Krynica-Zdrój. Pierwszy remont hotelu Patria od ponad 80 lat

Krynica-Zdrój. Pierwszy remont hotelu Patria od ponad 80 lat

Zdjęcie autora materiału
Alicja Fałek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Elżbieta Kotłowska-Braula i jej mąż Stefan przyjechali do Krynicy z Gdańska. Uważają, że Patria powinna odzyskać swój dawny blask.
1/22
przejdź do galerii

Elżbieta Kotłowska-Braula i jej mąż Stefan przyjechali do Krynicy z Gdańska. Uważają, że Patria powinna odzyskać swój dawny blask. ©Damian Radziak

Prawie pół miliona złotych kosztował będzie remont elewacji hotelu Patria, który przed laty wybudował słynny tenor - Jan Kiepura.
Zobacz galerię
Sanatorium Patria (z łaciny - ojczyzna) to modernistyczny budynek położony przy ul. Pułaskiego. Wzniesiony został w latach 1932-1934 przez Jana Kiepurę.

- Obiekt zwiedziłam pierwszy raz 31 lat temu. Przykro mi się zrobiło, jak zobaczyłam jak teraz wygląda. Widać, że jest nadszarpnięty zębem czasu - mówi Anna Grajczyńska, kuracjuszka z Poznania. Podobnie, jak wielu turystów odwiedzających Krynicę, poznanianka uważa, że budynek powinno się odnowić.


- Z zewnątrz nie prezentuje się za dobrze. Tynk odpada. Należy temu miejscu przywrócić dawny blask - dodaje Elżbieta Kotłowska-Braula z Gdańska.

Uzdrowisko Krynica-Żegiestów, do którego należy hotel Patria, pozyskało na remont elewacji 250 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury.

- Elewacja wymaga natychmiastowych prac, bo Patria nie była poddana żadnemu remontowi od momentu oddania jej do użytku - przyznaje Grzegorz Biedroń, prezes Uzdrowiska Krynica-Żegiestów. - W kolejnych latach przymierzamy się do kompleksowej modernizacji tego obiektu. Mamy już przygotowany plan, a ze wstępnych wyliczeń wynika, że trzeba będzie na to przeznaczyć co najmniej 12 mln zł.

W tym roku spółka nie dysponuje tak dużymi środkami. Dlatego zdecydowała się na remont elewacji Patrii, na co wyda z własnego budżetu 250 tys. zł, czyli tyle samo, ile wynosi ministerialna dotacja.

Witold Król, kierownik sądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, uważa, że remont elewacji wcale nie będzie prosty.

- Muszą zostać wykorzystane takie same materiały i technologie, jak przed ponad osiemdziesięcioma laty. Drewna nie można zastąpić innymi materiałami. Najdroższy będzie jednak specjalny rodzaj tynków, którego wówczas użyto - zaznacza Król.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo