MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Putra

DER
Był współzałożycielem Prawa i Sprawiedliwości, senatorem i wicemarszałekiem Senatu, posłem i wicemarszałkiem Sejmu VI kadencji. Urodził się 4 lipca 1957 r. we wsi Józefowo na Podlasiu. Był synem rolnika. W 1975 r. zamieszkał w Białymstoku. Ukończył Technikum Mechaniczne w Białymstoku.

Wicemarszałek Senatu RP. Miał 53 lata.

Krzysztofa Putrę zapamiętamy m.in. jako właściciela najbujniejszych w polskim parlamencie, sumiastych wąsów. Potrafił z nich żartować. Stały się obiektem głośnego i komentowanego w mediach zobowiązania - Krzysztof Putra obiecał, że je zgoli, gdy PiS pokona PO w wyborach na Podlasiu. Senator dotrzymał słowa. Wąsy jednak ponownie zapuścił. Żartobliwie tłumaczył wtedy, że wraz z wąsami rośnie jego domowy autorytet, a poza tym "przyzwyczaił się do tej miotły na twarzy".

Krzysztof Putra w latach 1975-1994 pracował w Fabryce Przyrządów i Uchwytów w Białymstoku, najpierw jako robotnik, a od 1983 r. jako mistrz na wydziale doświadczalnym. Był wiceprzewodniczącym i przewodniczącym Rady Pracowniczej w zakładzie. Od 1980 r. działał w "Solidarności". W 1988 r. został współzałożycielem Stowarzyszenia Działaczy Samorządu Pracowniczego.

Od 1995 do 2005 r. był prezesem Zarządu PUHP "Lech" Sp. z o.o. w Białymstoku. Został też prezesem Klubu Sportowego "Podlasie Białystok".

W 1989 r. został bezpartyjnym posłem Sejmu X kadencji (z listy Obywatelskiego Komitetu "Solidarność"). Miał bardzo duże poparcie - uzyskał największą liczbę głosów w swoim okręgu wyborczym. Rok później był jednym z założycieli Porozumienia Centrum, a Jarosław Kaczyński po latach mówił o nim jak o najbardziej lojalnym współpracowniku. Putra zasiadał we władzach krajowych PC, objął też funkcję prezesa jej Zarządu Wojewódzkiego w Białymstoku.

Gdy w 1991 r. został posłem Sejmu I kadencji (z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum), Krzysztof Putra nie unikał parlamentarnej pracy. W Sejmie X (1989-1991) i I kadencji (1991-1993) pracował w komisjach: Stosunków Gospodarczych z Zagranicą i Gospodarki Morskiej, Systemu Gospodarczego, Przemysłu i Budownictwa oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

W 2001 r. Krzysztof Putra był jednym z założycieli Prawa i Sprawiedliwości. We wrześniu 2005 r. został senatorem VI kadencji z okręgu obejmującego województwo podlaskie. W październiku tego samego roku wybrano go na wicemarszałka Senatu (2005-2007). W Senacie RP był członkiem Komisji Gospodarki Narodowej.

Do wyborów parlamentarnych w 2007 r. Krzysztof Putra wystartował z Podlasia. Był "jedynką" na białostockiej liście PiS. Uzyskał najlepszy wynik w okręgu - ponad 53 tys. głosów. Po wyborach był kandydatem z ramienia PiS na stanowisko marszałka Sejmu VI kadencji. Przegrał z Bronisławem Komorowskim z Platformy Obywatelskiej. Ostatecznie został wicemarszałkiem, obok Jarosława Kalinowskiego, Stefana Niesiołowskiego i Jerzego Szmajdzińskiego.

Osierocił ośmioro dzieci - sześciu synów i dwie córki. (DER)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski