Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki

Redakcja
poleca Marcin Wilk

"Spiżarnia literacka” (6/6)

Czesław Miłosz

Wydawnictwo Literackie, Kraków 2011.

W Roku Czesława Miłosza nie wypada nie czytać noblisty. Dlatego tym chętniej podsuwamy perełkę niebywale smakowitą, czyli "Spiżarnię literacką”. Pisane pod koniec życia miniatury (chciałoby się napisać: konfitury) dotyczą w dużej mierze życia literackiego, w którym bezpośrednio uczestniczył autor "Rodzinnej Europy”. Jest więc szkic o Janie Lechoniu czy nawiązania do postaci Jerzego Giedroycia, ale są też obrazki z Piłsudskim czy Rimbaud w tle. Znakomitemu opracowaniu krytycznemu towarzyszą przypisy, które dla erudytów będą utwierdzeniem w ich doskonałej wiedzy, a dla nas – poręczną ściągą podczas tej fascynującej przygody.

"Niedziela, która zdarzyła się w środę” (6/6)**

Mariusz Szczygieł

Czarne, Wołowiec 2011.

Mariusz Szczygieł, reportażysta i (dla wielu) autor doskonałych publikacji o Czechach, pisał kiedyś o przeciętności. Rezultatem był zbiór tekstów "Niedziela, która zdarzyła się w środę” – o Polsce bez tabu i uprzedzeń. Szczygieł komentuje więc zwykłe polskie ogłoszenia, podsłuchuje zwykły polski język, pyta o zwykły polski seks. Życie? Owszem, właśnie to interesuje Szczygła najbardziej. Bez ocen, czasem z poczuciem humoru, a nade wszystko – bawiąc się formą i gatunkiem. W rezultacie powstała książka, którą można czytać przez cały tydzień. Czarnemu gratulujemy decyzji o jej wznowieniu!

"Prawnik z lincolna” (4/6)**

Michael Connelly

przeł. Łukasz Praski, Albatros/Kuryłowicz, Warszawa 2011.

Mickey Haller, jak sam powiada, nie należy do "pieszczoszków korporacji adwokackiej”. Ale mimo tego radzi sobie całkiem nieźle. Właśnie trafia mu się obrona zamożnego playboya z bogatej dzielnicy oskarżonego o pobicie i gwałt. Wymarzona sprawa. Przynajmniej na początku. Bo z czasem okazuje się, że Haller będzie musiał się zmierzyć z ponurą prawdą. Przy okazji – będzie musiał zadbać również o swoje życie. Da radę? To się okaże. A że fabuła Connelly’ego daje radę niech zaświadczy ekranizacja powieści z Matthew McConaugheyem i Marisą Tomei w rolach głównych.

"Oszukać Hitlera” (5/6)**

Ben MacIntyre

przeł. Anna Sak, Znak, Kraków 2011.

"Mincemeat” to tajna operacja, dzięki której nie tylko udało się zmylić niemieckie dowództwo, ale i ocalić życie tysięcy żołnierzy. Specjalną rolę odegrał agent specjalny. Krakowski Znak, który wydał na ten temat książkę, pisze, że historia przypomina fabułę z Jamesem Bondem. Coś w tym jest. W każdym razie narastające napięcie, tajemnica, kryjąca się za sprawą, a także niezwykła intryga – ucieszą wszystkich poszukiwaczy nieoczywistych historii. Momentami tę książkę czyta się jak absurdalną opowieść o rzeczywistości, która najdoskonalszym planistom wymknęła się spod kontroli. A to ci dopiero!

R E K L A M A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski