Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzewy róż sadzimy najczęściej w jesieni

(DD)
Bez róż nie może się obejść najmniejszy przydomowy ogródek
Bez róż nie może się obejść najmniejszy przydomowy ogródek Fot. 123rf
Ogród. W październiku sadzimy róże. Zdążą się do zimy ukorzenić i wiosną w pełni rozpoczną wegetację.

W Polsce róże cieszą się niesłabnącą popularnością i wciąż pozostają najpiękniejszym kwiatem, bez którego nawet najmniejszy przydomowy ogródek nie może się obejść. Krzew zalicza się do rodziny różowatych (Rosaceae). Każdego roku w handlu pojawia się wiele nowych odmian tych kwiatów. Mamy więc róże pnące, krzaczaste, rabatowe, ogrodowe…

Październik to najlepszy czas na sadzenie róż z gruntu. To właśnie teraz, a nie wiosną, centra ogrodnicze proponują największy ich wybór odmianowy i najniższe ceny. Krzewy sadzone o tej porze roku łatwiej, szybciej i równomierniej się ukorzeniają; łatwiej też będzie je przyciąć. Minusem jest to, że zawsze istnieje ryzyko przemarznięcia świeżo posadzonych sadzonek. Wiosną zaleca się sadzenie róż piennych - posadzone jesienią, zimą łatwiej przemarzną niż róże karzaczaste. Przez cały sezon wegetacyjny, aż do wystąpienia stałych przymrozków, możemy natomiast sadzić róże sprzedawane w pojemnikach, które mają wykształconą zwartą bryłę korzeniową, mniej wrażliwą niż nagi korzeń.

Kupujemy krzew

Wybierając w sklepie ogrodniczym krzewy róż do sadzenia, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw. Roślina powinna mieć przynajmniej dwa mocne, nie uszkodzone pędy o grubości ołówka. Korzenie powinny być silne i posiadać wiele drobnych włośników. Szyjka korzeniowa, od której odchodzą pędy, powinna mieć grubość co najmniej 16 mm.

Przyjrzyjmy się uważnie pędom - występujące na nich szare lub brunatne plamy mogą być oznaką choroby. Natomiast białe, słabe pędy, które wypuszczają róże będące w opakowaniu plastikowym, na wolnym powietrzu szybko obumrą.

Podczas sadzenia młode sadzonki warto zaszczepić szczepionką mikoryzową dla róży. Dzięki temu znacznie łatwiej się przyjmą, a w przyszłości będą lepiej tolerować niesprzyjające warunki glebowe i atmosferyczne.

Wybieramy miejsce

Najlepsze dla róż jest miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru. Krzewy sadzimy w wilgotnym, piaszczysto-gliniastym podłożu o dużej zawartości próchnicy. Zalecany odczyn pH gleby wynosi 6,5. Jeżeli jest zbyt kwaśna, przed posadzeniem róż należy ją zwapnować, używając wapna nawozowego lub kredy. Możemy poprawić strukturę gleby dodając do niej różne materiały organiczne, np. torf, korę sosnową lub obornik. Zanim dodamy składniki, ziemię musimy spulchnić.

Sadzimy róże

Przed posadzeniem róży usuwamy nadłamane części korzeni rośliny, pozostałe korzenie skracamy do długości ok. 25 cm oraz moczymy je w wodzie z dodatkiem fungicydów (ok. 20 minut). Po wyjęciu z zaprawy, różę należy posadzić jak najszybciej. Jeśli krzew ma jeszcze liście, musimy je usunąć. Dołek musi być na tyle głęboki, aby korzenie mogły w nim zwisać niemal pionowo, powinny być też równomiernie rozłożone. Po zasypaniu ziemię wokół krzewu udeptujemy.

Krzew musi być posadzony na takiej głębokości, aby po udeptaniu ziemi i podlaniu wodą, miejsce okulizacji na szyjce korzeniowej znajdowało się tuż nad powierzchnią gleby. Gdy woda po podlaniu wsiąknie, usypujemy wokół rośliny kopczyki z ziemi o wysokości od 20 do 30 cm, które zabezpieczą pędy przed przemarznięciem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski