Kiepurą”, przywołujące Mistrza Jana i Martę Eggerth. W tym roku w małżeństwo śpiewaków wcielą się Adam Sobierajski i Katarzyna Laskowska, a wspierać ich będzie Krynicka Orkiestra Zdrojowa. Arie i duety splotą się z anegdotami z życia słynnego małżeństwa, przywoływanymi przez pomysłodawcę cyklu i jego reżysera, Łukasza Lecha. Być może pojawi się wśród nich opowieść o tym, jak to Jan Kiepura został w centrum Krakowa zaczepiony przez jakąś swoją miłośniczkę. „Miło pana spotkać, mistrzu, jakiż pan ma piękny glos, jaki duży, jaki donośny… Niechże mi pan zawoła dorożkę”.

Przypomnijmy, że słynny tenor, gwiazdor scen operowych świata, jak i filmów (zagrał w w 39) w 1933 r. wystawil w Krynicy luksusową willę „Patria”.

Artysta w 1966 r. spoczął na warszawskich Powązkach.W lipcu 2004 r. został odsłonięty w Krynicy Zdroju pomnik śpiewaka, który ukazuje go śpiewającego z uniesioną w górę ręką.

Szczegóły oraz bilety na: www.festiwalkiepury.pl.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 7

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski