Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz nie da ślubu pod drzewkiem

Grażyna Starzak
Ślub w plenerze? Tak, ale tylko cywilny. Sakrament małżeństwa powinien być udzielony w kościele
Ślub w plenerze? Tak, ale tylko cywilny. Sakrament małżeństwa powinien być udzielony w kościele archiwum
Obyczaje. Polscy biskupi przypominają duchownym i przyszłym małżonkom, że śluby kościelne powinny odbywać się tylko w kościołach

Coraz więcej par chce się pobrać w nietypowej scenerii. Zabytkowy pałac, muzeum, parka czy barka na rzece - to miejsca, w których szef Urzędu Stanu Cywilnego bez problemów udzieli ślubu. Ale kościelna ceremonia jest tam raczej wykluczona. Polscy biskupi na ostatnim zebraniu episkopatu przypomnieli duchownym i przyszłym małżonkom, że śluby kościelne powinny odbywać się tylko w kościołach.

Zapewne wiele par, które zamierzają się pobrać, marzy o takim ślubie, jaki 12 lat temu mieli lider zespołu „Ich Troje” Michał Wiśniewski oraz ówczesna wokalistka tej grupy Marta Mandrykiewicz (Mandaryna). Pobrali się w Laponii, w lodowym hotelu zbudowanym z 10 tys. ton lodu i 30 tys. ton śniegu. Będąca dziś po rozwodzie para ślubowała sobie miłość i wierność aż za kołem podbiegunowym. Ślubu udzielił im zaprzyjaźniony z Wiśniewskim ks. Arkadiusz Nowak.

Ślub kościelny poza miejscem kultu teoretycznie jest możliwy. Przepisy prawa kościelnego mówią jednak, że tylko w uzasadnionych przypadkach przyszli małżonkowie mogą prosić o zgodę na taki ślub miejscowego biskupa. Praktycznie, ordynariusze diecezji z reguły nie godzą się na to, bo jak mówi bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów, „miejsca święte, jakim są kościoły, to właściwe miejsce do organizowania ceremonii, a przede wszystkim do udzielania sakramentów”. W lepszej sytuacji są osoby, które w rodzinie mają księdza, lub przyjaźnią się z osobą duchowną. Im łatwiej jest uzyskać zgodę na ślub w plenerze. W Małopolsce, gdzie, jak wynika z danych GUS, zawiera się najwięcej ślubów kościelnych w Polsce, zdarza się to jednak niezwykle rzadko.

Jeden z takich ślubów „pod chmurką” odbył się 13 sierpnia 2013r. na górze Łopień. Młodą parą byli miłośnicy górskich wędrówek, którzy powiedzieli sobie „tak” w obecności ponad tysiąca osób uczestniczących w akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”, której patronuje „Dziennik Polski”. Historycznych zaślubin dokonał ks. Tadeusz Piwowarski, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie. Ks. Piwowarski, sam wytrawny piechur, wspominając ten ślub przyznaje, że udzielał tego sakramentu poza świątynią po raz pierwszy i ostatni. Sam jest zdania, że kościół to jedyne i właściwe miejsce na taką ceremonię.

Zdecydowana większość kapłanów podziela jego opinię. Ks. Jan Przybocki, proboszcz parafii w Bibicach, od lat główny koordynator Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę, przypomina, że w czasie tych wędrówek zdarzają się śluby. Podkreśla jednak, że sakramentu małżeństwa ksiądz udziela zawsze w kościele na trasie pielgrzymki, po wcześniejszym uzgodnieniu szczegółów z proboszczem danej parafii.

- Ślub powinien być w miejscu godnym, a nie pod drzewkiem. Plener jest dobry na zabawę, lecz na modlitwę najlepszy jest kościół. Mamy tyle pięknych kościołów - wyraża swoją opinię ks. Przybocki.

Bp Adam Bałabuch z episkopatu Polski, twierdzi, że coraz więcej narzeczonych pyta o możliwość udzielenia przez księdza ślubu w plenerze. W jego opinii to wynik „zamieszania i wątpliwości” spowodowanych zmianą prawa cywilnego, zgodnie, z którą ceremonie zawarcia związku małżeńskiego od 2015 r. mogą odbywać się poza urzędem.

Coraz więcej przyszłych małżonków z tego prawa korzysta, choć trzeba za to dodatkowo zapłacić - tysiąc złotych. Tylko w Krakowie w ubiegłym roku 52 pary zdecydowały się na taki krok. - W tym „tak” w nietypowej scenerii powiedziało sobie już 14 małżeństw. Chęć zawarcia związku poza siedzibą urzędu wyraziły do tej pory 42 pary - informuje Szczepan Ciuła, zastępca kierownika USC w Krakowie.

Takie ceremonie odbywają się najczęściej w hotelach i restauracjach. Były także śluby w Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz na barkach na Wiśle. Jedna z par wkrótce wypowie małżeńską przysięgę w ogrodach Muzeum Archeologicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski