Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzeszowice. Krzeszowicki Alarm Smogowy alarmuje w sprawie konieczności podjęcia działań na rzecz czystego powietrza.

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
KAS zebrał tysiąc podpisów pod petycją do burmistrza. Podczas happeningu na Rynku przedstawiciele KAS-u wręczyli ją wiceburmistrzowi Witoldowi Kulczyckiemu.

Artur Blusiewicz, jeden z uczestników tego wydarzenia podkreśla, że te działania są przede wszystkim dla dzieci, by nie rosły w szkodliwym środowisku.

- Wiele akcji można podejmować, by uświadamiać ludziom o zagrożeniu - mówi nasz rozmówca. Uważa, że mieszkańcy też mało się angażują w antysmogowe działania i widać opór wielu osób przed manifestowaniem.

Tak odniósł się do zbyt małego zainteresowania mieszkańców ich akcją, na którą przyprowadzono też dzieci, by je edukować.

- Dobrze, że jest taki happening, ale powinien być adresowany przede wszystkim do osób, które śmieciami palą piecach. Przecież burmistrz nie zmusi nikogo do wymiany starego pieca. Ale kontrole Straży Miejskiej jednak powinny być częstsze, a mandaty za zatruwanie powietrza wysokie - powiedział Jan Mitor.

Głównym organizatorem happeningu był Łukasz Kidoń. - Gmina ma dwa i pół roku na wymianę kopciuchów, by nie płacić kar. Jednak w tempie wymiany 150-200 rocznie proces ten potrwa do 25 lat. My teraz jesteśmy na etapie przekonywania tych, którzy powinni przekonywać - mówi Łukasz Kidoń.

Z taką opinią nie zgadza się burmistrz Wacław Gregorczyk. - Od 2016 roku podjęliśmy wiele działań antysmogowych, o których mówi KAS. Jednak wiele zależy od rządu i parlamentarzystów, jak wymóg sprzedaży tylko certyfikowanego węgla i obniżenie cen gazu, co na pewno wpłynęłoby na wymianę kopciuchów.

Powinno zostać wprowadzone systemowe, spójne rozwiązanie. Kopciuchy powinny być wymienione we wszystkich gminach w całej Polsce, bo powietrze nie zna granic - przekonuje burmistrz. Koszt wymiany starych pieców w gminie oszacowano na 20 mln zł, a tym roku gminę stać na wydanie na ten cel 200 tys. zł. - Brakuje programów z dotacjami, więc jesteśmy zdani tylko na swój budżet - dodaje włodarz gminy.

Podkreśla, że zgadza się z większością postulatów KAS-u, ale wiele z nich jest w gminie wdrożonych, np. zatrudnienie od 2016 r. pracownika ds. powietrza i niedawno jeszcze jednej osoby.

Także przeprowadzana jest inwentaryzacja kotłów. - Od 2016 r. przeprowadzano ją w formie ankiety. Jednak tylko około 1500 zostało wypełnionych. To za mało i w tej sytuacji pracownicy Urzędu będą odwiedzać domy i spisywać jakim systemem są domy ogrzewane - zapowiada burmistrz.

- Chcielibyśmy, tak jak w Skawinie być partnerem władz i mieć otwarte drzwi do Urzędu Miejskiego - mówi Łukasz Kidoń.
Jestem bardzo otwarty na rozmowy, ale do tej pory nikt z KAS-u się proponował rozmów. Chętnie się spotkam z przedstawicielami Alarmu, bo w naszym wspólnym interesie jest zdrowe powietrze - powiedział Wacław Gregorczyk.

Odnosi się też do wniosku KAS-u o zamontowanie stacji monitoringu powietrza.

- To rola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. My zainstalowaliśmy w gminie sześć czujników jakości powietrza - tłumaczy burmistrz.

Wymienia inne działania antysmogowe, jak akcje edukacyjne w placówkach oświatowych, pikniki ekologiczne, niedziele dla zdrowia, targi grzewcze.

O konieczności poprawienia jakości powietrza działacze KAS-u chcą rozmawiać na najbliższej sesji Rady Miejskiej. Jest zaplanowana na 30 maja. W tym tygodniu działacze KAS-u mają zamiar zapisać się głosu podczas obrad.

- Na pewno warto rozpowszechnić akcję ze Skawiny „Mój sąsiad już nie truje” i oczekiwać od Straży Miejskiej aktywniejszych kontroli. Na 150 interwencji wypisano tylko cztery lub pięć mandatów, a smog nie zniknął - mówi Łukasz Kidoń.

WIDEO: Zmiany w egzaminie na prawo jazdy. Mają na nich skorzystać kursanci

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski