Krzeszowice. Anioły pod

Krzeszowice. Anioły pod telefonem. Służą pomocą medyczną

Zdjęcie autora materiału
Barbara Ciryt

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Przedstawiciele klubu seniora na spotkaniu integracyjnym informowali o kopertach życia i projekcie Tele-Anioł
1/13
przejdź do galerii

Przedstawiciele klubu seniora na spotkaniu integracyjnym informowali o kopertach życia i projekcie Tele-Anioł ©Fot. Barbara Ciryt

Gmina chce zadbać o swoich seniorów. Zachęca ich do udziału w programie Małopolski Tele-Anioł. Jest to wsparcie dla osób chorych i niepełnosprawnych, które nie są w pełni samodzielne.
Jeden przycisk (SOS) na opasce noszonej na nadgarstku wystarczy, by połączyć się z Centrum Teleopieki, które powstało w Suchej Beskidzkiej i już świadczy usługi dla Małopolan. Stamtąd jest wzywana pomoc w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa. Taką możliwość daje udział w programie Małopolski Tele-Anioł.

Przystąpiła do niego gmina Krzeszowice i dla seniorów - osób starszych, chorych i samotnych przygotowała akcję informacyjną podczas integracyjnego spotkania na Rynku.

- Przystąpienie i zakwalifikowanie się do programu oraz otrzymanie opaski jest możliwe dla osób niesamodzielnych i mieszkających na terenie województwa małopolskiego - mówi Monika Sibiga, kierownik Sekcji Pomocy Środowiskowej i Wsparcia Rodziny w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Krzeszowicach.

Seniorzy pytają o udział w tym programie. W GOPS zaczęto przyjmować zgłoszenia. Przed kilkoma dniami z gminy Krzeszowice były trzy wnioski.

Ilość uczestników jest ograniczona, w całym województwie przewidziano rozdanie 10 tysięcy opasek życia - Niesamodzielna osoba, która otrzyma tę opaskę poprawi swoje poczucie bezpieczeństwa, bo dzięki opasce jednym przyciskiem połączy się z Centrum Teleopieki. Tam jest możliwość wezwania karetki, wsparcia przez telefon np. poprzez rozmowę i konsultacje - zaznacza Monika Sibiga.

W ramach projektu powstało już Centrum Teleopieki działające całodobowo. Założenia są takie, że będzie organizowane wsparcie w postaci usług opiekuńczych i sąsiedzkich usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania uczestników akcji.

Krzeszowickie seniorki Teofila Godyń i Krystyna Banaś zachęcają osoby z klubów seniora do zainteresowania się programem i możliwością wsparcia.

- Można podpowiedzieć osobom samotnym jak z tego korzystać. A są to duże udogodnienia Podobnie jak promowana przez nas przy okazji „Koperta życia”, czyli informacje o stanie zdrowia, które każdy samotny, chory, starszy człowiek powinien mieć w domu, w lodówce - mówi Teofila Godyń.

- To niezwykle cenna pomoc podczas, gdy wzywamy karetkę i chory choćby chciał powiedzieć ratownikom co mu dolega i na jakie choroby się leczy to czasem nie ma możliwości. Informacja taka jest w lodówce, a ratownik wie, że ma jej tam szukać, bo wskazuje na to naklejka na lodówce - dodaje pani Teofila.


ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe

Źródło: vivi24
Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zastanów się co piszesz

K (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Jak już p. redaktorze to prawidłowo to "aniołowie", a nie anioły

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo