Książnice Wielkie. Zjazd absolwentów Szkoły Podstawowej

RED
archiwum SP w Książnicach Wielkich
Udostępnij:
Z okazji 60. rocznicy otwarcia nowego budynku Szkoły Podstawowej im. Piotra Barylaka w Książnicach Wielkich odbył się szkolny zjazd absolwentów. Uczestniczyło w nim ponad 160 dawnych uczniów.

Absolwenci przybyli nie tylko z Książnic oraz sąsiednich Biskupic, Koszyc, czy Łapszowa. Byli goście z odległych zakątków Polski, ale też z Norwegii, Francji, USA, nawet Zambii.

Inaugurującą spotkanie mszę odprawili księża absolwenci Tomasz Rusiecki i Janusz Mularz oraz proboszcz Wiesław Baran i wikariusz Andrzej Pragnący. Na organach grał Hubert Król, alumn kieleckiego seminarium duchownego, również absolwent książnickiej szkoły. Byli uczniowie czytali też Ewangelię i wezwania modlitwy wiernych przygotowane przez Janinę Brzozowską. Wcześniej delegacje zapaliły znicze na grobach zmarłych nauczycieli i szkolnych kolegów.

Honorowymi gośćmi uroczystości byli nauczyciele emeryci: Władysława Magiera, Zenona Król, Maria i Andrzej Oziębłowie, syn patrona szkoły Jan Barylak, Jadwiga Wójcik (współautorka książki „Dzieje Szkoły Podstawowej w Książnicach Wielkich”), była dyrektor Teresa Domagała i była nauczycielka języka angielskiego Anna Król. Dyrektor szkoły Jan Krepa odczytał listy od prof. Władysława Kupiszewskiego oraz Teresy Michalec–Radziszewskiej, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli uczestniczyć w zjeździe. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że profesor Kupiszewski jest synem Kazimierza Kupiszewskiego, przewodniczącego Komitetu Budowy Szkoły i wieloletniego przewodniczącego Rady Rodziców.

Zjazd prowadzili Maria Neumann (z domu Bożek) i Jan Bożek. Wspomnienia o szkole i nauczycielach opracowała i przedstawiła Janina Brzozowska (z d. Kupiszewska). Specjalnie na tę okazję przygotowano wystawę szkolnych kronik i archiwalnych zdjęć. W „podróż” do znajomych miejsc pociągiem jubileuszowym „Piotr Barylak” zabrali absolwentów obecni uczniowie szkoły. W programie artystycznym zaprezentowali tańce ludowe, piosenki i wiersze. Uczniowie siódmej klasy wystawili „Balladynę”, dramat, który był przed laty prezentowany na szkolnej scenie. Kilkadziesiąt lat temu rolę Balladyny zagrała Marysia Magierzanka, jej siostrę Alinę Danusia Dońcówna, a hrabiego Kirkora Marian Grzyb z Zagaja.

Po części artystycznej przyszedł czas na spacery po szkole, odszukanie kolegów z klasy, pamiątkowe fotografie i wspomnienia.

WIDEO: Zbawienie dla pieszych, rowerzystów i niewidomych. Bezgłośne samochody elektryczne i hybrydowe będą wydawać dźwięki

Źródło: TVN Turbo/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie