Krystyna Guzik stanęła na beczkach. I o to chodziło!

Tomasz Bochenek
Biathlon. Wczoraj w Presque Isle Krystyna Guzik zajęła 3. miejsce w sprincie i czwarty raz w karierze stanęła na podium zawodów zaliczanych do Pucharu Świata.

„Oj, dzisiaj mrozi. Mam nadzieję, że będę umiała biegać w takim zimnie. Trzymajcie kciuki, bo będą potrzebne podwójnie. Strzelanie pewnie z zamarzniętymi palcami” - napisała na Facebooku biathlonistka z Czerwiennego kilka godzin przed startem w północno-wschodnim zakątku Stanów Zjednoczonych.

Jak sobie poradziła? Wyśmienicie! Wprawdzie było 14 zawodniczek, które 7,5-kilometrową trasę przebiegły szybciej od Guzik, ale Krystyna znów pokazała się jako rasowa snajperka. W obu postawach strzelała szybko, i - co najistotniejsze - bezbłędnie.

Polka, biegnąca z numerem 20., wpadła na metę z trzecim wynikiem. Chwilę niepewności - będzie podium czy nie? - zafundowała jej Marie Dorin-Habert. Francuzka po niecelnym strzale w pozycji stojąc nie miała już szans na zwycięstwo, ale ostatnie okrążenie było dla niej walką o 3. pozycję. Na szczęście nieudaną, zabrakło 1,4 sek.

Na podium zrobionym z... beczek stanęły zawodniczki, które nie myliły się na strzelnicy. Ze zwyciężczynią, Gabrielą Soukalovą, Guzik przegrała o niecałe 18 sekund. Czeszka jest najlepszą biathlonistką tej zimy, więc forma Polki w kontekście marcowych mistrzostw świata zaczyna wyglądać naprawdę obiecująco. Tydzień temu Krystyna zajęła przecież 2. miejsce w kanadyjskim Canmore, w poprzednim sprincie.

32-letnia zawodniczka awansowała na 12. miejsce w klasyfikacji Pucharu Świata. Wczorajszym występem dała sobie szansę na kolejny sukces, bowiem wyniki sprintu znajdą odzwierciedlenie na starcie dzisiejszego wyścigu na dochodzenie (godz. 19.10 polskiego czasu). Łatwo jednak nie będzie, bo zaraz po Guzik na trasę wyruszą dwie świetne biegaczki - Dorin-Habert i Finka Kaisa Makarainen.

W piątek wystąpią też Magdalena Gwizdoń i Weronika Nowakowska. Ta pierwsza spisała się w sprincie nieźle, zajęła 17. miejsce. We wszystkich startach tego sezonu zdobyła pucharowe punkty. Znów nie udało się to natomiast Nowakowskiej. Była 52., trwa więc fatalna passa dwukrotniej medalistki ubiegłorocznych mistrzostw świata.

Bieg kobiet na 7,5 km: 1. Gabriela Soukalova 20.02,2 (0 rund karnych), 2. Susan Dunklee (USA) 17,8 (0), 3. Krystyna Guzik 19,1 (0)... 17. Magdalena Gwizdoń 1.09,3 (1), 52. Weronika Nowakowska 2.19,9 (3), 62. Monika Hojnisz 2.36,2 (3).

Klasyfikacja PŚ: 1. Soukalova 823 pkt... 12. Guzik 421, 15. Gwizdoń 345, 23. Hojnisz 285, 62. Nowakowska 35, 95. Kinga Mitoraj 2.

Bieg mężczyzn na 10 km: 1. Johannes Thingnes Boe (Norwegia) 24.38,8 (0)... 62. Grzegorz Guzik 2.55,6 (3), 70. Łukasz Szczurek 3.18,4 (2).