Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książka

Redakcja
Na targu w brazylijskiej Kurytybie bez problemu można zjeść pierogi z serem. Serwuje je Tadeusz Kawalec, a jego stoisko z napisem "Tadeusz Rei Pierogi" - "Tadeusz Król Pierogów" - i z białym orłem na czerwonym tle przyciąga wielu klientów.

W innym brazylijskim mieście, Sao Paulo, można z kolei spotkać kwiat polskiej arystokracji - Sanguszków, Czartoryskich, Lubomirskich, Rostworowskich, Tarnowskich, którzy osiedlili się tu po II wojnie światowej. O nich, i o wielu innych Polakach rozsianych po świecie, pisze Henryk Mąka, publicysta i podróżnik, w książce "Nasi w tropikach", wydanej nakładem Bellony.

Wśród rodaków, z którymi Henryk Mąka spotkał się podczas swoich wizyt w ponad stu krajach, był i rodowity krakowianin, urodzony w roku 1928 Stanisław Płaczek, były żołnierz Legii Cudzoziemskiej, mieszkaniec Tahiti. Jego życiorys to temat na znakomitą powieść awanturniczą.

Podczas wojny wywieziony na roboty do Niemiec, służył potem w amerykańskich kompaniach wartowniczych, był górnikiem, w końcu zaciągnął się do Legii. Walczył w Algierii i Wietnamie, w roku 1965 służył na atolu Mururoa, ochraniając francuskie eksperymenty z bronią atomową. Urlopy spędzał na Tahiti, gdzie pewnego razu, w maleńkiej wiosce, prosto z drzewa spadła nań piękna i młoda dziewczyna. Państwo Płaczkowie dorobili się sześciorga dzieci, noszących polskie imiona - Staszek, Krysia, Maniuś...

(WJUR)

Henryk Mąka "Nasi w tropikach", Bellona, Warszawa 2013

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski