Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz na kliknięcie myszki

Paweł Chwał
Pytania można zadać łatwo poprzez formularz, wchodząc do niego przez stronę internetową diecezji – mówi ks. Janusz Królikowski, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II
Pytania można zadać łatwo poprzez formularz, wchodząc do niego przez stronę internetową diecezji – mówi ks. Janusz Królikowski, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II FOT. PAWEŁ CHWAŁ
Tarnów. Internetowy Poradnik Katolika to kolejny niekonwencjonalny pomysł diecezji tarnowskiej. Każdy może w prosty sposób, anonimowo, rozwikłać problemy dotyczące wiary, Biblii i liturgii.

Nurtują Cię kwestie dotyczące m.in. tego, dlaczego rozwodnik nie może przyjąć komunii św., czy dziecko poczęte metodą in vitro może być ochrzczone lub czy absencja na mszy w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia to grzech?

Odpowiedzi na te pytania możesz już teraz uzyskać od duchownych nie ruszając się z domu. W tym tygodniu ruszył Internetowy Poradnik Katolika, który znajduje się na stronie www.diecezja.tarnow.pl.

Na pytania internautów czeka zespół 40 księży – wykładowców różnych przedmiotów na tarnowskim Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Pytania są przekierowywane przez moderatora poradnika do najlepiej zorientowanej w danej dziedzinie osoby.

– Dawniej ludzie szukali odpowiedzi na nurtujące ich pytania, również te dotyczące wiary, w książkach i encyklopediach. Teraz podstawowym źródłem informacji jest dla nich internet. Nie możemy pozostać w tej kwestii w tyle. Zresztą do sięgania po nowoczesne formy ewangelizowania zachęca duchownych sam papież Franciszek – mówi ks. Janusz Królikowski, dziekan Wydziału Teologicznego.

Pomysł utworzenia nietypowego poradnika zrodził się w jego głowie już jesienią ubiegłego roku. Czekał jednak z tym do chwili aż ruszy nowa wersja strony internetowej diecezji.

– Ludzie często dzwonią do kurii z najróżniejszymi pytaniami dotyczącymi nie tylko wiary, Biblii i kwestii doktrynalnych, ale mają też wątpliwości w sprawie podstaw katechizmu. Czasem krępują się, aby zapytać o to swojego proboszcza lub spowiednika. Nasz poradnik wychodzi im naprzeciw – mówi ks. Królikowski.

Klikamy i... pytamy

Wystarczy kliknąć zakładkę „Poradnik Katolika” na samej górze strony, aby szybko przenieść się do specjalnej wyszukiwarki, za pomocą której można znaleźć odpowiedzi na różne nurtujące katolików kwestie. Jednocześnie każdy może napisać swoje pytanie do księdza.

– Odpowiedzi będą pojawiać się najszybciej jak to tylko możliwe. Czasem po kilku godzinach, góra po kilku dniach – wyjaśnia ks. Królikowski. – Będą miały charakter ogólny. Nie chcemy na forum publicznym roztrząsać często osobistych problemów pytających osób.

Pod każdą odpowiedzią podpisany będzie z imienia i nazwiska kapłan, który jej udzielił oraz wskazana zostanie literatura i linki do stron w internecie, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł pogłębić temat.

Bp Jeż zaprasza do sieci

Do korzystania z Internetowego Poradnika Katolika zachęca wiernych m.in. biskup Andrzej Jeż, ordynariusz tarnowski.

– W czasach, w których żyjemy, mnożą się pytania pod adresem wiary katolickiej. Stawiają je zarówno ludzie wierzący, jak i ci, którzy szukają drogi do wiary i Kościoła. Te pytania są czymś naturalnym i domagają się odpowiedzi. Zmieniające się czasy nie powodują zmian w wierze, ale stawiają zasadnicze pytania odnośnie tego, jak powinna się ona wyrazić w nowych czasach i na co powinno się zwrócić szczególną uwagę w nowych okolicznościach – mówi bp Jeż.

ROZMOWA. Tarnów daje przykład innym diecezjom

Rozmawiamy z Marcinem Przeciszewskim, dyrektorem Katolickiej Agencji Informacyjnej.

– Czy Internetowy Poradnik Katolika to dobry pomysł?

– Bardzo dobry. Pamiętam, że w latach 90. z podobną inicjatywą wyszedł Episkopat Francji, a konkretnie kardynał Jean-Marie Lustiger. Pomyślałem sobie wtedy: „Szkoda, że czegoś takiego nie ma w Polsce”.

– Teraz już jest – w Tarnowie...

– Traktuję to jako kolejną ciekawą inicjatywę diecezji tarnowskiej, która wpisuje się w ramy nowej ewangelizacji, do której zachęca papież Franciszek. Mam nadzieję, że inne diecezje pójdą śladem Tarnowa i uruchomią podobne poradniki na swoich stronach.

– Czy rzeczywiście jest taka potrzeba?

– Laicyzacja społeczeństwa w Polsce niestety cały czas postępuje. Nie wszyscy chodzą regularnie do kościoła i nie stosują się do wskazówek zawartych w katechizmie. Wynika to między innymi z ich niewiedzy. Lekcje religii mieli już dawno – w szkole – i sporo z tego, czego wówczas się dowiedzieli, zapomnieli. Mają wątpliwości, ale wstydzą się zapytać swoich księży.

Rozmawiał Paweł Chwał

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski