Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księgarnie ożyją i staną się miejscem spotkań

Marzena Rogozik
Księgarnie przestaną być miejscami, w których tylko się kupuje.
Księgarnie przestaną być miejscami, w których tylko się kupuje. Fot. maciej urbanowski
Czytelnictwo. Właśnie poznaliśmy wyniki konkursu na organizację działalności kulturalnej w księgarniach stacjonarnych w Krakowie. Spośród sześciu organizacji pozarządowych urzędnicy wybrali trzy, które zadbają o ożywienie księgarń.

Fundacja Miasto Literatury, Fundacja Centrum Kopernika oraz Fundacja Poemat otrzymały łącznie pulę 200 tysięcy złotych na zorganizowanie zajęć, które sprawią, że księgarnie przestaną być miejscami, do których wchodzi się tylko w poszukiwaniu konkretnego tytułu, kupuje go i wychodzi. Dzięki ich aktywnemu działaniu sklepy te mają zmienić się w miejsca, w których dzieci, młodzież i starsi spędzają czas, uczą się i dotykają kultury, choćby podczas spotkań autorskich.

80 tys. zł otrzymała najwyżej oceniona Fundacja Miasto Literatury, która chce zrealizować projekt „Krakowskie księgarnie na medal”. Do współpracy przy nim zaprosiła kilkanaście księgarń. - Wspólnie uzgodniliśmy szczegóły projektu, dzięki któremu chcemy związać czytelników emocjonalnie z przestrzenią księgarni - mówi Olga Brzezińska z Fundacji Miasto Literatury. - W ramach naszej akcji chcemy w księgarniach organizować spotkania autorskie, maratony czytania, mini koncerty i wykłady, cykle dyskusji, zajęcia plastyczne i wiele innych - wylicza i dodaje, że zaplanowano także plebiscyt na ulubioną księgarnię.

Fundacja ze swoimi działaniami startuje 23 kwietnia, w Światowy Dzień Książki. Na razie będzie organizować aktywne zajęcia m.in. w księgarniach Bonobo, Pod Globusem czy Lokator. Nie zamyka się jednak na współpracę z innymi sklepami.

Z kolei Fundacja Centrum Kopernika będzie realizowała projekt „Festiwal niezależnych księgarń”, a Fundacja Poemat zaplanowała realizację dyskusyjnych klubów czytelniczych.

Konkurs dla fundacji, stowarzyszeń i innych organizacji pozarządowych na prowadzenie działalności kulturalnej w księgarniach Urząd Miasta ogłosił w styczniu. Był on pokłosiem programu wspierania działalności kulturalnej w księgarniach stacjonarnych, który w grudniu w formie uchwały przyjęła Rada Miasta Krakowa. Inicjatorem tego pomysłu była grupa radnych i Krakowskie Biuro Festiwalowe - operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski