Nasza Loteria

Kryteria uprawniające do otrzymania dodatku mieszkaniowego

Redakcja
Uprawnienia do otrzymania dodatków mieszkaniowych uzyskają gospodarstwa domowe, które spełnią jednocześnie trzy warunki:

warunek 1

     Zamieszkują w lokalu, do którego posiadają tytuł prawny;

warunek 2

     Średni miesięczny dochód(brutto) na jednego członka gospodarstwa domowego uzyskany w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku nie przekracza:
     - 100 % najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym, tj.415,00 zł;
     - 150 % najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym, tj. 622,50 zł.
     Jeżeli dochód jest wyższy, a kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku, należny dodatek obniża się o tę kwotę.
     Uwaga: wysokość najniższej emerytury jest zmienna, ustalana i podawana okresowo do wiadomości w obwieszczeniu Prezesa ZUS w Monitorze Polskim.

warunek 3

     Powierzchnia użytkowa zajmowanego lokalu mieszkalnego nie może przekraczać powierzchni normatywnej o więcej niż:
     - 30 % w budynkach wybudowanych po 1945 roku,
     - o więcej niż 50 % w budynkach wybudowanych przed końcem 1945 roku.

     W przypadku zamieszkiwania w lokalu większej liczby osób, dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię użytkową o 5 m2.
     Normy powierzchni użytkowej podwyższa się o 10 m2 jeżeli w mieszkaniu zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim.
     Dodatek mieszkaniowy nie przysługuje najemcom opłacającym czynsz wolny.
     Nie przyznaje się dodatku mieszkaniowego, jeśli jego kwota byłaby niższa niż 2% najniższej emerytury (od 1.09.1998 r. - 8,30 zł.).

Rodzaje wydatków stanowiących podstawę obliczenia dodatku mieszkaniowego:

     W gospodarstwach domowych najemców - czynsz regulowany, opłaty za energię cieplną, wodę, wywóz nieczystości stałych i płynnych, windę i antenę zbiorczą.
     W gospodarstwach domowych członków spółdzielni mieszkaniowych - opłaty eksploatacyjne, opłaty za energię cieplną, wodę, wywóz nieczystości stałych i płynnych, windę, antenę zbiorczą, odpisy na fundusz remontowy oraz inne koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi z wyłączeniem ubezpieczenia, podatku od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste terenu.
     W gospodarstwach domowych właścicieli**lokali mieszkalnych - opłaty za energię cieplną i wodę dostarczane do lokalu, opłaty za odbiór nieczystości stałych i płynnych oraz zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną z wyłączeniem ubezpieczenia, podatku od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów.
     
W gospodarstwach domowych właścicieli domów jednorodzinnych - opłaty za wodę, odbiór nieczystości stałych i płynnych oraz energię cieplną.
     
     
Wysokość dodatku mieszkaniowego stanowi różnicę pomiędzy wydatkami przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową lokalu, a wydatkami poniesionymi przez osobę otrzymującą dodatek w wysokości:
     
15% dochodów gospodarstwa - w gospodarstwie 1-osobowym
     
12% dochodów gospodarstwa - w gospodarstwie 2-4 osobowym
     
10% dochodów gospodarstwa - w gospodarstwie 5-osobowym.
     
W przypadku braku wyposażenia lokalu mieszkalnego w instalację doprowadzającą energię cieplną do celów ogrzewania, do wydatków mieszkaniowych dolicza się równowartość 7 kilowatogodzin energii elektrycznej, wg taryfy całodobowej dla gospodarstw domowych na 1 m2 normatywnej powierzchni użytkowej.
     
W przypadku braku wyposażenia lokalu mieszkalnego w instalację doprowadzającą**ciepłą wodę, do wydatków na mieszkanie dolicza się wydatek w wysokości odpowiadającej wartości 30 kilowatogodzin energii elektrycznej, wg taryfy całodobowej dla gospodarstw domowych na każdego członka gospodarstwa domowego.
     Dodatek mieszkaniowy przyznaje się na okres sześciu miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca w którym wniosek został złożony.
     Przyznany dodatek mieszkaniowy przekazywany jest na konto zarządcy budynku, jedynie właściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać dodatek mieszkaniowy do rąk własnych z kasy gminy.
     Ryczałt z tytułu braku centralnego ogrzewania oraz instalacji doprowadzającej ciepłą wodę otrzymują wnioskodawcy przekazem pocztowym na adres domowy.
     W przypadku braku możliwości otrzymania dodatku mieszkaniowego (niespełnienie kryteriów) osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej mogą korzystać z innych form pomocy finansowej, są nimi:
     1. Pomoc finansowa z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na zmniejszenie wydatków mieszkaniowych, wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych (dla osób zatrudnionych);
     2. Pomoc udzielana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej.

Wykaz telefonów dyrekcji oraz pracowników socjalnych MOPS:

     Dyrekcja - ul. Józefińska 14, tel. 656-47-19, 657-47-06
     Filia nr 1 - Śródmieście, ul. Rogozińskiego 5, tel. 411-85-24, 411-91-31
     Filia nr 2 - Krowodrza, ul. Rydla 3, tel. 636-46-20
     Filia nr 3 - Podgórze, ul. Józefińska 14, tel. 656-00-68, 656-08-82
     Filia nr 4 - Nowa Huta, os. Szklane Domy 34, tel. 425-75-82, 425-75-64
     Punkt terenowy dla dzielnicy VIII, ul. Praska 52, tel. 266-82-75

od 16 lat
Wideo

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski