Kryteria wyboru dentysty w Krakowie

Materiał informacyjny CDC CRACOW DENTAL CENTRE
Wiele osób nie ukrywa tego, że choć mijają lata, a medycyna dynamicznie się rozwija, wizyta u dentysty kojarzy się im przede wszystkim z bólem, lękiem i pragnieniem, aby jak najszybciej znaleźć się gdzie indziej. Nie można jednak zapominać o tym, że lęki te są pokłosiem stosunkowo dawnych doświadczeń. Dziś możemy mieć pewność, że doświadczony stomatolog będzie w stanie przeprowadzić bezboleśnie i sprawnie nie tylko samo leczenie, ale również zabiegi estetyczne. Oczywiście, chcąc na niego trafić warto zadać sobie pytanie o to, czym właściwie się kierować poszukując pomocy ze strony dentysty.

Internet jako wsparcie

Bez względu na to. Dlaczego poszukujemy dentysty, powinniśmy zapoznać się ze stroną internetową osoby, która wzbudziła nasze wstępne zainteresowanie. Gdy mamy do czynienia z renomowanym gabinetem, niemal pewnym jest to, że na stronie www będziemy w stanie zapoznać się z jego wyposażeniem. Co ważne, im lepszy jest sprzęt, tym większa jest też pewność, że będziemy mieli do czynienia z rzeczywiście precyzyjnym leczeniem. Najnowsze techniki leczenia mają i ten plus, że przyczyniają się do obniżenia stopnia bolesności zabiegów, jakim się poddajemy. Współczesna stomatologia to zatem przede wszystkim nowoczesny sprzęt umożliwiający nie tylko dokładne leczenie, ale i postawienie właściwej diagnozy.

Czy lekarz z polecenia jest dobrym wyborem?

Lekarz może się promować na wiele sposobów. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że najlepszą rekomendacją jest dla niego znakomity efekt leczenia widoczny u kogoś, kogo znamy. Siła polecenia jest ogromna, nic więc dziwnego, że wiele osób skonfrontowanych z tego rodzaju argumentem nie ma już żadnej wątpliwości, co do tego, do jakiego specjalisty się udać. Jeśli nie mamy tego rodzaju wskazówki, możemy zresztą podjąć próbę jej samodzielnego poszukania pytając naszych znajomych, z usług którego dentysty korzystają. Takie pytanie może nas czasem uchronić przed osobą, która promuje się intensywnie, nie ma jednak najlepszych opinii.

Dentysta w Krakowie

Jeśli zastanawiamy się nad tym, którego dentystę wybrać, zainteresować powinno nas również jego wykształcenie. Im więcej specjalistycznych szkoleń znajduje się na jego koncie, tym lepiej dla nas. Podczas leczenia przydaje się też uczestnictwo w różnego rodzaju sympozjach oraz studia podyplomowe. Stomatolog musi mieć świadomość tego, że systematyczne dokształcanie się jest w jego branży czymś oczywistym.

Warto też pamiętać o tym, że momentem kluczowym zawsze pozostaje pierwsza wizyta w gabinecie. Już w czasie jej trwania zwykle doskonale wiemy, czy nasz wybór był słuszny, czy też nie. Jeśli więc wybieramy się do nowego gabinetu stomatologicznego, zastanówmy się przede wszystkim nad klasycznym przeglądem stomatologicznym podczas pierwszej wizyty. Nie narazi to nas na inwazyjne zabiegi, których później moglibyśmy żałować, a jednocześnie pozwoli nam zorientować się, ile nasze oczekiwania miały wspólnego z rzeczywistością. Już w tym czasie powinna też nawiązać się więź pacjent-lekarz oparta przede wszystkim na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu. Szukasz sprawdzonego dentysty w Krakowie? Odwiedź klinikę CDC Stomatologia. Sprawdź ofertę na https://cdcstomatologia.pl/ >>

Implanty zębowe

Niepełne uzębienie jest w większości przypadków powodem do wstydu. Warto wobec tego zrobić wszystko, by znów móc uśmiechać się bez kompleksów. Coraz popularniejsze staje się leczenie implantologiczne, pomagające odzyskać dawny wygląd. Jednakże u części osób, które nie do końca rozumieją zastosowanie implantów, może ono budzić obawy. Jakie informacje warto wobec tego przyswoić?

Czym jest implant?

Najprościej mówiąc, implant stomatologiczny jest sztucznym, tytanowym korzeniem, który pełni identyczną funkcję jak naturalny. Chroni on koronę zęba w taki sposób, że przenosi obciążenia, powstające podczas żucia, na otaczającą je kość. Poprzez zamontowanie do niego elementów protetycznych da się zarówno odbudować pojedynczy ząb, jak i zamocować bardziej rozległą protezę. Jeżeli brakuje wszystkich zębów, to w zależności od ilości wszczepionych implantów można zastosować uzupełnienie protetyczne niewyjmowane (tak zwany most) albo wykorzystać je do poprawnego utrzymywania protezy, w celu zapobiegania jej wypadaniu.

Jakie zalety posiadają implanty?

Głównym atutem tego rozwiązania jest trwałość i niezawodność. Technikę ich mocowania wykorzystuje się już od kilkudziesięciu lat! Mocowane do nich korony są przytwierdzone na stałe, a kolor i kształt z łatwością można dopasować do wyglądu reszty uzębienia. Zakładanie implantów nie wymaga szlifowania zdrowych zębów, tak jak w przypadku protez. Nie wywołują one alergii, a także są gwarantem niemal dożywotniej trwałości. Obciążają kość, wskutek czego nie dochodzi do jej zaniku, czyli nie pojawią się problemy z ich utrzymaniem, co występuje przy noszeniu zwykłej protezy.

Zastanawiasz się nad wstawieniem implantów? Zobacz ofertę CDC Kraków na cdcstomatologia.pl/implantologia.html >>

Czego najczęściej boją się pacjenci?

Główną obawą są zabiegi chirurgiczne, same w sobie. Należy wobec tego dokładnie zapoznać się z formą i przebiegiem całego leczenia. Ponadto, występuje strach przed niepowodzeniem, bólem, nieprzyjęciem się implantu oraz oczywiście jego ceną.

Czy wiek pacjenta ma znaczenie przy tym sposobie uzupełniania ubytków?

U pacjenta musi zakończyć się rozwój kostny, czyli powinien on mieć ukończone około 20 lat. Jeżeli chodzi o zęby przednie, lepiej poczekać do 25 roku życia. Górna granica wiekowa nie istnieje, ale nie można zapominać, że przeciwwskazaniem do zabiegu jest osteoporoza, często występująca u osób starszych.

Jak często implanty się nie przyjmują?

Skuteczność tego typu leczenia jest bardzo wysoka. Tylko około 1% implantów nie przyjmuje się z niejasnych przyczyn, natomiast około 1% to utrata spowodowana zapaleniem tkanek, które otaczają implant, co najczęściej wynika z zaniedbań w sferze higieny.

Czy implanty są droższe niż inne sposoby uzupełniania ubytków?

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, okazuje się, że nie. Ich użycie nie wymaga ingerencji w zęby sąsiednie, co może w przyszłości generować dodatkowe koszty. Utrzymują się one zdecydowanie dłużej niż chociażby mosty, a różnica w cenie nie jest aż tak duża. Najlepiej wybrać model znanej marki, która nie wycofa się z rynku w bliskiej przyszłości, co może skutkować brakiem elementów oraz osprzętu. Wymaga to wydania większej ilości gotówki, aczkolwiek implanty mają w założeniu służyć nawet przez 30 lat i dłużej, wobec tego te kilkaset złotych nie robi wielkiej różnicy w skali tak długiego czasu użytkowania.

Rentgen stomatologiczny w Krakowie

Zdrowe zęby wymagają odpowiedniej diagnostyki. Najbardziej podstawowym i zarazem szczegółowym badaniem jest rentgen zębów. Prześwietlenie wykonywane jest błyskawicznie, nie boli i nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Wszelkie instrukcje udzielane są bezpośrednio przed wykonaniem badania RTG zębów. Rentgen stomatologiczny można wykonać samemu lub ze wskazań stomatologa bądź ortodonty. Najczęściej przyczyną wizyty na RTG zębów jest właśnie leczenie ortodontyczne, wyrywanie (ekstrakcja) zębów trzonowych, protetyka, leczenie kanałowe i wiele innych powodów.

Dawne, mało precyzyjne aparaty rentgenowskie zastępuje bezpieczna diagnostyka cyfrowa. Komputery obecne są we wszystkich dziedzinach życia, a szczególnie pozytywny wpływ mają na rozwój medycyny. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych, gdzie liczy się dobro i zdrowie pacjenta, diagnostyka cyfrowa zębów pełni bardzo ważną rolę. W naszym gabinecie dentystycznym w Krakowie wykorzystujemy niezwykle precyzyjny sprzęt diagnostyczny do radiowizjografii. Urządzenie do radiografii cyfrowej jest dumą naszego gabinetu. Jak działa ten ultra nowoczesny sprzęt? Przede wszystkim jest wyjątkowo bezpieczny, gdyż pozwala na redukcję standardowego promieniowania rentgenowskiego do minimum - do 1%. Aparat RTG we współpracy z naszym radiografem cyfrowym daje natychmiastowy obraz uzębienia, widoczny na ekranie komputera.

Trochę historii - jak zmieniała się diagnostyka rentgenowska

Wilhelm Röntgen otrzymał nagrodę Nobla w 1901 roku za opis właściwości promieniowania X. Ten niemiecki fizyk wskazał, że promienie X potrafią przenikać przez ludzkie ciało i są przez nie częściowo wchłaniane. Mniejsza absorpcja promieni ma miejsce w przypadku mięśni, czyli tkanek miękkich. One też na zdjęciu rentgenowskim widoczne są na czarno. Z kolei większą dawkę promieni X pochłaniają kości, które widoczne są na zdjęciach w kolorze białym. To rewolucyjne odkrycie na kolejne dziesięciolecia pozwoliło przyspieszyć rozwój diagnostyki medycznej. Pierwsze zdjęcia przy użyciu promieni rentgenowskich wykonywane były w Stanach Zjednoczonych, w latach 30. XX wieku. Od tamtej pory aparatura do RTG zębów jest ulepszana i staje się bezpieczniejsza.

Wskazania by wykonać rentgen zębów w Krakowie

Rentgen zębów pomaga bardzo dokładnie obejrzeć strukturę uzębienia. Inna nazwa to RTG punktowe, gdyż obejmuje maksymalnie cztery leżące koło siebie zęby. Im mniejszy zasięg zdjęcia rentgenowskiego, tym bardziej precyzyjna diagnostyka. W stomatologii stosuje się także przekrojowe zdjęcia pantomograficzne oraz cefalometrię. Nie dają one tak dokładnych wyników jak RTG punktowe.

Oto najczęstsze powody wykonywania RTG zębów:
- sprawdzenie, jak zaawansowane są zmiany próchnicowe. Zmiany, których nie dostrzeże dentysta, lepiej widać na zdjęciu RTG, co ułatwia leczenie,
- przy urazach mechanicznych zębów: złamaniach, ukruszeniu, ruchomości (np. po upadku, wypadku, wybiciu zęba),
- przed podjęciem leczenia endodontycznego (kanałowego) i podczas ewentualnych powikłań,
- przy chorobach zapalnych uzębienia i dziąseł,
- w protetyce - pomaga ocenić ukształtowanie szczęki i żuchwy oraz lepiej dopasować protezę,
- konieczne jest przed ekstrakcją, czyli wyrywaniem (ekstrakcją) zębów trzonowych, zatrzymanych pod dziąsłem i w wielu innych zabiegach stomatologicznych.

RTG zębów pomaga ocenić skuteczność leczenia, jest to rodzaj diagnostyki sprawdzającej i potwierdzającej celowość podejmowanych przez stomatologa działań.

Zdjęcia rentgenowskie pozwalają również wykryć sytuacje patologiczne: ropnie, cysty i guzki.

Przebieg RTG zębów w Krakowie

Do niedawna RTG zębów wykonywane było przy użyciu tradycyjnych aparatów wykorzystujących kliszę zdjęciową. Jednak wówczas obraz był mało precyzyjny. Dziś zdjęcie widoczne na ekranie komputera można powiększyć, ma znacznie lepszą rozdzielczość, a co za tym idzie pomaga postawić lepszą diagnozę. Rentgen zębów nie boli, nie wymaga wcześniejszego przygotowania ani odpoczynku po diagnostyce. Można normalnie jeść i pić.

Współczesne aparaty cyfrowe są bardzo wygodne zarówno dla diagnosty, jak i dla badanego pacjenta. Zamiast metalowej płytki, wkłada się do ust pacjenta niewielki czujnik cyfrowy zabezpieczony jednorazową, sterylną folią. Po kilku sekundach zdjęcie widoczne jest na ekranie komputera. Doskonały obraz pozwala na szybką i precyzyjną diagnozę. Zdjęcie zgrywane jest na płytę CD lub inny nośnik cyfrowy. Więcej dowiesz się z oferty gabinetu CDC Stomatologia, który dysponuje najnowocześniejszym aparatem do RTG w Krakowie.

Badanie rentgenowskie zębów: precyzja i bezpieczeństwo

Promieniowanie X, które jest podstawą diagnostyki rentgenowskiej ma pewien wpływ na ludzki organizm. Jednak innowacyjny sprzęt pomaga ograniczyć go do minimum. Dawki, jakie emitowane są podczas rentgena zębów są na tyle małe, że nie stanowią istotnego zagrożenia. Tylko w czasie ciąży warto powstrzymać się od badania RTG. Promieniowanie może przenikać do płodu. W innych sytuacjach nie ma przeciwwskazań.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3