Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książką Miesiąca. „Podróż do kresu pamięci”

Wacław Krupiński
Krzysztof Orzechowski poznał teatr jako aktor, reżyser, dyrektor
Krzysztof Orzechowski poznał teatr jako aktor, reżyser, dyrektor ANDRZEJ BANAŚ
Teatr. „Podróż do kresu pamięci” Krzysztofa Orzechowskiego została najnowszą Krakowską Książką Miesiąca. Autor odbierze nagrodę w poniedziałek o godz. 19, w Śródmiejskim Ośrodku Kultury przy ul. Mikołajskiej 2.

Opublikowany przez Wydawnictwo BOSZ tom, znakomicie oprawiony graficznie przez Władysława Plutę, to pięknie poprowadzona przez Krzysztofa Orzechowskiego opowieść z życia. Po pierwsze rodzinnego (książkę zadedykował autor mamie i córce), a rodzina to wspaniale zakorzeniona w polskich dziejach i burzliwie przez nie doświadczona, co te wspomnienia barwnie oddają.

Po drugie opowieść dotyczy dekad spędzonych w teatrze: w krakowskiej PWST, w warszawskim Dramatycznym pod dyrekcją Holoubka, wreszcie w Krakowie, w Ludowym, gdzie autor był reżyserem, w Bagateli, której był dyrektorem i w Teatrze im. J. Słowackiego, którym kieruje od 1999 r.

Ale istotniejszy od samej faktografii jest intensywnie obecny w tej „podróży do kresu pamięci” ton refleksji. To rodzaj wspomnień dygresyjnych, które autor nasycił nienachalnymi komentarzami o odchodzącym świecie. Tym wokół, i tym zamkniętym w scenicznych murach.

Jakże odmiennym od tego, w jakim Krzysztof Orzechowski wyrastał, dojrzewał, o jakim sam mówi studentom jako profesor Akademii Teatralnej w Warszawie. Orzechowski nie wzbrania się przed dosadnymi określeniami, gdy pisze o niezdolnych reżyserach, gdy mówi o teatrze potwornie nudnym, bo monotematycznym i naśladowczym, ale nawet krytykując estetykę panującą w teatrze współczesnym czyni to elegancko. Bez tonu wyższości, bez połajanek, bez nazwisk.

Doświadczywszy teatru jako aktor, reżyser, dyrektor z żarliwością opowiada o świecie coraz bardziej nie swoim, nie kryjąc, że już się w nim nie odnajduje. To opowieść dojrzałego inteligenta, który z żalem konstatuje kres etosu inteligencji jako warstwy społecznej.

Podczas poniedziałkowego spotkania laudację wygłosi prof. Jacek Wojciechowski, po czym rozmowę z autorem, który odczyta fragmenty książki, poprowadzi niżej podpisany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski