MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Książ Wielki. Rozpoczęła się budowa obwodnicy

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Krzysztof Capiga
Rozpoczęły się prace przy budowie odcinka nowej drogi powiatowej, która będzie pełniła funkcję obwodnicy Książa Wielkiego i Wielkiej Wsi.

FLESZ - Ile potrwa rowerowy boom?

od 16 lat

Długość fragmentu, który zostanie wybudowany od podstaw, to ponad 1,8 km. Będzie on prowadził od drogi krajowej nr 7 (połączy się z nią za skrzyżowaniem z ul. Jadwigi Danysz) do drogi powiatowej Książ Wielki, Książ Mały, Moczydło, z którą połączy się w Zygmuntowie, przysiółku Wielkiej Wsi. Nowa droga będzie się składać z jezdni o szerokości 6 metrów. Nie będą na niej obowiązywać ograniczenia tonażu.

Głównym celem budowy nowego odcinka jest odciążenie Książa Wielkiego od ruchu samochodów, które będą się poruszały między obecną krajową siódemką a węzłem Książ, czyli fragmentem budowanej drogi ekspresowej S7. Wójt Książa Wielkiego Marek Szopa nie kryje, że gdyby obwodnica nie powstała, skutki dla miejscowości byłyby fatalne. - Nasza miejscowości zostałaby rozjechana przez samochody. Obecna droga prowadzi tuż obok domów, a wiele z nich to stare, pożydowskie budynki osadzone na słabych fundamentach. Budowa obwodnicy spowoduje, że cały ruch od drogi ekspresowej zostanie wyprowadzony poza Książ. Dlatego dla nas jest to inwestycja kluczowa – tłumaczy.

Co bardzo ważne, nowa droga będzie też służyć pojazdom budowy drogi ekspresowej. Przetarg na wykonanie fragmentu między Bukowską Wola w gminie Miechów, a granicą województwa małopolskiego w Moczydle wygrała firma Intercor z Zawiercia. Na terenie gminy Książ Wielki budowa ma się rozpocząć dopiero w przyszłym roku (wykonawca zacznie od Bukowskiej Woli). Tymczasem obwodnica ma być gotowa do końca bieżącego. To umożliwi dowóz materiałów i sprzętu potrzebnego do wykonania ekspresówki już po nowym trakcie.

Inwestycja jest prowadzona na terenie, na którym w tej chwili znajdują się głównie łąki. To budzi obawy, czy taki grunt wytrzyma obciążenia. - Na razie wygląda to dobrze. Wykopy pod nową drogę mają z reguły od 60 cm do 1 metra głębokości. Tylko w jednym miejscu trzeba kopać na głębokość 1,6 m – informuje wójt Szopa.

Inwestycja wchodzi w skład zadania pod nazwą „Zwiększenie dostępności komunikacyjnej północnej części powiatu miechowskiego do projektowanej drogi ekspresowej S7 w węźle Książ”. Prócz budowy nowego fragmentu drogi, obejmuje modernizację liczącego blisko 8 km odcinka drogi powiatowej między Wielką Wsią, Książem Małym a Moczydłem (ta część inwestycji została już ukończona). Wykonawcą zadania jest Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego. Koszt inwestycji to 13,5 mln złotych. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz budżetów powiatu miechowskiego i gminy Książ Wielki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski