MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Książeczki z premią gwarancyjną

Redakcja
O zasadach realizowania książeczek mieszkaniowych z premią gwarancyjną rozmawiały z Czytelnikami zaproszone do redakcji przedstawicielki banku PKO BP SA w Krakowie: Elżbieta Jagła i Lucyna Jutka.

Relacja z telefonicznego dyżuru

Posiadacze książeczek mieszkaniowych z prawem do premii gwarancyjnej, których jest w kraju jeszcze około 1 mln 400 tys., mogą je w każdej chwili zlikwidować bez uzasadnienia, nie otrzymując żadnego zadośćuczynienia finansowego, albo też wykorzystać możliwość uzyskania premii, o ile mają do tego prawo. Komu takie prawo przysługuje?
- Premia gwarancyjna, finansowana ze środków budżetu państwa, jest wypłacana właścicielom książeczek mieszkaniowych założonych do dnia 23 października 1990 r. pod warunkiem, że przeznaczą oni te środki na ściśle określone cele mieszkaniowe. Tryb i zasady wypłaty premii określa ustawa o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnej oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych. Bank jest tylko wykonawcą tych przepisów.
Co stanowi podstawę wyliczenia premii?
- Wysokość premii gwarancyjnej zależy od wielu czynników, a algorytm jej wyliczania jest stosunkowo skomplikowany. W celu określenia jej wysokości najlepiej skierować się do banku. Bank bierze pod uwagę oszczędności zgromadzone na książeczce mieszkaniowej i oblicza premię według wzoru ustalonego w załączniku do wspomnianej ustawy.
Premia przysługuje od wpłat dokonywanych w poszczególnych latach na rachunek bankowy, dla których wzrost ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ogłoszonej przed kwartałem, w którym złożony został wniosek, w stosunku do ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego właściwej dla roku (kwartału) wniesienia wpłat jest wyższy od oprocentowania tych wpłat. Na potrzeby obliczania premii gwarancyjnej prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłasza cenę 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za okresy kwartalne.
Jakie inwestycje prowadzone przez posiadacza książeczki uprawniają go do otrzymania premii?
- Lista uprawnień jest długa. Mówiąc najogólniej dotyczy zarówno nabycia, budowy jak i remontu, przebudowy, nadbudowy domu czy mieszkania. Każda z tych czynności wymaga złożenia w banku innego, ściśle określonego kompletu dokumentów.
Czy premia gwarancyjna może być wypłacona dopiero po zakończeniu budowy domu?
- Niekoniecznie. Na wniosek właściciela książeczki mieszkaniowej premia może być wypłacona w przypadku zaawansowania budowy własnego domu jednorodzinnego, w wysokości minimum 20 proc. jego wartości kosztorysowej. Druga sytuacja dotyczy przebudowy, nadbudowy lub rozbudowy budynku mieszkalnego czy pomieszczeń niemieszkalnych, jeśli w ten sposób ma powstać odrębna własność lokalu mieszkalnego, w wysokości co najmniej 50 proc. jej wartości kosztorysowej. W obu przypadkach bank wymaga kompletu dokumentów potwierdzających aktualny stan w jakim inwestycja się znajduje.
Od dnia 1 kwietnia 2009 r. poszerzony został katalog zdarzeń, które można sfinansować z premii gwarancyjnej. Jedną z najistotniejszych zmian jest możliwość wykorzystania jej również jako wkładu własnego przy kredycie na niektóre inwestycje. Na jakie?
- Między innymi na uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej; nabycie, w drodze zakupu lub zamiany, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, z wyjątkiem nabycia tego prawa w części ułamkowej; nabycie, w drodze zakupu lub zamiany, własności lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną własność, lub domu jednorodzinnego, z wyjątkiem nabycia lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na zasadach współwłasności w częściach ułamkowych; uzyskanie własności domu jednorodzinnego lub odrębnej własności lokalu budowanego przez developera; budowę mieszkań przez TBS, budowę własnego domu jednorodzinnego; przebudowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku mieszkalnego lub pomieszczeń niemieszkalnych, jeżeli w ten sposób ma powstać odrębna własność lokalu mieszkalnego.
Chciałbym w tym roku wymienić okna w mieszkaniu. Jest to lokal własnościowy. Czy otrzymam w związku z tym premię gwarancyjną?
- Może pan otrzymać premię, ale wszystko zależy od tego, w którym roku książeczka została założona. Nabywanie uprawnień odbywa się według ściśle określonego harmonogramu. Od pierwszego kwietnia br. wypłacana jest premia na książeczki założone do roku 1968. Od 1 stycznia 2010 r. mogą się o nie starać posiadacze książeczek założonych w latach 1969 - 1972. Od początku roku 2011 realizowane będą książeczki wystawione w latach 1973 - 1975 itd. Ostatnie premie, dla książeczek z lat 1989 - 1990 będą wypłacane od 1 stycznia 2017 r.
Jakich formalności trzeba dopełnić, starając się o premię gwarancyjną?
- Właściciel książeczki mieszkaniowej powinien złożyć w Oddziale PKO BP SA wniosek o jej likwidację i wypłatę premii oraz odpowiednio udokumentować dokonanie czynności, jakie go do tego uprawniają. Wniosek powinien być złożony w terminie 90 dni od dnia, jak mówi ustawa, "wystąpienia czynności uprawniającej do wypłaty premii gwarancyjnej". Jeśli wniosek nie będzie wystarczająco udokumentowany bank wyznacza termin na uzupełnienie dokumentów, nie dłuższy niż 30 dni, licząc od dnia złożenia wniosku.
Notowała: Danuta Orlewska
(Dalszy ciąg relacji z dyżuru - za tydzień)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski