Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księga wieczysta - co to takiego. Gdzie jej szukać i w jakiej wersji?

Oprac. Katarzyna Borek
Dla kupującego nieruchomość, na przykład dom, w praktyce najważniejsze są działy III i IV księgi wieczystej
Dla kupującego nieruchomość, na przykład dom, w praktyce najważniejsze są działy III i IV księgi wieczystej Fot. 123RF
Prawo. Planujesz kupić mieszkanie albo dom? W takim razie musisz wiedzieć, co to jest księga wieczysta. Jakie informacje wyczytasz z takiej księgi? Gdzie jej szukać i w jakiej wersji? Na co zwrócić uwagę, gdy ją przeglądasz? Wyjaśnia ekspert.

Księga wieczysta Online. Wypis, odpis z księgi wieczystej. Jak sprawdzić księgę wieczystą w Internecie?

Księga wieczysta - to może brzmieć tajemniczo i zwykle tak właśnie brzmi. Warto jednak rozszyfrować to pojęcie, bo na pewno zetkniemy się z nim, gdy będziemy chcieli kupić na przykład dom czy mieszkanie. - Dokładna lektura księgi wieczystej nieruchomości to podstawowy obowiązek każdego, kto planuje ją kupić - potwierdza Robert Tomaszewski, prezes działającej na rynku nieruchomości firmy Saveinvest Sp. z o.o. Zawarte w księdze wieczystej informacje mogą ustrzec przed wieloma problemami w przyszłości.

Co to jest za księga

1. Księga wieczysta to dokument, który opisuje stan prawny nieruchomości.

2. Księga wieczysta zakładana jest dla każdej nieruchomości.

3. Zawarte w niej informacje są na bieżąco uzupełniane.

Kto ją prowadzi

Księgi prowadzone są przez wydziały wieczystoksięgowe sądów rejonowych.

Warto wiedzieć: obecnie większość ksiąg prowadzona jest nie tylko w wersji papierowej, ale również elektronicznej.

Kto może do niej zajrzeć

1. Dostęp do ksiąg wieczystych ma każdy, bo jest to publiczny i jawny rejestr - udostępniany na wniosek zainteresowanej osoby.

2. Wnioski dostępne są w każdym wydziale ksiąg wieczystych sądu.

3. Z wersjami ksiąg wieczystych online można zapoznać się na stronie ekw.ms.gov.pl. Jest to serwis Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak sprawdzić

Aby poznać stan prawny danej nieruchomości, wystarczy znać numer księgi wieczystej, jaka jest dla niej prowadzona.

Co wyczytasz z księgi

Informacje zawarte w księdze wieczystej pozwalają na uzyskanie danych dotyczących między innymi właściciela działki i jej położenia, obciążenie hipoteką (to zabezpieczenie wierzyciela, na przykład banku, na nieruchomości).

Gdzie szukać tych informacji

Na całość księgi wieczystej składają się cztery działy.

  • Dział I zawiera informacje o samej nieruchomości. Z tego działu poznasz między innymi położenie nieruchomości, numer działki, rodzaj nieruchomości. Dział I informuje nas również o prawach związanych z własnością.
  • Dział II zawiera informacje dotyczące właściciela nieruchomości bądź też jej użytkownika wieczystego.
  • Dział III zawiera wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, wpisy o ograniczeniach związanych z rozporządzaniem nieruchomością i innych prawach osobistych oraz o roszczeniach z nią związanych.
  • Dział IV informuje o istniejących obciążeniach danej nieruchomości.

- Dla kupującego nieruchomość niewątpliwie najważniejsze są działy III i IV. Warto jednak wiedzieć, jakie informacje można znaleźć w pozostałych działach - podpowiada ekspert.

Na to też popatrz

Obowiązuje taka zasada, że jakikolwiek wpis w księdze wieczystej wykonywany jest za zgodą sądu.

Aby sąd podjął decyzję o wpisie, konieczne jest złożenie wniosku przez osobę uprawnioną. W dniu, gdy taki wniosek pojawia się w sądzie, jest automatycznie rejestrowany i opatrywany numerem ewidencyjnym. Numer taki wpisywany jest do księgi. Jest to tak zwana wzmianka.

Uwaga! Przeglądając księgę, w której pojawia się wzmianka o złożonym wniosku, powinniśmy koniecznie dowiedzieć się, czego ten wniosek dotyczy - podpowiada Tomaszewski.

Gwarancja zgodności

W stosunku do informacji zawartych w księgach wieczystych stosowane jest domniemanie zgodności ze stanem prawnym.

Jest to tak zwana rękojmia wiary publicznej.

W praktyce oznacza to, że wszelkie informacje zawarte w księdze wieczystej możemy przyjąć za prawdziwe i zgodne ze stanem rzeczywistym, a transakcje oparte na nich za wiążące.

ważne informacje

Transakcja. Zanim wydasz pieniądze, sprawdź!

Nowy dom czy mieszkanie ma być źródłem radości, a nie finansowych kłopotów czy rodzinnych dramatów, bo, niestety, i tak się zdarza. Aby uniknąć problemów, musimy uświadomić sobie, że lepiej wcześniej dmuchać na zimne, aby potem nie płakać. Kluczowe znaczenie dla osoby kupującej działkę ma sprawdzenie stanu prawnego danej nieruchomości. Najważniejszym dokumentem, dzięki któremu potwierdzimy własność, jest odpis z księgi wieczystej, który powinien posiadać sprzedający. Aktualny jest jednak tylko ten wydany w ciągu ostatnich 3 miesięcy! Odpis można uzyskać również samodzielnie - w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego lub w Elektronicznym Rejestrze Ksiąg Wieczystych.

Porada. Na co zwrócić szczególną uwagę

Popatrz na ujawnione w księdze wieczystej tzw. wzmianki. To dopiero zapowiedzi ewentualnych wpisów. Trzeba zdawać sobie jednak również sprawę z tego, że nie wszystko wynika wprost z księgi wieczystej. Może okazać się, że gmina ma prawo pierwokupu lub - w przypadku nabywania prawa użytkowania wieczystego - jest ono obciążone pewnymi zobowiązaniami (np. warunkiem zabudowy w określonym terminie).

Zasady.Czy może nie być księgi wieczystej?

Nie, nie może. A to dlatego, że każda nieruchomość musi mieć założoną swoją księgę wieczystą. Obowiązuje bowiem taka zasada, że pozbawiona księgi nieruchomość pod względem prawnym po prostu nie istnieje.

Może jednak, oczywiście, zdarzyć się taka sytuacja, że jakaś nieruchomość nie ma księgi wieczystej albo też jej księga wieczysta uległa zniszczeniu albo na przykład zaginęła. Co możemy zrobić w takie sytuacji, jak powinniśmy postąpić?

W takim przypadku konieczne jest złożenie wniosku do sądu, a konkretniej - wniosku o dokonanie wpisu w księdze wieczystej. Ten ruch jest równoznaczny z założeniem księgi wieczystej. Pierwszego wpisu do niej dokonuje sędzia lub referendarz sądowy.

(KB)

Warto wiedzieć

Elektroniczne Księgi Wieczyste

Szukasz informacji na temat księgi wieczystej?
Chcesz dostać odpis księgi albo inny dokument? Nie musisz chodzić do sądu! Skorzystaj z systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (EKW). To znaczy wejdź na portal ekw.ms.gov.pl.

Kto może skorzystać z tego elektronicznego systemu?
Każdy kto zna elektroniczny numer księgi wieczystej danej nieruchomości.

Co możesz zrobić na portalu ekw.ms.gov.pl
Możesz:
1) przeglądać treść interesujących cię ksiąg wieczystych,
2) złożyć wniosek o odpis, wyciąg albo zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej, zrealizować płatność, pobrać dokument w formacie PDF.
W odpowiedzi otrzymasz e-mail z linkiem, pod którym możesz pobrać dokumenty w formacie PDF. Z linku możesz korzystać wielokrotnie,
3) sprawdzić, czy odpisy, wyciągi i zaświadczenia o zamknięciu księgi, uzyskane drogą elektroniczną, są aktualne i prawdziwe.

Kiedy usługa jest darmowa.
Przeglądanie ksiąg wieczystych jest bezpłatne. Jeśli składasz wniosek o odpis, wyciąg albo zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej, to usługa jest płatna.

Jak skorzystać z elektronicznego dostępu

Musisz mieć elektroniczny numer księgi wieczystej.

Jeśli go nie znasz, skontaktuj się z wydziałem ksiąg wieczystych sądu rejonowego właściwym dla miejsca, gdzie znajduje się nieruchomość - podpowiada Ministerstwo Sprawiedliwości.

Przypominamy: treść księgi wieczystej możesz sprawdzić w serwisie ekw.ms.gov.pl. Na tej stronie znajdziesz również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. Są to odpowiedzi na pytania dotyczące między innymi natury technicznej oraz sposobu płatności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski