Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ks. kanonik Bronisław Matuszny. Był proboszczem, ale przede wszystkim mieszkańcem wsi

(ADOM)
Ksiądz kanonik Bronisław Matuszny
Ksiądz kanonik Bronisław Matuszny fot. Zbigniew Kordula
Wspomnienie. Niedawno zmarły ks. kanonik Bronisław Matuszny przez 31 lat pracował w brzączowickiej parafii, aż do 2012 r., kiedy to odszedł na emeryturę.

- Nigdy w kościele, ani poza nim nie słyszałam, żeby śp. ks. Bronisław się złościł, żeby podnosił głos; nie wołał o pieniądze, za wszystko zawsze z góry dziękował i mówił „Bóg zapłać”. Był osobą budzącą zaufanie, miał dobre serce i często pomagał potrzebującym, chociaż nigdy tym się nie chwalił.

Interesował się problemami parafian, cieszył się z prostych gestów. Zachwycała go młodzież swoim śpiewem, panie z koła gospodyń wiejskich, ministranci, strażacy i małe dzieci, które biegały po kościele - nigdy mu to nie przeszkadzało. Gdy odchodził na emeryturę w 2012 r. cała wioska przyszła Go pożegnać i ludzie płakali - wspomina Jadwiga Daniek-Salawa.

Ksiądz Bronisław Matuszny od podstaw organizował życie tej parafii. W 1970 r., gdy podjęto decyzję o budowie zapory w Dobczycach stało się jasne, że na dnie sztucznego jeziora znajdzie się Droginia, parafia erygowana jeszcze w XIII w. Do niej od lat należały również Brzączowice. Większość mieszkańców Drogini, a także Brzączowic, musiało opuścić swoje domostwa i zmienić miejsca zamieszkania.

Dawna drogińska parafia została podzielona na dwie części: na południowym brzegu powstającego zalewu znalazły się Osieczany i Banowice, gdzie też przesiedlono część mieszkańców Drogini, zaś po stronie północnej - Brzączowice. Mieszkańcy tej wsi mieli aż kilkanaście kilometrów do powstającego kościoła w Osieczanach. Zorganizowanie samodzielnego duszpasterstwa stało się nie tylko marzeniem, ale koniecznością.

29 czerwca 1981 r. z zadaniem tworzenia ośrodka duszpasterskiego wraz z punktem katechetycznym został skierowany do Brzączowic ks. Bronisław Matuszny, poprzednio wikary w Ślemieniu. Najpierw w prowizorycznej kaplicy odprawiane były msze św. i inne nabożeństwa. Jednocześnie rozpoczęto budowę plebani, a wkrótce również kościoła. Dekretem z 7 stycznia 1987 r. w Brzączowicach powołana została samodzielna parafia pod wezwaniem NMP Królowej Polski. Pierwszym jej proboszczem został mianowany ks. Bronisław Matuszny. 15 października 1983 r. bp Albin Małysiak poświęcił plebanię, a w ściany wznoszonej świątyni wmurowany został kamień węgielny.

Ksiądz kanonik Bronisław Matuszny, zgodnie ze swoją wolą, został pochowany na cmentarzu parafialnym w Brzączowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski