Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książnice Wielkie. Zjazd absolwentów Szkoły Podstawowej

RED
archiwum SP w Książnicach Wielkich
Z okazji 60. rocznicy otwarcia nowego budynku Szkoły Podstawowej im. Piotra Barylaka w Książnicach Wielkich odbył się szkolny zjazd absolwentów. Uczestniczyło w nim ponad 160 dawnych uczniów.

Absolwenci przybyli nie tylko z Książnic oraz sąsiednich Biskupic, Koszyc, czy Łapszowa. Byli goście z odległych zakątków Polski, ale też z Norwegii, Francji, USA, nawet Zambii.

Inaugurującą spotkanie mszę odprawili księża absolwenci Tomasz Rusiecki i Janusz Mularz oraz proboszcz Wiesław Baran i wikariusz Andrzej Pragnący. Na organach grał Hubert Król, alumn kieleckiego seminarium duchownego, również absolwent książnickiej szkoły. Byli uczniowie czytali też Ewangelię i wezwania modlitwy wiernych przygotowane przez Janinę Brzozowską. Wcześniej delegacje zapaliły znicze na grobach zmarłych nauczycieli i szkolnych kolegów.

Honorowymi gośćmi uroczystości byli nauczyciele emeryci: Władysława Magiera, Zenona Król, Maria i Andrzej Oziębłowie, syn patrona szkoły Jan Barylak, Jadwiga Wójcik (współautorka książki „Dzieje Szkoły Podstawowej w Książnicach Wielkich”), była dyrektor Teresa Domagała i była nauczycielka języka angielskiego Anna Król. Dyrektor szkoły Jan Krepa odczytał listy od prof. Władysława Kupiszewskiego oraz Teresy Michalec–Radziszewskiej, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli uczestniczyć w zjeździe. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że profesor Kupiszewski jest synem Kazimierza Kupiszewskiego, przewodniczącego Komitetu Budowy Szkoły i wieloletniego przewodniczącego Rady Rodziców.

Zjazd prowadzili Maria Neumann (z domu Bożek) i Jan Bożek. Wspomnienia o szkole i nauczycielach opracowała i przedstawiła Janina Brzozowska (z d. Kupiszewska). Specjalnie na tę okazję przygotowano wystawę szkolnych kronik i archiwalnych zdjęć. W „podróż” do znajomych miejsc pociągiem jubileuszowym „Piotr Barylak” zabrali absolwentów obecni uczniowie szkoły. W programie artystycznym zaprezentowali tańce ludowe, piosenki i wiersze. Uczniowie siódmej klasy wystawili „Balladynę”, dramat, który był przed laty prezentowany na szkolnej scenie. Kilkadziesiąt lat temu rolę Balladyny zagrała Marysia Magierzanka, jej siostrę Alinę Danusia Dońcówna, a hrabiego Kirkora Marian Grzyb z Zagaja.

Po części artystycznej przyszedł czas na spacery po szkole, odszukanie kolegów z klasy, pamiątkowe fotografie i wspomnienia.

WIDEO: Zbawienie dla pieszych, rowerzystów i niewidomych. Bezgłośne samochody elektryczne i hybrydowe będą wydawać dźwięki

Źródło: TVN Turbo/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski