Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki i ich autorzy z całego świata będą rządzić w Krakowie

Urszula Wolak
Fot. Wojciech Matusik
Wydarzenie. 18. Międzynarodowe Targi Książki kuszą nie tylko nazwiskami pisarzy.

Nowa siedziba 18. Targów Książki w Krakowie (początek 23 października) oznacza zmianę statusu tego wyjątkowego wydarzenia, stającego się imprezą międzynarodową.

– W Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym Expo Kraków na ulicy Galicyjskiej 9 znajdzie swoje miejsce 690 wystawców, w tym 81 zagranicznych z 21 krajów – nie tylko z Europy, ale także ze Stanów Zjednoczonych, Syrii i Australii – mówi Grażyna Grabowska, prezes Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Zmianę tę z pewnością odczują uczestnicy wydarzenia.

– Powierzchnia Expo Kraków jest dwa razy większa od naszej poprzedniej siedziby i zaprojektowana specjalnie z myślą o potencjalnych uczestnikach. Spotkania z autorami książek i nie tylko będą odbywały się w przystosowanych do tego salach konferencyjnych. Projektanci postawili też szczególny nacisk na wygodę w poruszaniu się między stoiskami, dlatego będziemy spacerować szerokimi, dostosowa­nymi do potrzeb uczestników, alejkami – wymienia Grażyna Gra­­bowska.

Na Targach kupimy nie tylko premierowe wydania książek w atrakcyjnej cenie. Przechadzając się alejkami, spotkamy wybitnych mistrzów pióra. Jednym z nich będzie kataloński pisarz Jaume Cabré. Autor zaistniał w świadomości polskich czytelników za sprawą powieści „Wyznaję” z 2011 roku.

Listę zagranicznych gości tworzą też m.in.: jeden z najpopularniejszych obecnie izraelskich autorów – Etgar Keret; szwedzki duet – Jerker Eriksson i Hakan Axlandr Sundquist – piszący thrilerry pod pseudonimem Erik Axl Sund; czeska pisarka i kuratorka wystaw Kateřina Tučková. Chętni do rozmów z czytelnikami będą też z pewnością twórcy z Polski, m.in. Jacek Dehnel, Julia Hartwig, Marek Krajewski, Ryszard Krynicki, Roma Ligocka, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch, Janusz L. Wiśniewski.

Pisarze i ich dzieła to jednak nie wszystko. Podczas 18. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie ponownie spotkają się także tradycja z nowoczesnością.

– Symbolem tradycji stanie się z pewnością wystawienie wiernej kopii „Kroniki Galla Anonima”. Jej twórcy przyłożyli wielką wagę do dbałości o średniowieczne szczegóły. Uwagę przyciąga kunszt wykonania; oprawy i liternictwo. Twórcy zachowali nawet błędy popełnione na kartach pierwowzoru – opowiada Grażyna Grabowska.

Po raz pierwszy Targi Książki otworzą się także na blogosferę. W Expo Kraków odbędzie się I Ogólnopolski Zjazd Blogerów Literackich. – To bardzo wpływowa, złożona grupa sprzyjająca promowaniu czytelnictwa w kraju. Spodziewamy się interesującej dyskusji z blogerami ­– mówi prezes Grabowska.

18. Międzynarodowe Targi Książki potrwają od 23 do 26 października. Kraków zamieni się w tym czasie w polską stolicę książki.

– Statystyki z ubiegłych lat wskazują, że w imprezie biorą udział głównie młodzi, uczący się jeszcze ludzie. To bardzo optymistyczne dane, sugerujące, że na naszych oczach wykształca się nowe pokolenie – którego reprezentanci rzeczywiście czytają książki. Wierzę, że dzięki nim zatrzymamy spadek czytelnictwa w naszym kraju – mówi Grabowska.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski