Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzeszowice. Ulica Danka może zniknąć. Jej patron jest pod lupą IPN

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Krzeszowickie liceum powstało na bazie dawnego gimnazjum. Niektórzy pamiętają, że jego założycielem był Wincenty Danek
Krzeszowickie liceum powstało na bazie dawnego gimnazjum. Niektórzy pamiętają, że jego założycielem był Wincenty Danek Fot. Barbara Ciryt
Ustawa dekomunizacyjna dosięgła ulicy Wincentego Danka. Instytut Pamięci Narodowej uznał, że ulica jego imienia - znajdująca się w centrum miasta - powinna zmienić nazwę. Radni polemizują.

W sprawie ulicy prof. Wincentego Danka do władz Krzeszowic zwrócili się urzędnicy wojewody, informując burmistrza, że nazwa ulicy jest sprzeczna z ustawą z 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. A to propagowanie odbywa się m.in. poprzez nazwy miejsc użyteczności publicznej.

W Krzeszowicach prof. Danek ma swoją ulicę, która prowadzi od Rynku w stronę szkoły podstawowej i boiska. Tymczasem IPN wskazał niechlubną historię prof. Danka, jako aktywisty komunistycznej partii, działacza stalinowskich struktur oświatowych. Tego, który współuczestniczył w przejmowaniu przez stalinowskie państwo kościelnych szkół i zakładów wychowawczych.

Nim Danek został rektorem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, trafił do Krzeszowic. Tu pracował i tworzył struktury Związku Walki Młodych, był tam też przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej.

- Jednak obok działań uznanych za negatywne, zrobił sporo dobrego dla Krzeszowic. Założył przecież gimnazjum, które zostało potem przekształcone w liceum - mówi Adam Godyń, przewodniczący Rady Miejskiej w Krzeszowicach. Przypomina, że starsze osoby w gminie cenią inicjatywę Danka, który tworzył szkolenia dla nauczycieli, którzy po wojnie uczyli młodzież, ale potrzebowali też podnosić swoje kompetencje.

W Krzeszowicach zdania, co do działalności profesora znajdującego się na „czarnej liście” IPN, są podzielone.

- Mało kto pamięta prof. Danka i mało kto o nim mówi. Wiadomo zaś, że nim ulica otrzymała jego imię, to nazywała się Apteczna, ale dziś nie ma tam apteki. O opinię, co zrobić z nazwą, zwróciłem się do Rady Miejskiej, bo w jej kompetencji jest nazewnictwo ulic - mówi Wacław Gregorczyk, burmistrz Krzeszowic.

Radni twierdzą, że odebranie Dankowi patronatu nad jedną z dróg w centrum miasta byłoby krzywdzące dla niego samego i miejscowej społeczności, bo wielu osobom pomagał, w czasie wojny uczestniczył w systemie tajnego nauczania. Uważają, że IPN powinien zweryfikować decyzję o zakwalifikowaniu profesora do kręgu osób propagujących komunizm.

- Natomiast jeśli zmiana będzie nieunikniona, to apelujemy do wojewody, żeby przywrócić historyczną nazwę ul. Apteczna - mówi przewodniczący Adam Godyń.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 1. Dlaczego wychodzimy na pole?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski