Ksiądz Michał Heller"z kosmosu" z Orłem

Julita Majewska
Ks. prof Michał Kazimierz Heller - skromny tarnowski duszpasterz oraz wielki naukowiec, kosmolog i filozof w jednej osobie
Ks. prof Michał Kazimierz Heller - skromny tarnowski duszpasterz oraz wielki naukowiec, kosmolog i filozof w jednej osobie Andrzej Banaś
Udostępnij:
Tarnów. Ksiądz, filozof, kosmolog odebrał najwyższe w Polsce odznaczenie. Order Orła Białego wręczył mu Bronisław Komorowski

Przed ks. Michałem Hellerem najwyższe polskie odznaczenie, ustanowione w 1705 roku przez króla Augusta II, otrzymał Eugeniusz Kwiatkowski. Podobnie jak Michał Heller był on związany z Tarnowem i regionem. Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu Order Orła Białego przyznano pośmiertnie w 1996 r. Nadał go prezydent Aleksander Kwaśniewski.

"W uznaniu znamienitych zasług dla polskiej nauki oraz osiągnięcia w przełamywaniu barier między nauką i religią" - tak brzmiało uzasadnienie prezydenta Bronisława Komorowskiego, kiedy przyznawał to najwyższe polskie odznaczenia państwowe ks. prof. Hellerowi.

- To zwykły ksiądz, choć nabożeństwa w jego wykonaniu są zupełnie niezwykłe - mówi Damian Mika, który co tydzień w niedzielę przychodzi na mszę świętą w kościele O. Maksymiliana, którą odprawia ks. Michał Heller.

Ks. Michał Heller to przede wszystkim kapłan. Ale jego działalność, pasja i zainteresowania wykraczają znacznie dalej niż kapłańska posługa. Od najmłodszych lat interesowało go to, co dzieje się wysoko ponad niebem, w kosmosie.

Michał Kazimierz Heller urodził się w marcu 1938 roku w Tarnowie. Po wybuchu II wojny światowej został w 1940 roku wysiedlony przez ZSRR na Syberię. Po powrocie do Polski (1946 rok) podjął naukę i w 1953 roku zdał maturę w IV Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie. Po szkole średniej wybrał naukę w Seminarium Duchownym w Tarnowie.

Święcenia kapłańskie przyjął 26 kwietnia 1959 roku z rąk biskupa Karola Pękali, a następnie został wikariuszem w Ropczycach. Dalsze studia podjął na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie w 1966 roku obronił doktorat z kosmologii relatywistycznej

- Usłyszałem głos Boga - tak te czasy wspomina ks. Michał Heller. Potem został wykładowcą wydziału teologicznego, a następnie dziekanem.

Filozofia, kosmos i nauka o powstaniu świata zawsze go fascynowały. Chciał we wszystkim być najlepszy. Nie tylko w religii i kapłaństwe, ale także i w nauce, a szczególnie w kosmologii.

- Jego kazania nie są takimi zwykłymi, z jakimi mamy do czynienia w kościołach na codzień. On zmusza słuchaczy do myślenia. Zawsze są niebanalne, niezwykle interesujące i odkrywcze. Jego ostatnie kazanie na temat genezy świata, teorii wielkiego wybuchu, ewolucji i pojawienia się człowieka na świecie wywołało wśród słuchaczy wielkie poruszenie. Nikt inny nie porusza w kościele takich kwestii - dodaje Damian Mika.

Od kilkudziesięciu lat ks. Michał Heller poświęca się w pełni nauce i filozofii, a dokładnie próbie połączenia nauki i wiary. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt publikacji poświęconych rozważaniom na temat powstania świata, teorii wielkiego wybuchu oraz ewolucji człowieka, które łączy z teologią i wiarą.

W 2008 roku jako pierwszy Polak został laureatem prestiżowej Nagrody Templetona, przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią. 28 czerwca tego samego roku otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Tarnowa. Nagrodę przeznaczył na założenie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Jego największym marzeniem jest dotarcie do "teorii wszystkiego".

Fakty
Oni także otrzymaliOrder Orła Białego:
* Paweł Karol Sanguszko
(1680 - 1750) - marszałek litewski, podskarbi nadworny litewski
* Janusz Aleksander Sanguszko
(1712 - 1775) - marszałek nadworny litewski
* Hieronim Sanguszko
(1712 - 1775) - wojewoda wołyński, generał wojsk rosyjskich
* Janusz Modest Sanguszko
(1712 - 1775) - strażnik wielki koronny, generał wojsk rosyjskich
* Wincenty Witos (1874 - 1945)- polityk, działacz ruchu ludowego, od 1909 do 1931 r. wójt Wierzchosławic, trzykrotny premier II RP, W 1930 r. aresztowany przez władze sanacyjne, osadzony w twierdzy brzeskiej, skazany na 1,5 roku więzienia
* Eugeniusz Kwiatkowski(1888 - 1974) - wicepremier, minister skarbu, dyrektor techniczny w Państwowej Fabryce Związków Azotowych w Tarnowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie