Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książ Wielki coraz bliżej odzyskania statutu miasta

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Książ Wielki może stać się miastem od 1 stycznia
Książ Wielki może stać się miastem od 1 stycznia archiwum
Radni z gminy Książ Wielki popierają starania o uzyskanie przez miejscowość praw miejskich. Podczas głosowania przeprowadzonego na ostatniej sesji, 13 z nich poparło uchwałę w tej sprawie. Dwie osoby wstrzymały się od głosu. Podjęta uchwała pozwala na wystąpienie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (za pośrednictwem wojewody małopolskiego) z wnioskiem o przyznanie Książowi Wielkiemu praw miejskich z dniem 1 stycznia 2023 roku.

FLESZ - Nikt nie opuszcza posterunków - relacja obrońcy Kijowa

od 16 lat

Wynik głosowania nie jest niespodzianką, choć radni nie byli jednomyślni. Dwóch wstrzymało się od głosu, w tym Marek Płonczyński, który uważa, że w ten sposób wyraził stanowisko mieszkańców Książa na sprawę przywrócenia miejskości. Radny przekonuje, że skoro w konsultacjach społecznych wzięło udział zaledwie 28 mieszkańców miejscowości, to znaczy, że ludziom jest to obojętne.

- Ja nie mam problemu z tym, że mieszkam na wsi, nie wstydzę się tego. A konsultacje w mojej opinii nie były właściwie przeprowadzone. Uważam, że powinno się ludzi zaprosić na spotkanie, porozmawiać, wytłumaczyć pewne rzeczy, a nie tylko ogłosić konsultacje, których wynik i tak nie ma żadnego znaczenia. Skoro nie ma znaczenia, to ludzie nie wzięli w tym udziału – przekonuje radny.

Marek Płonczyński dodaje przy tym, że nie był przeciwny wnioskowi tylko dlatego, że podczas rozpoczęcia procedury przywrócenia praw miejskich poparł ten pomysł. - Gdybym teraz był przeciw, wyglądałoby to niepoważnie – uważa.

Z kolei wójt Marek Szopa już po ogłoszeniu wyników konsultacji społecznych tłumaczył, że nie jest zdziwiony małą aktywnością mieszkańców Książa Wielkiego, bo takie zjawisko obserwuje od jakiegoś czasu.

- Na zebrania wiejskie prawie nigdy nie przychodzi więcej niż 20 osób. Jedynym wyjątkiem są wybory sołtysa – przekonuje. Wójt zwraca przy tym uwagę, że wprawdzie frekwencja nie była duża, ale zdecydowana większość uczestników wypowiedziała się pozytywnie na temat miejskości Książa Wielkiego.

- Jestem przekonany, że większość osób popiera nasze starania, a w konsultacjach wzięli udział ci, którzy mają duże poczucie obowiązku. Moim zdaniem dzięki odzyskaniu statusu miasta, Książ zyska na prestiżu, a w połączeniu z budową drogi ekspresowej i przyszłą strefą gospodarczą, będzie ładnym miasteczkiem o stabilnych dochodach – mówi.

Przypomnijmy, że w jesiennych konsultacjach wzięło udział ponad 10 procent mieszkańców gminy. Z 535 uczestników 371 opowiedziało się za miejskością Książa, 119 było temu przeciwnych, a 32 wstrzymały się od głosu. W samym Książu Wielkim wypełniono 28 ankiet (20 było za, 8 przeciw). Decyzja o tym, czy Książ Wielki będzie miastem, powinna zapaść na poziomie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do sierpnia. Jeżeli procedura zakończy się pozytywnie, Książ Wielki ponownie stanie się miastem od 1 stycznia 2023 roku. Miejscowość posiadała status miasta w latach 1370-1869.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski