Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryształy przyjacielem kobiety

.
Wprawdzie Marilyn Monroe śpiewała, że najlepszym przyjacielem kobiety są brylanty, wiele kobiet uważa jednak, że tym przyjacielem są kryształy. Konkretnie: kryształy Swarovskiego. Kryształy Swarovskiego błyszczały zresztą na strojach Marilyn Monroe - podczas występów i poza nimi - a także ozdabiały inne ówczesne aktorki Hollywood, takie jak Marlena Dietrich czy Audrey Hepburn. Od tego czasu zmieniło się tylko jedno: dziś te migotliwe ozdoby dostępne są dla wszystkich kobiet.

Fot. archiwum

Kryształowe dziedzictwo
Firma należy do rodziny Swarovski przeszło 100 lat, czyli od chwili założenia w 1895 roku przez Daniela Swarovskiego I (1862 - 1956).

Zobacz więcej: Arande. Oryginalna biżuteria z kryształami Swarovskiego ®

Daniel Swarovski I dorastał w małej wiosce położonej w północnych Czechach w Górach Izerskich, w pobliżu Jablonca nad Nysą, w centrum regionu słynącego z produkcji szkła i sztucznej biżuterii. Był czeladnikiem u swego ojca, a także u innych miejscowych rzemieślników, gdzie nauczył się szlifowania szkła. Urzeczony jego krystalicznością i zdolnością do chwytania i odbijania światła, zaczął tworzyć ozdoby z kryształów w metalowej oprawie. Ale rewolucja miała dopiero nadejść. Daniel Swarowski zafascynowany elektrycznością, a zarazem zdeterminowany, by w pełni wykorzystać możliwości kryształu, skupił się na opracowaniu pierwszej automatycznej metody przycinania i szlifowania szkła krystalicznego. W 1892 r. mógł opatentować maszynę, która po raz pierwszy umożliwiła perfekcyjną obróbkę kryształu. W 1895 r. wraz z rodziną, przeniósł się do Wattens w austriackim Tyrolu, aby ochronić swój wynalazek przed oczami wścibskich, a także po to, by zaprząc płynącą w okolicy wodę do wytwarzania energii dla jego fabryki.
Narodziny przemysłu
Pierwsze kryształy Swarovskiego, słynne "chatons", miały fasetki wycięte lepiej i bardziej precyzyjnie niż widziane kiedykolwiek przedtem, a ich jasność i błysk dużo mniej zależały od oświetlenia. Okazały się natychmiastowym i ogromnym sukcesem, by wkrótce błyszczeć na ubraniach, w biżuterii i ozdobach włosów, a nawet na paskach butów. 1908 Swarovski, do którego tymczasem dołączyli synowie założył swe własne laboratoria, by poszukiwały najlepszego krystalicznego szkła. Do 1913 r. odkrył idealną recepturę i mógł oczyszczać i poprawiać jakość kryształu, dążąc do uzyskania niezrównanej świetlistej jasności. Nieco później zaczął eksperymentować z barwieniem kryształów, w ten sposób nierozerwalnie związując je z modą.
W świecie mody
Swarovski i jego synowie nawiązali bliską współpracę z utalentowanymi projektantami i domami mody, do których należeli Chanel, Schiaparelli, Balenciaga, a później także Christian Dior. Taka sama współpraca łączyła Swarovskiego z czołowymi wytwórcami biżuterii, takimi jak Robert Goossens i Francis Winter w Paryżu, a także studiami haftu, jak sławne Maison Lesage. Gdy lata 20. XX w. przyniosły spragnioną luksusu epokę jazzu, kryształy Swarovskiego stały się już nieodłącznym elementem świata mody, doskonale nadającym się do błyszczących strojów do tańca. Stroje te, wówczas absolutny przebój, były obsypane paciorkami, kołyszącymi się uwodzicielsko i łapiącymi światło. Firma otworzyła specjalny dział ozdób do ubrań, oferując gotowe, nabijane kryształkami wstążki, którymi można było obszywać suknie koktajlowe, buty, paski, suknie ślubne i kostiumy kabaretowe.
Ikony stylu
Mieniący się światłem, wyrazisty kryształ Swarovskiego od pierwszych chwil istnienia przyciągał także uwagę gwiazd estrady. Świecił jasno w blaskach sceny i zaczął mieć swój udział w olśniewających spektaklach w salach koncertowych i kabaretach, połyskując na kostiumach takich artystów, jak francuska szansonistka Mistinguette, czy sławna prowokacyjna piosenkarka jazzowa, Josephine Baker. Od tego czasu kryształy Swarovskiego błyszczały, podczas występów i poza nimi, na strojach takich bogiń Hollywood, jak Marlena Dietrich, Marilyn Monroe czy Audrey Hepburn.
Aurora Borealis
W połowie lat 50. XX w. Christian Dior zwrócił się do Swarovskiego z prośbą o znalezienie całkowicie nowych form wyrazu dla kryształów i biżuterii, które pragnął dołączać do swoich strojów. Swarovski eksperymentował bez chwili wytchnienia, aż wynaleziono specjalną powłokę, która położona na kryształach wydobywa z nich feerię barw. Efekt jest porażający, przypomina zorzę polarną i dlatego ten rodzaj kryształu nazwano Aurora Borealis - osiągnął on fenomenalną popularność na skalę światową, niesłabnącą do dziś.
Gwiazdy, m.in. Penelope Cruz, Sharon Stone, Charlize Theron czy Jessica Alba, uwielbiają biżuterię Daniela Swarovskiego, chętnie nosząc ją np. podczas uroczystych imprez. Firma obchodząc setną rocznicę powstania zaczęła tworzyć specjalne doroczne kolekcjonerskie przedmioty dla gwiazd, jak na przykład Star Collection - wieczorową torebkę z kryształową klamerką wyprodukowaną w limitowanej edycji 80 egzemplarzy - torebki te były noszone m.in. przez Beyonce i Sharon Stone.
Fascynacji kryształami Swarovskiego uległo również wielu polskich projektantów mody i biżuterii. Trudno dziś znaleźć designerów, którzy nigdy nie skorzystali z tego materiału tworząc swoje prace.
Historia, która trwa
Taki był początek historii, która nie ma końca. Firma wciąż mieści się w Wattens i pozostaje w posiadaniu rodziny. Jest zarządzana przez czwarte i piąte pokolenie spadkobierców założyciela. Posiada dwa działy - jeden produkuje i sprzedaje przedsiębiorstwom kryształy luzem, a drugi tworzy skończone produkty, w oparciu o własne wzornictwo. Rzesza miłośników kryształów Swarovskiego obejmuje na całym świecie niemal 400 tysięcy osób, kolekcjonujących słynne kryształowe figurki (pierwsza była kryształowa mysz). W 1995 r. otwarto w Wattens muzeum multimedialne Crystal Worlds (Światy Kryształu), mające ukazywać niezwykłe możliwości, jakie oferuje kryształ, materiał o nieograniczonym potencjale twórczym. Konkurencji nie udało się uzyskać jakości, którą prezentuje firma z Tyrolu. Wprawdzie fabryki w Czechach, Chinach i Egipcie często wytwarzają taniej, ale ich kamienie nie wzbudzają entuzjazmu. Do korporacji Swarovski należą także marki produkujące narzędzia szlifierskie, drogowe światła odblaskowe oraz precyzyjne instrumenty optyczne.
Swarovski swoje produkty dekoracyjne i biżuterię sprzedaje wyłącznie w monobrandowych butikach, które można znaleźć również w polskich centrach handlowych. W ostatnich dniach czerwca Swarovski otworzył swój pierwszy sklep firmowy w Polsce - butik zlokalizowany jest przy jednej z głównych ulic naszego miasta. Spotkanie inaugurujące działalność sklepu poprowadziła Małgorzata Kożuchowska. Aktorka pojawiła się w kreacji przyozdobionej olśniewającą biżuterią Swarovskiego: naszyjnikiem i pierścionkiem z najnowszej, jesienno-zimowej kolekcji.
(DD)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski